Zmiana czasu na zimowy 2015

zmiana czasu (© Źródło: sxc.hu, autor: iotdfi )

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

W nocy z soboty na niedzielę 24-25 października nastąpi zmiana czasu z letniego na zimowy. Sprawdź, jak przestawić zegarki.

Zmiana czasu z letniego na zimowy 2015. Kiedy przestawiamy zegarki?Zmiana z czasu z letniego na zimowy nastąpi w nocy z 24 października (sobota) na 25 października (niedziela). Zegarki przestawiamy z godz. 3:00 na 2:00 w nocy, przez co będziemy spać godzinę dłużej. Na szczęście w wielu urządzeniach elektronicznych (telefony komórkowe, tablety, komputery, zegarki elektroniczne) czas przestawiany jest automatycznie.

Obecnie w Polsce czas letni wprowadzany i odwoływany jest zgodnie z rozporządzeniem Prezesa Rady Ministrów z 5 stycznia 2012 r.

Latem zmieniamy czas, żeby lepiej wykorzystać światło dzienne. Czas letni jest dopasowany do przeciętnej aktywności człowieka. W lecie czas lokalny przesuwany jest o godzinę do przodu w stosunku do czasu geograficznego. Z kolei zimą przesuwany jest o godzinę do tyłu, dzięki czemu zrównuje się z czasem geograficznym.

Gdzie jeszcze występuje zmiana czasu? Zmiana na czas letni lub zimowy obowiązuje w prawie wszystkich krajach europejskich (wyjątkami są Rosja i Islandia). Zmianę czasu stosuje się w około 70 krajach na całym świecie, m.in. w Australii, Nowej Zelandii, USA, Kanadzie, Brazylii, Egipcie i Meksyku. Jedynym wysoko uprzemysłowionym państwem świata, które nie wprowadziło czasu letniego, jest Japonia.

Na Wawelu można stracić poczucie czasu

dziennikpolski24.pl

Komentarze (7)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Arek S1 (gość)

Gdybym mógł coś zmienić to w Polsce wprowadziłbym 2 zmiany dotyczące czasu. Po pierwsze przez cały rok rok miałby obowiązywać ten sam czas, bez podziału na letni czy zimowy. Druga ważna zmiana to obecny czas letni zostawiłbym jako całoroczny. Warszawa leży ok 1500-1600 km na wschód od Paryża, absurdem jest ta sama strefa czasowa. U nas w grudniu/styczniu zaczyna się robić ciemno już przed godz 16-tą, tym czasem we Francji dopiero ok 17-tej.

gosc (gość)

Wezmy rowniez pod uwage , ze gdy jest ciemno, trzeba wlaczyc swiatlo, co zuzywa energie I powoduje dodatkowe koszty. Podczas gdy wykorzystujemy maksymalnie swiatlo dzienne do pracy, nauki itp. mozemy zaoszczedzic na energii, surowcach. Gdyby nie kalkulowalo sie to z produktywnoscia organizmow, zmiany czasu nie bylyby konieczne. Nie wszystkie panstwa maja tyle samo swiatla I o tej samej porze, co chyba tlumaczy przedzialy czasowe, czyz nie?

olaboga (gość)

Przestańcie wreszcie przestawiać zegary.. Dwa razy do roku przestawianie zegarów,po co i do czego służy kręcenie zegarami tam i z powrotem.Czy nie może być normalnie.?Nie ma żadnych korzyści z przestawiania czasu.Więc dajcie spokój z tym ambarasem.

Julia (gość)

Totalna bzdura!. A kto powiedział, że wszyscy wstają do szkoły lub pracy o tej samej porze? Większość bez względu na przesunięcie o jedną godzinę i tak nadal będzie wstawała i szykowała się do wyjścia z domu przed "nowym" świtem lub długo po nim. Za to wszyscy będą wracali w ciemności do domu, bo o 16.30 jest już czarna noc nawet po pogodnym dniu. I z każdym dniem będzie to coraz wcześniejsza godzina. Nie można też nie wspomnieć o trudnościach adaptacyjnych organizmu i o dodatkowych wydatkach na energię! Najwyższa pora skończyć z tą idiotyczną i kosztowną zabawą w czas letni i zimowy, bo wydumane korzyści nie mają pokrycia w rzeczywistości!

obiektywny (gość)

Nazwa. Czas zimowy wprowadza się, by ułatwić poranne wstawanie do szkoły czy pracy. Przecież przyjemniej wstaje się gdy już robi się widno, niż gdy jeszcze jest całkiem ciemno. Na naszej szerokości geograficznej od końca października do lutego włącznie dni są zbyt krótkie, a wschód Słońca jest zbyt późno by utrzymywać prawdziwie polski czas UTC+2.
Nazwa czas zimowy pochodzi od pory roku, podczas której obowiązuje.

JonyBravo (gość)

czas letni. Wprowadza się "czas letni" albo odwołuje, zgodnie z
rozporządzeniem prezesa Rady Ministrów.

Czas zimowy - czegoś takiego nima !!!