Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

ZEBRA przedstawia aktywnego żółwia o czerwonej głowie

Opowiada kierownik terrarium we wrocławskim zoo - Marek Pastuszek
Jest to gatunek niewielkich rozmiarów - dorasta do 15 -17 cm, a jego masa nie przekracza 250 gramów
Jest to gatunek niewielkich rozmiarów - dorasta do 15 -17 cm, a jego masa nie przekracza 250 gramów fot. Mirosław Piasecki
Inaczej zwany wklęsłopancerzówką czerwonogłową lub platynogłówką żółw czerwonogłowy to kolejny mieszkaniec wrocławskiego zoo, którego postanowiła odwiedzić nasza zebra. Jego łacińska nazwa Platemys platycephala wywodzi się od greckiego słowa platys - płaski oraz kephala - głowa, co w dosłownym tłumaczeniu znaczy żółw płaskogłowy.

ATRAKCJE WROCŁAWSKIEGO ZOO - sprawdź, dlaczego warto się tam wybrać

Jest to gatunek niewielkich rozmiarów - dorasta do 15 -17 cm, a jego masa nie przekracza 250 g. Grzbietowa część jego pancerza, zwana karapaksem, jest spłaszczona, z wyraźną bruzdą środkową utworzoną przez dwa tak znane kile, biegnące przez całą długość karapaksu. Podwójny kil jest cechą charakterystyczną tego gatunku.

Głowa tego gada jest barwy pomarańczowo-brązowej. Wierzchnią część pancerza pokryta jest mozaiką w kolorze brązowym z czarnymi plamami. Spodnia część pancerza, czyli plastron, jest najczęściej czarna, czasem brązowa i otoczona żółtą obręczą.

ZEBRA - nasza pasiasta przyjaciółka czeka na adopcję. I Ty możesz więc zostać jej przyjacielem! Wystarczy że, klikając "Lubię to", zostaniesz fanem serwisu naszemiasto.pl na Facebooku.

Te niewielkie żółwie prowadzą skryty tryb życia w poszyciu lasu tropikalnego, zalewanego regularnie w porze deszczowej. Znaleźć go też można w małych strumieniach i na bagnach. Często spędza czas zagrzebany w podłożu.

Żółwie te występują w dwóch podgatunkach różniących się nieznacznie ubarwieniem. Obszar ich występowania obejmuje północną część Ameryki Południowej. Są to zwierzęta dość aktywne, towarzyskie i łatwo przyzwyczajające się do obecności człowieka. Ich menu składa się z drobnych zwierząt: ryb, ślimaków, płazów, owadów i innych bezkręgowców. Gady te żywią się także niektórymi gatunkami roślin.

Do rozrodu przystępują w porze deszczowej, chociaż w niewoli mogą rozmnażać się przez cały rok. Samice znoszą jednorazowo tylko 1 albo 2 jaja, które zostawiają nieosłonięte albo przysypują lekko korą.

Inkubacja trwa aż 200 dni przy temp. 26-28 stopni Celsjusza. Żółw czerwonogłowy jest przedstawicielem południowoamerykańskich żółwi bokoszyjnych, tzn. chowających głowę nie w poziomie, ale bocznie. Ze względu na swoje małe rozmiary żółw ten nie jest poszukiwany przez ludzi jako źródło pokarmu.

Wrocławskie zoo ma w tej chwili w swojej kolekcji dwa osobniki tego gatunku. Można je podziwiać w głównym pawilonie terrarium.

Zobacz też: Jeż uszaty - szybki owadożerca

Notowała Weronika Skupin

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto