18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Żbik we wrocławskim zoo szlachetniejszy od dachowca (ZDJĘCIA)

Stanisław Urbaniak - kierownik sekcji zwierząt drapieżnych
Żbik jest z wyglądu uderzająco podobny do kota domowego. Ale nie jest on przodkiem znanego nam doskonale mruczka. Jego przodkiem jest afrykański kot nubijski.

Atrakcje wrocławskiego zoo

Kiedyś był licznie spotykany na całym naszym kontynencie. Dziś populacja tego dzikiego kota spadła do minimum. W Polsce żbik przetrwał jedynie we wschodnich Karpatach. Szacuje się, że żyje tam ok. 150-200 osobników. To skutek tępienia tego zwierzęcia przez leśników i myśliwych, którzy robią to pod płaszczykiem ochrony zwierzyny łownej i ptaków.

Wielu naukowców jest zdania, że większość żbików to zwierzęta z genami zdziczałego kota domowego. Żbik może się krzyżować z kotem domowym i dawać z nim płodne potomstwo. W Europie Środkowej żyje w lasach iglastych, w Europie Południowej na terenach krzewiastych, a na Kaukazie w lasach liściastych. Nic dziwnego, że doskonale wspina się na drzewa, świetnie skacze i potrafi też pływać. Chociaż za wodą nie przepada.

Zobacz: Rysie i żbiki poszaleją w zoo (WIZUALIZACJE)

Jest samotnikiem o koczowniczym i nocnym trybie życia. W ciągu dnia drzemie w dziuplach lub szczelinach skalnych. Ale czasem znajduje schronienie pod korzeniami drzew lub w opuszczonych norach lisów czy borsuków. Podstawą jego menu są drobne gryzonie (norniki, myszy, popielice), a także wiewiórki czy ptaki. Niekiedy również owady i ryby. Dziennie zjada ok. 0,5 kg pokarmu. Jeśli ma wyjątkowe szczęście, udaje mu się upolować królika, zająca lub małą sarnę.

Ponieważ właściwie bez przerwy się przemieszcza, jego terytorium może mieć wielkość od 100 ha do 900 ha. Granice swoich włości znakuje moczem i specjalną wydzieliną zapachową. Zaciekle broni terenu przed intruzami. Jego wrogiem, oprócz człowieka, mogą być tylko wilk oraz ryś. Ale małe żbiki często padają łupem lisów, kun lub puchaczy.

Obejrzyj maluchy: Wiosenny baby-boom we wrocławskim zoo (ZDJĘCIA)

Samiec szuka partnerki tylko w sezonie godowym, a ta rodzi zwykle od dwóch do czterech młodych i karmi je przez cztery miesiące. Maluchy rosną bardzo szybko. Po trzech miesiącach ważą ok. 10 razy więcej niż w chwili urodzenia. Cieszymy się, że w naszym zoo mieszka para tych pięknych i rzadkich zwierząt. Partnerki dla samca otrzymanego z zoo w Oliwie musieliśmy szukać w czeskim zoo w Ostrawie. Nasze żbiki można już od dziś oglądać na ich nowym wybiegu, w pobliżu ich kuzynów - rysi.

AGO

Zobacz też:
W zoo ruszyła budowa Oceanarium. Zobacz zmiany w organizacji zwiedzania (MAPKA)
Modliszki z wrocławskiego zoo - uduchowieni posłańcy śmierci (ZDJĘCIA)

od 7 lat
Wideo

Kalendarz siewu kwiatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto