Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

ZAPOWIEDŹ Weekend w Teatrze from Poland. Zagrają Bedu BreakMaszyna i Biały Szum

BR
Kolejny weekend w Teatrze from Poland znów zapowiada się bardzo interesująco. Poniżej przedstawiamy program na trzy najbliższe dni.

Piątek (16 listopada)
Underdamped fest: Depopulate, Whorehouse, UDS, Maigra, Teatr from Poland, Al. NMP 2, godz. 18.00, wstęp 10 zł
Zespół MAIGRA swoją nazwę wywodzi z terminologii medycznej. Osoba znajdująca się w stanie Maigry ma przekonanie o realności swoich doznań zmysłowych wpływających na grawitację i czasoprzestrzeń, czasem doznaje halucynacji przy zamkniętych oczach.

„ Maigra krystalizuje się w dźwiękach wygenerowanych przez humanoidalne mechanizmy złożone, wypełnione antymaterią. Maigra to twór biochemiczny na bazie wzajemnych oddziaływań na siebie impulsów myślowych i sztucznej inteligencji poprzez fale dźwiękowe. Maigra jest wszystkim tym co łączy biologię człowieka ze sferą kosmosu i maszyn. Istotą Maigry prawdopodobnie jest wejście do umysłu człowieka, by przeprogramować jego duszę” – podają na swej stronie członkowie zespołu. Zatem Maigra to alternative metal, czy post metal.

Pomysł na krakowski Whorehouse zrodził się na przełomie 1995/96. Stabilny skład tej thrash metalowej kapeli powstał w 1998 r. po licznych rotacjach personalnych i wówczas doszło do nagrania demo "Bow to Lord". Momentem przełomowym dla zespołu było nagranie w 2003 r. epki „True Living” z kawałkami głęboko osadzonymi w tradycji Bay Area. Płyta została wysoko oceniona w znaczących pismach metalowych i spotkała się z dobrym przyjęciem poza granicami kraju.

Zainteresowanie materiałem doprowadziło do dystrybucji epki na terenie USA przez Old School Metal Records z Antioch w Californi. Po niej Whorehouse dużo koncertuje, bierze udział w Trasie Thrash The South u boku Horrorscope, Totem i Atrophia Red Sun. Rok później zespół ma dwuletnią przerwę, którą spowodowała poważna choroba perkusisty. Ich debiutancki album "Execution Of Humanity" z 2009 roku jest już nagrany w nowym składzie.

Depopulate - death metalowy zespół – przyjedzie do TFP z Katowic zagra. Niebawem ukaże się nowy numer Musick Magazine wraz ze składakiem "Waking the Dead vol.1", na którym znajdą się kawałki m.in. Depopulate.

Organizatorem gigu jest częstochowski Underdamped System (UDS), czyli progmetalowy band powstały w 2008 roku, który w 2011 roku zajął pierwsze miejsce na III edycji Debiuty from Poland organizowanych przez TFP w Częstochowie.

Sobota (17 listopada)
Biały Szum, BreakMaszyna, Bedu, godz. 19.00, wstęp 10 zł

BEDU powstało w 1999 roku. Ma na koncie ponad 20 wspólnie nagranych utworów. Ze względu na szerokie zainteresowania muzyczne "zawsze jednak mieliśmy problem ze spójnością stylistyczną".

Przez zespół BEDU przewinęło się paru świetnych muzyków którzy swoim talentem pomagali urozmaicić kompozycje. Gościnnie występowali z nimi: Karolina Brodniewicz - puzonistka znana m.in. z programu "Śpiewające fortepiany", Michał Walczak - chyba najlepszy gitarzysta jazzowy z Częstochowy, Paweł Smorąg - świetny saksofonista oraz trębacz Marcin Błoszyk i jego brat puzonista - Bartek Błoszyk. Bedu wykonuje skrajnie różne numery z elementami jazzu, bluesa, reggae, ballady by zaraz potem wyżywać się na instrumentach w głośnych rockowych klimatach

Bluesowa BreakMaszyna składa się z trzech muzyków: Pawła Stommy, który oprócz tego, że gra na gitarze i śpiewa jest również autorem muzyki i tekstów, basisty Arka Skupińskiego oraz perkusisty Tomasza Holewy.

Początki BreakMaszyny sięgają połowy lat dziewięćdziesiątych oraz legendarnej, częstochowskiej kapeli Muddy Water. Nazwa zespołu pojawiła się w 2002 roku przy okazji festiwalu bluesowego Blues nad Okszą w Kłobucku. Grupa często zmieniała skład. Muzycy swoją twórczość określają jako post-blues, czyli postmodernistyczny blues.

Zespół grał na małej scenie festiwalu Rawa Blues w Spodku w 2006 roku. Na początku 2007 ukazała się ich pierwsza płyta „Postblues”.W 2008 r. BreakMaszyna zdobyła pierwszą nagrodę na festiwalu Las, Woda i Blues w Radzyniu (wspólnie z zespołem S.O.U.L.), Grand Prix festiwalu Koło Bluesa w Kole, Grand Prix festiwalu Blue Blues w Częstochowie i jedną z pomniejszych nagród na festiwalu Galicja Blues Festiwal w Krośnie.

W 2010 roku grupa nagrała drugi krążek „Częstochowska Masakra Gitarą Elektryczną”. Wtedy też dotychczasowego basistę Jacka Lewandowskiego, zastąpił Arek Skupiński, członek wielu rockowych, awangardowych i jazzrockowych częstochowskich zespołów.

BIAŁY SZUM powstaje w 2010. Pięciu panów za namową Roberta M. (perkusisty zespołu Soundbrain) postanawia założyć band. Ma to być ekipa grająca muzykę lekką, łatwą, nieskomplikowaną i dla ucha przyjemną. Robert M. zaprasza do współpracy basistę Bubla, gitarzystę Dymka, zaprzyjaźnionego gitarzystę Luke’a, któremu nie ułożyła się kariera z Yellow Tree oraz Piłę związanego wcześniej z Die Wunderwaffe off Itzek Rosenblüm i Dr Hoffman. Ze względu na to, że Bubel nie mógł zajrzeć na pierwsze spotkanie, na ten moment zastąpił go Killer, który też miał basówę i wolną chwilę (będzie to miało brzemienne skutki dla dalszych losów tej rozwydrzonej ferajny).

W takim o to składzie powstało kilka kawałków w lokalu udostępnionym przez Bubla. Kiedy Bubel zrezygnował z Białego Szumu pozostali członkowie zaprosili Killera (z Yves) do wspólnego grania. 21.05.2011 r. Zespół zarejestrowali 3 pierwsze piosenki, grając na tzw. „setkę” w J&M Studio w Poczesnej i przyjął nazwę BIAŁY SZUM, który ma symbolizować szum akustyczny, to że ich muzyka działa kojąco na dzieci, powodując ich zasypianie, ma kojarzyć się z Indianką pędzącą na swym rumaku poprzez prerie dzikiego zachodu, symbolizując wolność, niezależność i bezgraniczne piękno, ale co najważniejsze ma być nieoczywista i niemówiąca jaki rodzaj muzyki ci nieszczęśnicy uprawiają. Czy im to wyszło to już wy oceńcie. Wszystko to było tragiczne w skutkach. Dymek się załamał i odszedł z zespołu, a Kille

r występując w dwóch zespołach naraz, dostał rozdwojenia jaźni i postanowił uciec do Holandii. W międzyczasie nasi bohaterowie, stwierdzając, że na lokalnym rynku muzyczny, nie ma wartego ich gitarzysty, postanowili udać się aż do Zabrza, żeby zatrudnić Artura (który notabene był kiedyś gitarzystą grupy Dr Hoffman).

Zmagania z nowym materiałem trwały długo i przynosiły średni rezultat. Jednak Killer postanowił wrócić do kraju i wziąć sprawy w swoje ręce.

Zrobił to na tyle skutecznie, że Biały Szum 19.05.2012 roku, nagrał kolejne 4 utwory, tym razem Home Studio w Kłobucku i powoli zaczyna wychodzić ze swoją twórczością do słuchaczy. Na chwilę obecną skład wygląda następująco: Robert – perkusja, Killer – bas, Luke – gitara, Artur – gitara, Piła – wokal.

Niedziela (18 listopada)
18.XI.2012 „WOZACY” w ramach V Ogólnopolskiego festiwalu monodramów „42-200 Monodram”, Teatr from Poland, godz. 19.00, wstęp 10 zł
WOZACY- Reżyseria: Grzegorz Stawiak
Występuje: Dagmara Krawczyk/ Dzierżoniów
na podstawie powieści „Wozacy” Petera Esterhazy’go
„Historia jednego dnia. W tym czasie rozgrywają się sceny miłości i zepsucia układając się w parabolę problemu podporządkowania jednostki zbiorowości. Zbiorowość dysponując siłą ustala zasady postępowania: etykę i sprawiedliwość. Każdy usankcjonowany kodeks reguł moralnych powstaje w interesie zbiorowości nie liczącej się z wolą, potrzebami i upodobaniami jednostki.”

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto