Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zamek, miś i kapsle - nowe Znaczki Turystyczne w powiecie tczewskim [ZDJĘCIA]

Opr. (PZ)
Gniew - to kolejne kociewskie miasto, które znalazło się wśród wielu miejscowości w Polsce wyróżnionych Znaczkiem Turystycznym.

Dzięki zaangażowaniu Kolekcjonerów Znaczków Turystycznych z Tczewa oraz mieszkańca Gniewa, Patryka Pokorskiego, lokalnego przewodnika, od 11 października możemy kupić trzy Znaczki Turystyczne, których grafiki przedstawiają ciekawe obiekty turystyczne w tym mieście. Są to w kolejności: Nr 661 - Zamek Krzyżacki w Gniewie, Nr 662 - Figura Misia Maciusia w Gniewie, Nr 663 - Stała Wystawa Kapsli w Gniewie. Dzięki temu ogólna liczba miejsc wyróżnionych ZT w województwie pomorskim wynosi już 35.

Znaczek Turystyczny to krążek o średnicy 60 mm i grubości 8-10 mm z metalowym oczkiem do zawieszenia. Produkowany jest ręcznie. Wykonany jest z drewna, głównie drzew liściastych: brzozy, lipy i innych. Do jego produkcji nie stosuje się żadnych barwników, farb, lakierów. Na obu stronach drewnianego krążka wypalana jest w wysokiej temperaturze grafika. Proces ten wykonywany jest przy pomocy metalowej, grawerowanej matrycy, która poprzez silny nacisk wypala w drewnie trwały, odczuwalny przy dotyku plastyczny wizerunek.

- Znaczek Turystyczny przedstawia atrakcję turystyczną (obiekt lub miejsce), do którego dotarł turysta i stanowi potwierdzenie jego pobytu w danym miejscu. Opatrzony jest indywidualnym niepowtarzalnym numerem - wyjaśnia Adam Murawski z Tczewa, kolekcjoner znaczków.

Znaczek składa się z: drewnianego krążka, papierowej, imitującej drewno karteczki z podstawowymi informacjami o Znaczku, kuponem z flagą państwową i numerem, opisem zasad gry kolekcjonerskiej oraz naklejki o średnicy 22 mm z folii samoprzylepnej, na której został wydrukowany zmniejszony wygląd danego Znaczka Turystycznego.

Pomysł promocji miejsc atrakcyjnych turystycznie za pomocą Znaczków zrodził się w Czechach w Rýmařově w 1998 r., kiedy to dwóch instruktorów skautingu David Holub i Ladislav Šín chcąc zmotywować swoich kilkunastoletnich podopiecznych do wyjścia w góry wypaliło lutownicą na drewnianych krążkach 10 celów turystycznych. Zadaniem skautów było zdobycie wszystkich krążków. Mogli je otrzymać tylko w tych miejscach, które znajdowały się na wypalonych krążkach. Za każdy zdobyty cel skauci otrzymywali jeden krążek, a po zdobyciu wszystkich dziesięciu nagrodę specjalną. Okazało się jednak, że krążki zostały wykupione przez zwykłych turystów, zanim zdobyli je skauci. W tak niepozorny sposób rozpoczęła się gra kolekcjonerska, która z 10 sztuk rozwinęła się obecnie do ponad 5547 znaczków w 21 krajach Europy, a także w Rosji, USA i Australii (to dane z 17 września 2018 r.).

W Polsce wyróżnianiem polskich zabytków i miejsc atrakcyjnie turystycznych poprzez przydzielenie Znaczka Turystycznego zajmuje się obecnie firma Znaczki Turystyczne sp. z o.o., która sięga swoimi korzeniami 2004 r. Początkowo siedziba znajdowała się w Myślenicach, potem w Krakowie, a od 2012 r. w Złotym Stoku przy ul. Traugutta 5.

Na dzień 12.10.2018 r. w Polsce jest 736 miejsc wyróżnionych Znaczkiem Turystycznym, podzielonych na dziewięć kategorii: Góry i schroniska - Trasy turystyczne - Zamki, pałace, twierdze - Miasta -Miejsca kultu - Muzea i parki - Podziemne trasy turystyczne - Latarnie morskie - Inne.

- Ze zbieraniem znaczków turystycznych wiąże się także ściśle gra kolekcjonerska, która polega na zebraniu dziesięciu znaczków opatrzonych kolejnymi dostępnymi numerami, za które kolekcjoner otrzymuje za darmo: Znaczek Kolekcjonera, czyli Znaczek Turystyczny, którego nie można kupić w żadnym miejscu i jest przydzielany przez Centralę ZT w Polsce - dodaje Adam Murawski. - W obrębie każdej dziesiątki znaczków może być wykorzystany jeden tzw. Joker, czyli Znaczek Okolicznościowy (wydawany okazjonalnie), który nie posiada swojego indywidualnego numeru, a którym można uzupełnić brakujący numer w zbieranej dziesiątce.

Więcej o grze kolekcjonerskiej oraz o samych Znaczkach Turystycznych, a także o dokładnych miejscach sprzedaży ZT w Gniewie możemy przeczytać na stronie internetowej: www.znaczki-turystyczne.pl

Tczew NaszeMiasto.pl

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniew.naszemiasto.pl Nasze Miasto