Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zamek Grodziec. Gwiazda ekranu

RED
Grodziec leży na północnym zachodzie od Złotoryi, u stóp bazaltowego wzniesienia noszącego tę samą co miejscowość nazwę. Na wzgórzu (389 m n.p.m.) stoi kamienny zamek, który niegdyś strzegł granicy z Czechami.

Podobno we wczesnym średniowieczu znajdowała się tu warownia Bobrzan. Kamienny zamek zbudowano tu prawdopodobnie na początku XIII w. Prawdopodobnie, bo wiemy, że w 1288 roku książę Henryk Pobożny gościł tu króla czeskiego - Przemyła Ottokara I.

Wiele śląskich warowni ma za sobą epizod zbójecki. Zamek w Grodźcu - aż dwa. Pod koniec XIII wieku rezydowali tu rycerze rabusie, którzy zostali przegnani przez koalicję mieszczan ze Złotoryi i Bolesławca. Później, w 1320 roku książę legnicki Bolesław III Szczodry sprzedał zamek rycerzowi Bożywojowi, którego rodzina trudniła się zbójectwem. W rękach jego potomków był aż do 1473 roku.

Zobacz przewodnik po całym Dolnym Śląsku

W czasie wojen husyckich, choć był oblegany i zdobywany, uniknął zniszczeń. W ruinę popadł w czasie wojny trzydziestoletniej. Odbudowany w 1675. Przez długie lata był miejscem niechcianym. Przechodził od właścicieli do właścicieli, aż do 1899, kiedy zakupił go hrabia von Dirksen, miłośnik romantycznych ruin. On też w latach 1906-1908 odbudował zamek. Zrekonstruował mury obronne, wieżę północno - wschodnią, wieżę nad bramą oraz budynek mieszkalny. Po raz kolejny zamek popadł w ruinę po pożarze w 1945 roku. Konserwacji doczekał się piętnaście lat później.

Zobacz inne dolnośląskie zamki i pałace

Tutejszy kasztelan, Zenon Bernacki, zaprasza dziś na turnieje rycerskie, spotkania z duchami, folklorem i kuchnią regionalną. Od niedawna podejmuje też telewizje z całego świata. Kiedy w murach zamkowych powstają kolejne odcinki reality show, turystom pozostaje uzbroić się w cierpliwość. Do czasu wielkiej ofensywy.

Blisko do zamku: Legnica (30 km), Rokitnica (19 km), Warta Bolesławiecka (15 km).

Zamek Grodziec: 76 877 44 52, 504 051 022, e-mail - [email protected].

Zwiedzanie: od kwietnia do października - codziennie w godz. 10.00-18.00, od listopada do stycznia - codziennie w godz. 10.00-16.00, w lutym i marcu - codziennie w godz. 10.00-17.00 (termin warto potwierdzić telefonicznie).

Bilety: 9 PLN (normalny) i 5 PLN (ulgowy). Wystawa narzędzi tortur - 6 i 4 PLN.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto