Zamek Chojnik

Zamek Chojnik góruje nad Pogórzem Karkonoskim, na południowym zachodzie od Jeleniej Góry. Stoi na granitowym wzgórzu (627 m n.p.m.) o tej samej nazwie. Zbocza Chojnika tworzą pionowe ściany o wysokości prawie 150 m. Kto i jak mógł zdobyć tę warownię? Był jeden taki. Z nieba spadł.

Drewniana warownia istniała tu już w XIII wieku. W połowie następnego stulecia książę Bolko II postawił w tym miejscu mury. Po śmierci księcia wdowa księżna Agnieszka przekazała zamek jednemu ze swoich rycerzy - Gotshe Schoffowi, protoplaście znanego śląskiego rodu Schaffgotsch. Chojnik należał do nich do 1945 roku.

Zobacz inne dolnośląskie zamki i pałace

W 1634 r., kiedy trwała wojna trzydziestoletnia, właściciel warowni - Hans Urlich von Schaffgotsch, został oskarżony o zdradę cesarza, a następnie stracony. Wszystkie dobra rodziny zostały skonfiskowane - na zamku osadzono cesarski garnizon. W roku 1645 zamek był oblegany przez wojska szwedzkie. Nie został zdobyty. Trzy lata później wrócił do rodziny von Schaffgotsch, której cesarz okazał łaskę. Jednak nie długo się nią cieszyli - przynajmniej w przypadku Chojnika. W roku 1675 uderzył w niego piorun i warownia niemal zupełnie spłonęła. Od tamtej pory pozostaje w ruinie.

Zobacz przewodnik po całym Dolnym Śląsku

Z zamkiem związane jest Stowarzyszenie Bractwa Rycerskiego, które corocznie organizuje turniej O Złoty Bełt Chojnika. Impreza odbywa się zawsze w drugą sobotę i niedzielę września. W zamku mieści się schronisko turystyczne, które dysponuje 30 miejscami noclegowymi i bufetem.

Blisko do zamku: Jelenia Góra (8 km), Siedlęcin (10 km), Stara Kamienica (11 km).

Zamek Chojnik: tel. 75 755 63 94, 755 35 35 (schronisko), 502 252 157.

Zwiedzanie: od godz. 10.00 do 16.00 (luty - marzec), do 17.00 (kwiecień - czerwiec i wrzesień - październik), do 18.00 (lipiec - sierpień).

Bilety: 5 PLN (normalny) i 3 PLN (ulgowy).

red

Więcej na temat:

Komentarze

Liczba znaków do wpisania:  4000/4000

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy łamie regulamin, to wyślij nam link do tego artykułu na pomoc@naszemiasto.pl