Ogród przy pałacu Tuilleries w Paryżu, miedzioryt z akwafortą kolorowany akwarelą, wyd

Ogród przy pałacu Tuilleries w Paryżu, miedzioryt z akwafortą kolorowany akwarelą, wyd. Georg Balthasar Probst, 1720–1750 r. (© Muzeum Architektury)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Wystawę "Ogrody renesansu i baroku w grafice od XVI do XVIII wieku" można oglądać w Muzeum Architektury.

Wystawa składa się z rycin z XVI, XVII i XVIII wieku – kolekcji Muzeum Architektury we Wrocławiu.
Około 40 wybranych miedziorytów i akwafort, niekiedy pięknie kolorowanych akwarelą, ilustruje przemiany zachodzące w sztuce ogrodowej na przestrzeni trzech stuleci – od renesansowego, kwaterowego ogrodu włoskiego po rozwinięte formy barokowego ogrodu francuskiego.
Najważniejsze i najpiękniejsze ogrody Europy pokazano w chwili ich powstawania, a niekiedy też w postaci ich projektów.
Najstarsze miedzioryty z 2. połowy XVI wieku ukazują renesansowy ogród kwaterowy – Villa Medici w Rzymie i jeden z najwspanialszych przykładów włoskiego ogrodu tarasowego – Villa Lante w Bagnaia.
Sławne ogrodów włoskich w ich szacie renesansowej, manierystycznej i barokowej przedstawiają siedemnastowieczne akwaforty wykonane według znakomitych rysunków Giovanniego Battisty Faldy, Simone Felice czy Johanna Wilhelma Baura (Ogród księcia Mattei, Villa Borghese, Villa Mont Alto, Villa Aldobrandini) a także osiemnastowieczne miedzioryty autorstwa Domenica Pronti (Ogrody Colonna na Kwirynale i tzw. Orti Farnesiani na Palatynie). Przykłady ogrodów zamkowych pochodzą z terenu Polski – to założenia istniejące przy zamku w Wiśniczu i Ujeździe (Krzyżtopór) udokumentowane na rysunkach Erica Jönssona Dahlbergha, szwedzkiego dyplomaty, rysownika i kartografa towarzyszącego w 1656 roku królowi Karolowi Gustawowi w jego wojennej wyprawie do Polski, wydanych w roku 1696 w postaci miedziorytów w dziele Samuela von Pufendorfa "De rebus a Carolo Gustavo Sueciae rege gestis".
Wystawa jest czynna do 15 czerwca w Muzeum Architektury, ul. Bernardyńska 5.

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!