Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Young Classic Wratislavia: Dzień pod znakiem solistów

rakabo
rakabo
W drugim dniu festiwalu, 30 czerwca, wystąpiła Orkiestra Symfoniczna Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia im. R. Bukowskiego we Wrocławiu i towarzyszący jej soliści.

Piękna, słoneczna pogoda odeszła chwilowo w zapomnienie. W zamian za to dostaliśmy obfite opady deszczu i senną atmosferę. Dal mnie nie ma lepszego sposobu na rozbudzenie swoich uśpionych szarych komórek, jak muzyka i to w dodatku grana na żywo. Przełamując ogólną niechęć opuszczenia swoich czterech ścian udałem się do Katedry Marii Magdaleny na drugi dzień festiwalowy. Nie żałuję.

Chodząc na koncerty festiwalowe celowo nie czytam programu, żeby dać się zaskoczyć. Wczoraj na przykład, ku mojej radości, zastałem na scenie armię muzyków władających, w większości, orężem smyczkowym. Uwielbiam, gdy w muzyce klasycznej pojawiają się tego typu instrumenty.

Pokojowa bitwa muzyczna

Po krótkiej zapowiedzi Agnieszki Ostapowicz muzycy przystąpili do muzycznego abordażu, którego celem była wrocławska publiczność.

Miał on oczywiście charakter pokojowy i zamiast lin muzykom posłużyły utwory takich kompozytorów, jak: Pedro Iturralda, Karol Karpiński, Friedrich Haendel, Wolfgang Amadeus Mozart, Antonin Dvorak czy Ludwig van Beethoven.

Fenomen klasyki

Na scenie, poza wspaniałą orkiestrą symfoniczną usłyszeliśmy 5 solistów. Marcin Domański grający na klarnecie czarował nas brawurowo zagranymi melodiami z koncertu na klarnet. Puzonistka Barbara Karolczak udowodniła, ile urokliwie brzmiących dźwięków można wydobyć z dętego instrumentu.

Przyszedł też czas na wokalistów. Dominik Kujawa śpiewający barytonem i Karolina Brokos czarująca swoim sopranem wystąpili solo ale był moment, gdzie złączyli swoje siły i zaśpiewali dla nas duet z opery Don Giovanni. Niesamowite przeżycia. Jako ostatni wystąpił Michał Sowa, który grał na jednym z moich ulubionych instrumentów, saksofonie. Nie można pominąć jeszcze jednej osoby - mam tutaj na myśli dyrygenta, Artura Wróbla, który doskonale dowodził całą tą muzyczną flotą.

Myślę, że bogactwo muzyki klasycznej tkwi w jej wielogłosowości. Oczywiście, to moja prywatna terminologia. Człowiek zamyka oczy i zostawiając włączony jedynie zmysł słuchu, wyczula się na te wszystkie muzyczne ścieżki i gdy raz na nie wkroczy, nie chce zawrócić ani zejść na bok.

W MMWroclaw.pl każdy może opublikować artykuł, wideo lub zdjęcia. Każdy może prowadzić bloga oraz być częścią tej społeczności.Załóż konto i...
dodaj artykułdodaj wpis do blogadodaj fotoreportażdodaj wydarzenie

Czytaj też:

Regiopedia - twój region w sieciAquapark - Wrocławski Park Wodny [godziny otwarcia, ceny]Przystanek Woodstock 2011 [program]
Nowe Horyzonty 2011Rozkład jazdy MPK WrocławKąpieliska i baseny we Wrocławiu

Opublikuj materiał i wygraj nawet 500 zł!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto