Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wzgórza Strzelińskie - cicho, pięknie, zielono...

OZ
Klasztor w Strzelinie
Klasztor w Strzelinie Marcin Osman
Uciekając z upalnego Wrocławia na spokojny weekend pomyślmy o Wzgórzach Strzelińskich. Tam znajdziemy ciszę, spokój i wiele atrakcji.

Pociąg z Wrocławia do Strzelina jedzie około 40 minut. Tyle samo czasu zajmuje dojazd samochodem.

Wzgórza Strzelińskie i ich okolice pokryte są siecią szlaków turystycznych, które pomogą dotrzeć do najciekawszych miejsc. Dla miłośników spokojnych wędrówek przez las najbardziej odpowiedni będzie szlak czerwony wiodący ze Strzelina przez zalesiony grzbiet Wzgórz. To dość długa trasa, odpowiednia dla wytrawnych piechurów. Znajduje się na niej Gromnik – owiane legendami najwyższe wzniesienie w tym rejonie. W późnym średniowieczu był tu zamek okrutnych rycerzy – braci von Czirnaw. Panowie ci byli postrachem podróżnych i mieszkańców wsi, trudnili się bowiem rozbojem. Byli tak skuteczni w swym rzemiośle, że po pewnym czasie musiano wysłać przeciw nim regularne wojsko, które aż 2 tygodnie oblegało zbójeckie gniazdo. Warownię zburzono i po zamku nie pozostał nawet ślad. Tylko w księżycowe noce można zobaczyć upiornych braci, jak grają w kręgle ludzkimi czaszkami lub wyją potępieńczo i błagają o ratunek.

Na szczycie znajdują się teraz tylko fundamenty dziewiętnastowiecznej gospody i wieży widokowej oraz postawione niedawno granitowe stoły i ławki, przy których można odpocząć i zjeść przyniesiony przez siebie posiłek (na całej trasie nie ma schroniska). Przy czerwonym szlaku znajduje się też wysoki, kamienny krzyż pokutny zwany cygańskim. Dlaczego ? Tak naprawdę nie wiadomo. Miejscowa tradycja głosi, że w tym miejscy Cyganie zamordowali kiedyś małe dziecko, ale zapewne jest to tylko ponura legenda.

Wsie u podnóża Wzgórz także pełne są atrakcji, których zwiedzanie zajmie na pewno co najmniej 2 dni. Najbardziej znaną jest oczywiście ogromne opactwo Cystersów, kojarzone przede wszystkim ze sławną Księga Henrykowską.

Mniej znany jest tzw. pałac na wodzie w Witostowicach – renesansowa rezydencja otoczona potężnymi fortyfikacjami: murami obronnymi, wałem ziemnym i szeroka fosą. Nawet rozległy teren przyległego folwarku jest obwarowany murem ze strzelnicami.

Warto też odwiedzić niedaleki Dobroszów – w tej niewielkiej wiosce wierni mogli niegdyś słuchać niedzielnych kazań...z paszczy wieloryba. Barokowa ambona w tamtejszym kościółku ma bowiem niezwykły kształt – przypomina wielką rybę. Kaznodzieja, wzorem biblijnego proroka Jonasza, wygłaszał nauki z wnętrza „potwora”, co zapewne wywoływało duże wrażenie na słuchaczach.

Najlepszym punktem na weekendową „bazę” wypadową jest Biały Kościół – stara, duża wieś, położona na niezwykle malowniczych pagórkach, z górującą nad okolica romańską świątynią. Znajduje się tam spore, naturalne kąpielisko, kilka ośrodków wypoczynkowych, kemping, sklepy i punkt pocztowy. Jest to więc doskonałe miejsce na nocleg i wypoczynek dla całych rodzin. Stawy w Białym Kościele uchodzą za doskonałe łowisko dla wędkarzy. Na pobliskie Wzgórza Strzelińskie prowadzą stamtąd dwa szlaki – niebieski i żółty. We wsi jest stacja kolejowa, do której dociera bezpośredni pociąg z Wrocławia. Wystarczy wysiąść przystanek za Strzelinem.

od 7 lat
Wideo

Kalendarz siewu kwiatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto