Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wystawa prac Zdzisława Jurkiewicza w Muzeum Narodowym [foto]

fuzul
fuzul
W 80. urodziny Zdzisława Jurkiewicza Muzeum Narodowe przygotowało retrospektywną wystawę prac artysty.

Artykuł bierze udział w konkursie "Tym żyje miasto"dla dziennikarzy obywatelskich. Wy też możecie sprawdzić swoje siły i wygrać pieniądze.

Zdzisław Jurkiewicz to wyjątkowa postać - malarz, rysownik, fotografik, autor tekstów teoretycznych i manifestów artystycznych, poeta. Najwybitniejszy twórca sztuki wrocławskiej okresu powojennego jest także matematykiem, astronomem i profesorem na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej.

Zdzisław Jurkiewicz - artysta totalny
Podczas poniedziałkowego (27 czerwca przyp.red.), uroczystego otwarcia dyrektor muzeum, Mariusz Hermansdorfer, powiedział, że wystawa jest przeglądem całej twórczości Jurkiewicza. Zostały bowiem na niej zgromadzone prace artysty wykonane w połowie lat 50., pierwsze prace metaforyczne, późniejsze cykle "Agresja" i "Inwazja", sztuka geometryczna i konceptualne realizacje przestrzenne. Wielbiciele sztuki Jurkiewicza mogą więc podziwiać kilkadziesiąt rysunków, instalacji, fotografii i obrazów.

Kurator wystawy, Magdalena Szafkowska, określiła Jurkiewicza mianem "artysty totalnego", przekraczającego wszelkie granice sztuki, nie dającego się w żaden sposób zaszufladkować. Przyznała też, że aby pokazać wszechstronność Jurkiewicza muzeum wykorzystało prace ze swojej kolekcji, a także pochodzące ze zbiorów prywatnych artysty oraz z Muzeum Narodowego w Warszawie, Poznaniu i Szczecinie, Zamku Ujazdowskiego, Muzeum Sztuki w Łodzi i Galerii 72 Muzeum Chełmskiego.

Dodatkowo muzealnicy wykonali rekonstrukcje prac artysty: m.in.
"Schodów nieosiągalnych", które prawdopodobnie pozostaną w muzeum na stałe, oraz "Omegi". "Rysunek na ścianie, płótnie i sztalugach (Omega)" z 1971 r. jest swego rodzaju trikiem optycznym i składa się z fotografii przedstawiających pracownię artysty z umieszczoną na różnych przedmiotach czarną linią, która wygląda jak narysowany na zdjęciu prostokąt. Na niektórych zdjęciach Jurkiewicz pojawia się we wnętrzu pracowni, zasłaniając sobą fragmenty czarnej linii.

Małe zwierzątka, kosmologia i poezja

Powoduje to zaburzenie w odbiorze obrazu - linia jest równocześnie rysunkiem wykonanym na zdjęciu i elementem fotografowanej przestrzeni. Fotografia z "Omegi" promuje wystawę, pojawia się na zaproszeniach i plakatach.

Wśród prezentowanych prac artysty można podziwiać abstrakcyjne obrazy inspirowane światem organicznym, kompozycje zwane " przygodami farby", "obrazy ostateczne", rysunki "mierzone", fotografie zjawisk astronomicznych, zwierząt i roślin.

Ekspozycji towarzyszy mo­no­gra­ficz­ny ka­ta­log za­wie­rający pełne pod­su­mo­wa­nie działal­no­ści ar­ty­stycz­nej i teo­re­tycz­nej Zdzi­sła­wa Jur­kie­wi­cza, a także przedstawiający jego pasje - jazz, hodowla małych zwierzątek i egzotycznych roślin, poezja, kosmologia.

Wystawę prac Jurkiewicza trzeba zobaczyć. Geniusz artysty spowodował, że zgromadzona kolekcja jego dzieł stała się już wydarzeniem roku.

Wystawę można oglądać w Muzeum Narodowym (plac Powstańców Warszawy 5) do 25 września.



Czytaj też:
Regiopedia - twój region w sieciAquapark - Wrocławski Park Wodny [godziny otwarcia, ceny]Przystanek Woodstock 2011 [program]
Nowe Horyzonty 2011Rozkład jazdy MPK WrocławKąpieliska i baseny we Wrocławiu

Opublikuj materiał i wygraj nawet 500 zł!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto