Zapraszamy do kolejnej podróży po Dolnym Śląsku bez większego wysiłku. Wystarczy przekroczyć progi legnickiego Muzeum Miedzi i obejrzeć ekspozycję "Minerały Dolnego Śląska" z kolekcji Henryka Kantora.

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij
Zapraszamy do kolejnej podróży po Dolnym Śląsku bez większego wysiłku. Wystarczy przekroczyć progi legnickiego Muzeum Miedzi i obejrzeć ekspozycję "Minerały Dolnego Śląska" z kolekcji Henryka Kantora. Jej właściciel to długoletni pracownik Okręgowego Urzędu Górniczego we Wrocławiu, który od pół wieku pasjonuje się kamiennymi skarbami regionu.


W Muzeum Miedzi do końca października można oglądać fragment jego kolekcji, głównie z kopalń miedzi KGHM.
Pozostałe okazy są jednymi z nielicznych świadectw funkcjonowania nieistniejących już zakładów górniczych, m.in. kopalni miedzi "Konrad" w Iwinach koło Bolesławca, kopalni miedzi "Lena" w Wilkowie koło Złotoryi czy kopalni barytu w podjaworskim Stanisławowie.
Oprócz samych minerałów, Henryk i Patrick Kantor zaprezentowali także zdjęcia z urokliwych okolic, w których okazy były znajdowane.

Dużą część zbioru stanowią minerały, w skład których wchodzi miedź (chalkopiryt, kowelin, bornit, tennantyt). Właśnie ten szlachetny metal jest wyróżnikiem większości wystaw prezentowanych w legnickim muzeum.

Kilkaset okazów zaprezentowano według klasyfikacji minerałów polegającej na uporządkowaniu ich w gromady. W pierwszej części ekspozycji znajdują się pierwiastki szlachetne - miedź czy złoto, a w następnej siarczki. Kolejną bogatą gromadę stanowią tlenki, po nich zaś siarczany. Oprócz nich zaprezentowano kilka minerałów z grupy halogenków, węglanów i krzemianów.

Wiadomości Wrocław, Wydarzenia Wrocław

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!

Więcej na temat: