Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wyprawa do Kocich Gór

Martyna Garbacz
Blisko Wrocławia znajdziemy piękne trasy turystyczno-rowerowe
Blisko Wrocławia znajdziemy piękne trasy turystyczno-rowerowe Marcin Oliva Soto
Trasa rowerowa liczy 60 km, prowadzi przez Dolinę Baryczy i Wzgórza Trzebnickie. Jest częścią czerwonego szlaku

Ponownie proponujemy wycieczkę w Kocie Góry. Tym razem nieco trudniejszą, liczącą nieco ponad 60 km trasą. Prowadzi przez Dolinę Baryczy i Wzgórza Trzebnickie. Trasa zaczyna się przy stacji PKP w Szewcach. Można tu dojechać z Wrocławia pociągiem jadącym w stronę Poznania. Dojeżdżamy do Pa-niowic, gdzie po lewej stronie możemy oglądać zabudowania pofolwarczne. Jedziemy dalej prosto, przez Kotowice. Możemy zatrzymać się tutaj przy kościele św. Marcina z XVIII w. W jego wnętrzu znajduje się neobarokowy ołtarz z rzeźbą Ukrzyżowania Chrystusa. Dalej kierujemy się do Rakowa i wjeżdżamy na drogę wojewódzką nr 341. Jadąc nią, docieramy do Urazu - dawnego miasta rybackiego. Wzmiankowane było ono już w XIII w. i aż do końca drugiej wojny światowej funkcjonowało jako port rzeczny i miejsce przepraw na Odrze.

Dojeżdżamy do pl. Wolności, który pełnił niegdyś rolę rynku miasta. Na placu znajduje się późnobarokowy kościół pw. Michała Archanioła. Wewnątrz tej budowli z XVIII w. można podziwiać barokowe rzeźby oraz drewnianą ambonę wykonaną w stylu neogotyckim. Droga za kościołem doprowadza nas do ruin zamku w stylu gotyckim. Jego obecność została odnotowana już w 1312 r. w dokumentach dziedzicznych księcia Henryka Głogowskiego. Przez lata przechodził z rąk do rąk możnych polskich, czeskich i niemieckich. W 1810 r., decyzją barona von Koschuzky'ego, rozebrano jego mury obronne i częściowo zasypano fosy. W 1945 r. został spalony przez Rosjan - resztki murów zabezpieczono w 1956 r. Kierujemy się w stronę dawnej stoczni i wyjeżdżamy z Urazu w stronę przysiółka Niziny, który mijamy, rozpoczynając łagodny podjazd na Wzgórza Trzebnickie.

Docieramy do Rościsławic. Możemy tu zwiedzić rezerwat "Jodłowice", do którego dojedziemy leśnymi drogami. Za Rościsławicami wjeżdżamy do Wielkiej Lipy, gdzie mijamy skrzyżowanie z drogą wojewódzką nr 342 i docieramy do stacji PKP w Osoli, która znajduje się na trasie Wrocław - Poznań. Szlakiem dojeżdżamy do wsi letniskowej Osolin, gdzie po przejechaniu ok. 300 m skręcamy w prawo, w ul. Stawową. Możemy też na chwilę zboczyć ze szlaku i pojechać dalej w kierunku Bagna - niespełna 2 km dalej znajduje się pałac Seherr-Thossów.

W Osolinie mijamy ośrodek wypoczynkowy nad stawem i zaczynamy leśny odcinek trasy. Po przejechaniu ok. 6 km docieramy do skrzyżowania z szosą do Brzegu Dolnego w Górowie. Możemy tu zboczyć na południe, gdzie znajduje się, oddalone o 0,5 km, grodzisko stożkowe, które datowane jest na XII-XIV w. W centrum Górowa natomiast znajduje się pałac z końca XVIII w., wybudowany dla Adolfa von Knobelsdorfa, obecnie ruina.

Dojeżdżamy do skrzyżowania w Skokowej i kierujemy się na Piotrkowice. Znajduje się tutaj zdewastowany pałac wczesnobarokowy z ok. 1650 r. Fundatorką pięciokondygnacyjnej budowli z bogatą dekoracją ścian zewnętrznych była wdowa po Leonardzie Skoppie. Wokół pałacu znajduje się park krajobrazowy w stylu angielskim ze stawami i mauzoleum z XIX w.

Kierujemy się na Raszowice, gdzie możemy obejrzeć dwór z połowy XIX w., wokół którego znajduje się park ze stawem oraz zabudowania dworskie z oficyną.

Stąd kierujemy się do Alek-sandrowic i w stronę Barkowa. Warto zatrzymać się tutaj, aby zwiedzić kościół barokowy św. Marcina. Został wybudowany w 1787 r.,

Kontynuujemy naszą podróż, kierując się przez Kędzie do Wąsocza, a potem do Bychowa. Możemy się tu zatrzymać, aby obejrzeć kościół Jana Nepomucena z barokowym wnętrzem. Następnie mijamy dwa wiadukty nad kolejowym torem doświadczalnym, skąd jest znakomity widok na okolicę i docieramy do Żmigrodu. Tu kończy się nasza rowerowa wycieczka.

Gdzie zjeść
Gyros Pizza Sjesta - Żmigród, ul. Lipowa 11/1u
Bar/Restauracja, Żmigród, ul. PKWN 38f, tel.71-385-33-80.

Gdzie spać
Hotelik nad Baryczą, ul. Poznańska 8, Żmigród, cena od 60 PLN (pokój)
Gospodarstwo agroturystyczne Ranczo, Chodlewo 64, Żmigród.

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto