Wymień dowód, gdy: - zmieniają się dane, które zamieszcza się w dokumencie - upływa termin ważności - dokument jest uszkodzony Terminy: - w 2005 r. - 1981-1991 - w 2006 r. - 1992 -1995 - w 2007 r.

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij
Wymień dowód, gdy:
- zmieniają się dane, które zamieszcza się w dokumencie
- upływa termin ważności
- dokument jest uszkodzony

Terminy:
- w 2005 r. - 1981-1991
- w 2006 r. - 1992 -1995
- w 2007 r. - 1996 - 2000


Na dowód poczekasz około miesiąca. Każdy, kto złoży wniosek, dostanie odpowiednie poświadczenie. Podlega ono zwrotowi przy odbiorze nowego dokumentu.

Formalności
- W urzędzie miasta lub gminy - wypełnij formularz wniosku.
- Dołącz dwie fotografie (aktualne, wyraźne - na białym tle, przedstawiające Cię bez nakrycia głowy i okularów z ciemnymi szkłami w taki sposób, aby głowa była widoczna w pozycji lewego półprofilu i z widocznym lewym uchem).
- Odpis skrócony aktu urodzenia lub odpis skrócony aktu małżeństwa wraz z adnotacją o aktualnie używanym nazwisku (jeśli nie zostały sporządzone w urzędzie, w którym składasz dokumenty).
- Dotychczas posiadany dokument - jeżeli wymieniasz na nowy.

Opłaty
Wyrabiając dowód osobisty zapłacisz 30 złotych. Kwotę wpłać w kasie urzędu bez ponoszenia dodatkowych kosztów, lub na konto (z dopiskiem opłata za dowód osobisty).
Nie zapłacisz, gdy:
- pobierasz stały zasiłek z MOPS
- jesteś mieszkańcem domu pomocy społecznej lub małoletnim mieszkańcem domu dziecka
- zmieniono nazwę ulicy, przy której mieszkasz
- dowód wyrabiasz ponownie, gdyż poprzedni został błędnie wypisany

Po załatwieniu formalności
- na nowy dowód będziesz czekać od trzech tygodni do miesiąca
- na okres oczekiwania otrzymasz odpowiednie poświadczenie z urzędu
- dowód osobisty ważny jest 10 lat od daty jego wystawienia; w wypadku osób niepełnoletnich 5 lat, jeśli ukończyłeś 65 lat otrzymasz go bezterminowo

Kogo powiadomić o zmianie
- Zgodnie z przepisami ustawowymi, po odebraniu nowego dokumentu w ciągu 30 dni musisz o tym powiadomić właściwy urząd skarbowy. Zgłoszenie wypełnisz na druku NIP-1 (osoby prowadzące działalność gospodarczą) lub NIP-3 (pozostali). Jedną z koniecznych danych do wypełnienia druku jest data ostatniego zameldowania, którą powinieneś spisać ze starego (książeczkowego) dowodu. NIP-3 możesz wypełnić na miejscu w urzędzie.
- Bank, w którym masz konto - jeśli wymaga tego umowa.
- Gdy spłacasz raty lub kredyt i wymaga tego umowa, powiadom odpowiednią instytucję.
Pamiętaj też o pełnomocnictwach notarialnych lub sądowych, sporządzonych na podstawie dowodu.

Ważne!
Jeżeli skradziono Ci dowód lub jeśli zmieniasz miejsce stałego pobytu, w ciągu 14 dni musisz złożyć wniosek o wydanie nowego dokumentu i ponownie zapłacić 30 złotych. Otrzymasz wówczas poświadczenie (druk ścisłego zarachowania), które należy zwrócić przy odbiorze dowodu.

Telefonicznie bez kolejki
W Urzędzie Miejskim w Gdańsku możesz telefonicznie umówić się na konkretny dzień i godzinę, aby bez kolejki złożyć wniosek o wymianę dokumentów.
Zadzwoń:
323 60 30 i 323 60 06
poniedziałki 8 - 16
wtorki 8 - 16
środy 8 - 18
czwartki 8 - 16
piątki 8 - 16
Podaj: imię i nazwisko, adres i telefon kontaktowy oraz numer i wystawcę posiadanego dowodu osobistego.


Komentarze (3)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!