Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wróżby i zwyczaje Andrzejkowe. Przeczytaj i sprawdź co przyniesie los!

Helena Chmielewska
Paweł Nowak / Polskapresse
Według tradycji wigilia świętego Andrzeja była nocą magiczną, kiedy można było poznać swoją przyszłość. Początkowo zwyczaj wróżenia dotyczył jedynie niezamężnych dziewcząt, a męskim odpowiednikiem były katarzynki. Obecnie wróżą Panie i Panowie, indywidualnie oraz w grupach - to świetna okazja do spotkania w gronie znajomych i dobrej imprezy!

Najpopularniejszą wróżbą jest lanie wosku i odgadywaniu przyszłości z kształtu cienia. Dlaczego wosk? Dawniej pszczoły uważane były za symbol mądrości, płodności i proroctwa. Otrzymany kształt wosku często przedstawia zwierzęta, którym przypisana jest niezwykła moc, np. lew oznacza siłę, sowa - mądrość, wąż symbolizuję zdradę, a pies wierność.

Jak poprawnie przeprowadzić rytuał?
Do wykonania wróżby potrzebne są: wosk ze świec, garnek, stary klucz z dziurką , miska (może być także umywalka) napełniona zimną wodą.

Zobacz: Andrzejkowe wróżby przetrwały setki lat

Wkładamy świeczki do garnka i zaczynamy podgrzewać. Z roztopionego wosku usuwamy knoty - możemy to zrobić za pomocą łyżki lub widelca. Ostrożnie lejemy wosk z garnka przez klucz do wody. Kiedy wosk zastygnie, należy go delikatnie wyjąć. Powstałą figurę oglądamy ze wszystkich stron, by trafnie ocenić jej kształt. Analizujemy także kształt cienia rzuconego przez zastygły wosk na ścianę.

Nie zawsze kształt ukazuje jakieś zwierzę i jest intuicyjny w odbiorze. Jeśli nie jesteśmy pewni jak odczytać znaczenie innych figur woskowych należy sprawdzić w senniku, co oznacza kształt naszej woskowej płaskorzeźby, ponieważ symbolika wróżenia z wosku jest bardzo podobna do symboliki snu, np. anioł zwiastuje dobrą wiadomość, balon przejściowe kłopoty, chmurka jest przestrogą by przestać bujać w obłokach, a drabina oznacza awans.

Do ciekawych wróżb zbiorowych można zaliczyć m.in. losowanie przedmiotów o symbolicznym znaczeniu. I tak dla przykładu listek oznaczał staropanieństwo, obrączka lub wstążka z czepka – bliski ślub, różaniec – stan zakonny.

Zobacz: Bezpłatna aplikacja Rozrywka Nasze Miasto na Twój telefon

Inną wróżbą, która nie odeszła w zapomnienie jest ustawianie od ściany do progu jeden za drugim butów zgromadzonych pań. Dziewczyna, której but pierwszy dotarł do progu miała jako pierwsza wyjść za mąż.

Nowoczesną zabawą jest wypisywanie imion na dwóch kartkach: imiona dziewczyn na jednej, a chłopców na drugiej. Potem dziewczyna przekłuwa z czystej strony kartkę z imionami chłopców. Chłopcy natomiast przekłuwają kartkę z imionami dziewczyn. Ponoć na ślubnym kobiercu stanie się z osobą o imieniu, w które się "wkłuliśmy".

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto