Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wrocławskie autobusy mają zaoszczędzić na paliwie dzięki amerykańskiej metodzie

Weronika Skupin
Tomasz Hołod
Dwa wrocławskie autobusy volvo testują nowy system, dzięki któremu mają zmniejszyć się koszty zużycia paliwa i emisji szkodliwych spalin. Została w nich zastosowana opracowana w Stanach Zjednoczonych metoda hydrolizy.

Dwa autobusy z nowym systemem już jeżdżą po Wrocławiu. Jego dostawcą jest firma HydroPhi Technologies Group, która nieodpłatne testuje urządzenia, wykorzystujące zjawisko hydrolizy w procesie spalania paliwa.

Metoda ta polega na zamontowaniu w pojeździe urządzenia ze zbiornikiem na wodę destylowaną. Jak tłumaczą eksperci woda jest w procesie hydrolizy jest zamieniana w wodór, który to z kolei od razu podawany jest do silnika i poprawia jakość spalania. W efekcie paliwo podstawowe, jakim jest olej napędowy, spala się efektywniej i można w pełni wykorzystać jego kaloryczność. Ponadto dzięki wodorowi paliwo spalane jest w całości, dzięki czemu w komorze silnika pozostaje mniej zanieczyszczeń, spada także zużycie oleju i wydłuża się żywotność podzespołów, a do atmosfery trafia mniej szkodliwych substancji.

Na razie MPK nie chce składać żadnych deklaracji, ale być może będzie korzystało z takiego systemu na stałe. Aktualnie trwa weryfikacja, czy obietnice producenta urządzenia się sprawdzają. – Do testów wybraliśmy najstarsze modele autobusów Volvo, które posłużą jeszcze przez kilka lat, m.i.n model volvo 7000 z 2003 roku. Producent deklaruje, że jego system tak poprawia normy spalania, że stare pojazdy mogą zbliżyć się parametrami emisji spalin do tych nowo produkowanych. Chcemy to sprawdzić – mówi Patryk Wild, wiceprezes MPK odpowiedzialny za inwestycje i rozwój.

Koszty eksploatacji mogą być niższe dzięki oszczędności na paliwie. Dzięki hydrolizie można poprawić jego wydajność do 20 procent, a emisję szkodliwych spalin do 70 proc. – Paliwo to jeden z największych wydatków MPK, na który wydajemy rocznie około 50 milionów zł. Zakładając, że udałoby się uzyskać oszczędności rzędu kilkunastu procent, oszczędności wyniosłyby miliony złotych. Dlatego grzechem byłoby tego nie przetestować – podsumowuje Wild.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej. Budowa w Żukowie (kwiecień 2024)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto