Wrocławski Teatr Lalek przygotował premierę dla wszystkich młodych widzów, ich rodziców i przyjaciół. Chyba każdy zna dziecko przeżywające ogromny stres, bo rodzice się rozwodzą albo mają bardzo trudny okres. Najnowsza premiera we Wrocławskim Teatrze Lalek nosi tytuł „SAM, czyli przygotowanie do życia w rodzinie”.

Wrocławski Teatr Lalek zaprosił do współpracy bardzo dobrych aktorów, którzy zagrają główne role, a lalki wystąpią tylko na drugim planie. W roli tytułowego Sama, utalentowanego, samotnego trzynastolatka, na którego nie zwraca uwagi śliczna dziewczyna, a rodzice postanawiają się rozwieść, wystąpi Grzegorz Mazoń.
– Pisząc sztukę, przypomniałam sobie czasy, kiedy sama miałam trzynaście lat. Byłam wtedy bardzo ironicznie nastawiona do świata – uśmiecha się Maria Wojtyszko, autorka sztuki. – Akcję osadziliśmy na zwyczajnym osiedlu we współczesnej Polsce – mówi Jakub Krofta, reżyser przedstawienia. – Rozwód w teatrze dla dzieci do tej pory był raczej tematem tabu, a my je przełamujemy – dodaje.
Jakub Krofta podkreśla też, że rozwody we współczesnej rodzinie dotyczą przecież bardzo wielu osób. – W Europie to swoista norma, chcemy pokazać dzieciom, że nie zostają same ze swoimi problemami – tłumaczy Jakub Krofta i dodaje, że choć sam wychował się w tradycyjnej rodzinie, jako dziecko, w chwili uczuciowego kryzysu rodziców, bał się o przyszłość rodziny.
Wbrew pozorom, spektakl będzie... komedią. – Nie twierdzimy, że świat wokół młodych ludzi jest piękny i pełen szczęścia, ale to nie znaczy, że musi być tragiczny – tłumaczy Jakub Krofta.
Podczas próby prasowej twórcy pokazali scenę, w której uczniowie na lekcji muszą zaprezentować pisemną pracę na temat: „Właśnie otrzymałeś wiadomość, że koleżanka jest w ciąży. Wykorzystując wiadomości z lekcji udowodnij, że aborcja nie jest dla niej wyjściem. Użyj przynajmniej dwóch argumentów”. Prezentujący „domowe zadanie” Sam rozśmieszył publiczność, czytając list do 12-letniej koleżanki, której starał się nieudolnie pomóc.
Sam, na pozór młody nieudacznik, rozmawiający ze swoim chomikiem cierpiącym na rozdwojenie jaźni, jest uzdolnionym chłopcem – gra na pianinie i śpiewa. Do tej roli świetnie nadaje się Grzegorz Mazoń, autor muzyki do spektaklu, który oczywiście wykorzysta w nim swój talent. Mamę Sama zagra Kamila Chruściel, Tatę Radosław Kasiukiewicz. W obsadzie znajdą się też: Agata Kucińska, Patrycja Łacina-Miarka, Marta Kwiek i Konrad Kujawski. Premiera planowana jest 8 marca o godz. 17 na Małej Scenie Wrocławskiego Teatru Lalek przy pl. Teatralnym 4. Następne spektakle grane będą od 9 do 16 marca. Bilety kosztują: 28 zł (norm.), 23 zł (ulg.), 18 zł (grupowe, dla grup zorganizowanych).

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!