Analemma została sfotografowana przez mieszkańców Wrocławia Analemma została sfotografowana przez mieszkańców Wrocławia

(© screen z: apod.nasa.gov)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Łukasz Fajfrowski i Maciej Zapiór z Wrocławia sfotografowali zjawisko astronomiczne zwane analemmą.

Analemma to zjawisko, które określa figurę powstałą w codziennej rejestracji położenia Słońca. Aby powstał obraz, doświadczenie należy przeprowadzać przez rok, a niebo obserwować dokładnie o tej samej porze.

Wrocławianie do przeprowadzenia doświadczenia wykorzystali dwie kamery otworkowe (działają na zasadzie camera obscura). Zostały one zamontowane na balkonie jednego z mieszkań na Kozanowie. Fotografowanie nieba rozpoczęło się 1 marca 2013 roku. Doświadczenie trwało rok.

Zdjęcie Polaków zostało wybrane na astronomiczne zdjęcie dnia - 20 marca przez NASA (apod.nasa.gov/apod/ap140320.html).

Do sfotografowania analemmy wrocławianie użyli techniki solarygrafii. Pozwala ona na ujęcie zjawiska w jednym kadrze, dzięki codziennemu naświetlaniu papieru fotograficznego.

Autorzy projektu tłumaczą na swoim blogu analemma.pl: "Można to porównać do klasycznego teatru z zasadą jedności czasu, miejsca i akcji. O ile analogia z czasem i miejscem jest oczywista, o tyle za jedność akcji należy uznać punkt trzeci. Porównanie z teatrem jest tym celniejsze, gdyż cały dramat rozgrywa się wokół jednego aktora - Słońca".


Wiadomości Wrocław, Wydarzenia Wrocław

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!