W czwartek Wrocławskie Betlejem ożyło - obok szopki zamieszkały m

W czwartek Wrocławskie Betlejem ożyło - obok szopki zamieszkały m.in. owce i oślica (© Polskapresse)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Święta rodzina w stylu góralskim, żywe zwierzęta, śpiewające aniołki, podświetlone grafiki i ruchome figurki. To tylko niektóre z pomysłów na bożonarodzeniowe szopki, jakie w tym roku będzie można obejrzeć we wrocławskich kościołach.

Największą szopkę na Dolnym Śląsku zobaczymy we franciszkańskiej parafii św. Antoniego przy al. Jana Kasprowicza. Wrocławskie Betlejem z żywymi zwierzętami nie zagości - jak dotychczas - w Rynku, lecz w parafii św. Elżbiety przy ul. Grabiszyńskiej.

Zobacz, które stajenki warto odwiedzić podczas świąt we Wrocławiu.

Parafia św. Antoniego przy al. Jana Kasprowicza. Tu zobaczymy największą szopkę na Dolnym Śląsku - szeroką na 12 i wysoką na 27 metrów. Dekoracja z panoramą Jeruzalem i szopką zajmie całe prezbiterium kościoła, a figury, które tam staną, niemal dorównają wzrostem ludziom. Zobaczymy wśród nich m.in. świeżo odnowione figury Trzech Króli. Z góry na szopką będzie czuwać anioł w towarzystwie gwiazdy.

Parafia św. Elżbiety przy ul. Grabiszyńskiej. W tym roku zagościło tu Wrocławskie Betlejem. W zagrodzie przy parafii na czas świąt (do wtorku, 28 grudnia) zamieszkały cztery czarne owce, biały baran i oślica.

Parafia Najświętszej Maryi Panny Nieustającej Pomocy przy ul. Szkockiej. Szopkę znajdziemy w bocznej nawie kościoła, a w niej ponad 10 figurek. Trzej Królowie przyniosą dary Jezusowi do żłóbka, poruszając się na taśmie.

Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa przy ul. Barwnikowej. Już od pięciu lat, obok ołtarza polowego, staje tam szopka na świeżym powietrzu. Utrzymana jest w góralskim stylu, a największa z pięciu figur ma metr wysokości. Po zmroku figurki będą oświetlone.

Parafia Najświętszej Maryi Panny Matki Pocieszenia przy ul. Wittiga. Oprócz drewnianych figur Świętej Rodziny i Trzech Króli, w boksach obok szopki zamieszkają żywe zwierzęta: owce, osiołki, kucyki i gołębie.

Parafia św. Bonifacego przy pl. Staszica. W tym roku na wiernych czekają dwie szopki. Pierwsza w prezbiterium, druga w nawie bocznej. Ta druga cieszy się olbrzymim zainteresowaniem ze względu na aniołka, który po wrzuceniu monety wygrywa jedną z ośmiu kolęd. Sporą atrakcją jest także figurka dzieciątka przywieziona z Jerozolimy.

Parafia św. Michała Archanioła przy ul. B. Prusa. W w bocznej kaplicy świątyni czeka duża szopka, o powierzchni aż 40 mkw. Oprócz Świętej Rodziny, Trzech Króli i zwierząt, znajdą się tam dwa aniołki, które odmówią modlitwę za każdego, kto da im monetę. Wystarczy grosik.

Kościół rektoralny św. Macieja przy ul. bp. Nankiera. Jak przystało na kościół akademicki, szopka w Maciejówce jest młodzieżowa. Zamiast w formie tradycyjnych figur, postaci świętej rodziny i aniołów zobaczymy tam jako grafiki na podświetlonych płótnach. Szopka jest prosta i zabawna, a jej autorem jest Michał Nykiel.

Parafia Najświętszej Marii Panny na Piasku. Żeby zobaczyć tam słynną, ruchomą szopkę, nie musimy czekać aż do świąt, bo można ją oglądać o każdej porze roku. Ale warto wybrać się tu w okresie świątecznym, bo tylko od Bożego Narodzenia do wielkiego postu działa cały mechanizm. - Szopka, złożona z mnóstwa figurek, zabawek i światełek, nigdy nie jest taka sama, bo co roku przybywa jej elementów - dodaje proboszcz parafii, ks. Stanisław Pawlaczek.

Komentarze (3)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

cdn (gość)

Szopki to przekręt. Pasterze nie spotkali tak zwanych króli w stajence, bo ci przyszli w innym czasie do Jezusa(Mateusza 2,11 podaje, że weszli do domu, nie do stajenki). A przyszli nie królowie, tylko magowie(przypis w katolickiej Biblii Tysiąclecia do Mateusza 2,1). Święto 3 króli to cześć dla magów, których działalność Bóg potępił w Biblii. Nieżle nas kler szopkami wmanewrował w nieposłuszeństwo wobec Boga.

Piotr (gość)

W ten dzień obchodzenia szczególnych urodzin dzieciątka Jezus proponuję spacer od jednej szopki do drugiej. Będąc dzieckiem obowiązkowo zaliczałem trzy w mieście Kłodzku. U Jezuitów, u Franciszkanów i u sióstr Franciszkanek. Każda była inna. Było co podziwiać. Zmotoryzowanym proponuję odwiedzenie szopek ruchomych w Bardzie, Wambierzycach i Pstrążnej. A przy okazji ile zgubionych kalorii po suto zastawionych stołach.