Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wrocław w postapokaliptycznej wizji Roberta J. Szmidta

Kinga Czernichowska
Okładka książki
„Wieża” Roberta J. Szmidta to najnowsza książka w Uniwersum Metra 2033 i kontynuacja bestselerowej „Otchłani”. Powieść trafiła już do księgarń.

Czytelnik, sięgając po „Wieżę”, decyduje się zanurzyć w okrutnym i postapokaliptycznym świecie, jaki przedstawia nam Robert Szmidt, pochodzący z Wrocławia pisarz fantasy i science fiction. Zawodowo także tłumacz gier komputerowych, prywatnie - zapalony podróżnik.

Apokaliptyczna wizja

Na kartach „Wieży”normalne życie staje się niewyobrażalnym koszmarem, a historie ludzi wybijających się ponad przeciętność napawają nas przerażeniem. Razem z Iskrą i Nauczycielem, bohaterami znanymi już również z „Otchłani”, wyruszamy więc w najmroczniejsze, skrywające wiele tajemnic rejony Wrocławia, a wszystko dzieje się w przyszłości, bo w roku 2033.

Zadaniem Nauczyciela jest zażegnanie kryzysu w Nowym Watykanie. Nieprzyzwyczajony jednak do wykonywania rozkazów, postanawia działać na własną rękę. Chce też zapobiec wojnie z Lekterytami. Misja w Wolnych Enklawach to dopiero rozgrzewka przed prawdziwie trudnym wyzwaniem, jakim okazuje się dotarcie do okupowanej przez kanibali Wieży.

Co jednak najciekawsze, fabuła „Wieży” odkrywa przed czytelnikami nieznane dotychczas mroczne sekrety stolicy Dolnego Śląska.

Fenomen Metra 2033

Seria Uniwersum Metra 2033 powstała dzięki Dmitrijowi Głuchowskiemu. To rosyjski pisarz, dziennikarz i korespondent wojenny, autor słynnej powieści „Metro 2033”.

Na świecie miała ona swoją premierę w 2005 roku, w Polsce ukazała się pięć lat później. „Metro 2033” było tylko początkiem. W roku 2009 Głuchowski wydał „Metro 2034”, a w 2015 ukończył „Metro 2035”, które stanowi kontynuację losów Artema, bohatera znanego z pierwszej części.

Prawa do tłumaczenia „Metra 2033”sprzedano łącznie do 22 krajów. Głuchowski, przedstawiając w swoich powieściach wizję świata po globalnej zagładzie nuklearnej, zaczął inspirować innych pisarzy, między innymi właśnie Roberta Szmidta, a wcześniej także Pawła Majkę, autora „Dzielnicy obiecanej”.

Pociąg do piekła bram

Okazuje się jednak, że nie tylko pisarzy. Postapokaliptyczny świat w swoich piosenkach opisują również muzycy, wśród nich warszawski zespół Lux Perpetua, określany nadzieją polskiego power metalu.

Do ich utworu„Pociąg do piekła bram”wydawnictwo Insignis Media wyprodukowało teledysk, promujący „Wieżę”, której premiera miała miejsce 18 maja.

Najnowsza powieść Roberta J. Szmidta dostępna jest już w księgarniach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto