Budowniczy nowego terminala wrocławskiego lotniska skończyli najważniejszą część inwestycji. Obiekt jest już w stanie surowym zamkniętym: zadaszony, oszklony, przygotowany do ogrzewania.

Mimo że nowy terminal będzie gotowy w maju 2011 roku pasażerowie odlecą stąd dopiero jesienią przyszłego roku. - Do przełomu września i października potrwają bowiem odbiory techniczne. Testowane będą wszystkie systemy i instalacje działające w obiekcie - tłumaczy Dariusz Kuś, prezes portu lotniczego.

Teraz do końca maja potrwają tu prace wykończeniowe we wnętrzach i przed obiektem. Dobiega końca również budowa dwóch parkingów przy terminalu. Łącznie zaparkuje tu 1100 samochodów. Już rozpoczął się montaż systemu bagażowego. Zamontowano też pierwsze ruchome schody, z których będą korzystać pasażerowie nowego terminalu. Wjedziemy nimi na pierwsze piętro, gdzie mieścić się będą - oprócz hali odlotów - sklepy wolnocłowe i punkty usługowe. Wiadomo, że kupimy tu m.in. pamiątki i książki w księgarni. Z tego poziomu bezpośrednio do samolotów dostaniemy się rękawami. - Na razie pasażerowie obsługiwani będą dwoma z czterech istniejących przejść - zaznacza Przemysław Marcinkowski, kierownik projektu rozbudowy portu lotniczego.

Na kolejnej kondygnacji zlokalizowane zostaną biura służb lotniskowych. Tu będzie też taras widokowy z kawiarnią. Wjedziemy na niego bezpośrednio z parteru terminala.

W hali odlotów na parterze budynku trwa układanie kamiennej podłogi. Na Strachowice przyjechał też nowoczesny sprzęt do kontroli bagaży. Zamontowany w nim tomograf będzie skanował wszystkie przedmioty, jakie do samolotu zabierają podróżni. Dwa urządzenia prześwietlą również podejrzane pakunki. Dzięki temu służby będą miały pewność, że nie zawierają one materiałów wybuchowych.

Stary terminal lotniczy przyjmie podróżnych podczas piłkarskich mistrzostw Europy w 2012 roku. Później będą tu obsługiwane tylko małe samoloty. Przeprowadzka ma się odbywać etapami.

- Na pewno nie będzie tak, że do nowego terminala wprowadzimy się jednego dnia. Będziemy chcieli, by przenosiny jak najmniej dotkliwie odczuwali pasażerowie - zaznacza Dariusz Kuś.

W ostatni etap wkroczyła też przebudowa ul. Granicznej. Od ronda przy ul. Skarżyńskiego do nowego terminala dojedziemy dwupasmową drogą.

Komentarze (1)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!