18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wrocław: Teatr Muzyczny Capitol - przebudowa ukończona (ZDJĘCIA)

Małgorzata Matuszewska
Teatr Capitol po remoncie
Teatr Capitol po remoncie Janusz Wójtowicz
Przebudowa Capitolu zakończyła się zgodnie z planem. Wrocławski Teatr Muzyczny zyskał m.in.: scenę podzieloną na cztery obszary, cztery zapadnie, dzięki którym w nowoczesnym sposób będzie można instalować scenografię, a artyści zyskali nowe sale prób i garderoby. Nowy sezon Teatr Muzyczny Capitol zacznie wreszcie "na swoim" i to po mistrzowsku. Zobaczymy muzyczną wersję historii "Mistrz i Małgorzata".

Premierą muzycznej wersji "Mistrza i Małgorzaty" według Michaiła Bułhakowa w reżyserii Wojciecha Kościelniaka 28 września zostanie otwarty Teatr Muzyczny Capitol. Zmodernizowany, przebudowany budynek już jest gotowy. I jest największym teatrem na Dolnym Śląsku. Naprawdę robi wielkie wrażenie.

Zobacz jak wyglądał Capitol jeszcze dwa miesiące temu:Wrocław: Capitol prawie gotowy! Przebudowa na finiszu (ZDJĘCIA)

Przebudowa Capitolu zakończyła się zgodnie z planem. Budynek zyskał m.in.: scenę podzieloną na cztery obszary, cztery zapadnie, dzięki którym w nowoczesnym sposób będzie można instalować scenografię, scena została powiększona, jest głębsza i wyższa. Artyści zyskali nowe sale prób i garderoby. - Do tej pory mieliśmy kilka niewielkich sal prób w budynku biurowym naprzeciwko Capitolu. Największa z nich, służąca baletowi, ma 80 metrów kwadratowych, teraz mamy dwie wielkie sale prób: baletową i aktorską, liczące 260 i 270 metrów kwadratowych ? mówił w poniedziałek Konrad Imiela, dyrektor Capitolu, oprowadzając gości.

Miejsce dawnego parterowego budynku (od strony ul. Piłsudskiego) zajął pięciokondygnacyjny gmach z przeszkleniem w elewacji frontowej. Przed modernizacją Capitol miał 4 tys. metrów kwadratowych, po przebudowie ma aż 18 tys. metrów kwadratowych. Zespół za tydzień zaczyna przeprowadzkę pomieszczeń biurowych i magazynowych, Capitol już ma pozwolenie na użytkowanie budynku.
Przebudowa kosztowała 145 mln zł, z czego 83 mln zł pochodzą ze środków unijnych, a 62 mln dała Gmina Wrocław.

Zobacz też: Capitol po przebudowie (MNÓSTWO ZDJĘĆ)

- Powstał obiekt klasy europejskiej, z którego będziemy dumni - podkreślił Bogdan Zdrojewski, minister kultury i dziedzictwa narodowego. I podziękował prezydentowi Rafałowi Dutkiewiczowi: ? Takie cudo jak obecne powstaje ze współpracy i zrozumienia.

Przedwojenny Capitol był kinoteatrem, dawny gmach został wzniesiony w 1929 roku. - To było najnowocześniejsze kino we wschodnich Niemczech, z najnowocześniejszą aparaturą - opowiadała Anna Morasiewicz, autorka projektu wystroju wnętrz zabytkowej części. - Dziś też ma najnowocześniejsze wyposażenie. Powstał obiekt równie luksusowy, jak ówczesny, na swoje czasy - dodała.

Podczas przebudowy w podziemiach znaleziono starą wannę na olejki eteryczne, które przed wojną były węchową ilustracją dla wyświetlanych filmów.

Czytaj też: Skrzypce jako kamień węgielny wmurowano pod budowę szkoły muzycznej (ZDJĘCIA)

- Hol ma być miejscem spotkań, nie tylko teatrem - powiedział Konrad Imiela. - Być może będzie będzie tu wi-fi - dodał. Capitol dysponuje teraz m.in. ruchomymi zapadniami, sceną obrotową, podnoszoną i opuszczaną fosą orkiestry. Imponujące wrażenie robi ściana zieleni, obsadzona żywymi roślinami (1 tys. 300 sztuk), zauważyliśmy m.in. anturium, cisusy i rododendrony.

- Bardzo podoba mi się połączenie cegieł z nowoczesną architekturą kamień-szkło - mówił Konrad Imiela.

Zobacz na kolejnej stronie, co się zmieniło po przebudowie Teatru Capitol

Co dokładnie się zmieniło po przebudowie Teatru Capitol?
Północ - od strony ul. Piłsudskiego
Wprowadzono przeszklony "ślad" po istniejącym obiekcie w pełnej ścianie budynku, świetlną reklamę Teatru nad wejściem. Wchodząc od strony ul. Piłsudskiego, po prawej stronie znajdziemy przejście do podziemi - na drugą stronę Capitolu, a po prawej - kasę biletową. Na wprost rozciąga się patio przykryte szklanym dachem. Stąd wchodzi się na foyer parteru, do nowego korytarza po prawej stronie widowni, i do "łącznika".

Południe - od ulicy Bogusławskiego
W bryłę wkomponowany został dawny budynek "Odra-Film". Mieszczą się tam biura i pokoje gościnne dla artystów. Na poziomie piwnic pod dziedzińcem zaplanowano magazyny dekoracji scenicznych i przejście do głównej sceny.

Zachód - od ulicy Świdnickiej
Tu są magazyny dużych dekoracji, nowe sale prób, garderoby i większa przestrzeń kulis sceny. Na drugim poziomie piwnic będzie można przechować - bez konieczności demontażu - m.in. elementy scenografii o wysokości do 6 metrów. Tu będzie sala prób orkiestry i magazyn instrumentów, zaplecze pracowników technicznych, charakteryzatornie, szatnie dla publiczności i sanitariaty, sale prób baletu, solistów, chóru z garderobami baletu.

Wschód - od ulicy Komandorskiej
Tu do ściany nowego budynku ma przylegać hotel, jednak wnętrza teatru i hotelu nie będą bezpośrednio połączone.
Sceny mała i duża
Duża scena to 762 miejsca na widowni (do tej pory 720), a mała pomieści 192 widzów. Do tej pory mała scena mieściła się po drugiej stronie ulicy Piłsudskiego i była naprawdę mała - 40 krzeseł. Sześć rzędów widowni małej sceny zostało skonstruowane na wsuwanych szufladach, więc w razie potrzeby można je schować i otworzyć przestrzeń sceniczną. Publiczność usiądzie w wygodnych, eleganckich fotelach.

Dopasować spektakle
Oprócz "Mistrza i Małgorzaty", Capitol przygotowuje się do wystawienia pierwszej premiery na nowej małej scenie. - Cezary Studniak wyreżyseruje spektakl z piosenkami Serge'a Gainsbourga - mówił Konrad Imiela. - Na razie nie planujemy (poza Przeglądem Piosenki Aktorskiej) premier w przyszłym sezonie, bo spektakle repertuarowe wymagają dostosowania do nowych warunków - dodał. I tak m.in. "Jerry Springer - The Opera", wystawiany w Radiu Wrocław, będzie miał przebudowaną scenografię, podobnie "Ścigając zło" i inne przedstawienia, w czasie dwuletniej przebudowy Capitol wystawił dziewięć premier i zorganizował dwie edycje Przeglądu Piosenki Aktorskiej.

Nowe logo, nowy wizerunek
Przed rokiem Capitol rozpisał konkurs na nową identyfikację wizualną teatru. Autorką zwycięskiego projektu logo jest Susana Wesołek. Nowe logo składa się z sześciu pionowych linii i nazwy CAPITOL, krojem pisma nawiązuje do przedwojennego napisu z elewacji teatru i odwołuje się do wyglądu dawnej fasady.

25 czerwca ruszy nowa odsłona strony internetowej teatru: www.teatr-capitol.pl. Można ją będzie także wygodnie oglądać na urządzeniach mobilnych: telefonach komórkowych, smartfonach i tabletach.

Zobacz: Teatr Muzyczny Capitol z nowym neonem (ZDJĘCIA)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto