Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wrocław: Skoda Plus nie jest rowerowa

Bartłomiej z Wrocławia
Skoda 19 T Plus   ( dwukierunkowa)
Skoda 19 T Plus ( dwukierunkowa) Bartłomiej
Czy przewożenie rowerów i innych rzeczy pojazdami MPK jest bezpieczne? Jak się podróżuje, jakie można napotkać problemy, jadąc tramwajem lub autobusem z rowerem, wózkiem inwalidzkim lub wózkiem dziecięcym?

Jak wiadomo MPK Wrocław razem z miastem zakupiło w drodze przetargu tramwaje dwukierunkowe marki Skoda +. Wyglądają nowocześnie, mają dużo nowinek technicznych i wiele innych zalet. Do jednych z nich można zaliczyć wygodne wsiadanie do pojazdu osób starszych, dzieci, matek z wózkami, osób na wózkach inwalidzkich, a także zwykłych pełnosprawnych pasażerów. Jak wiadomo jest także możliwość przewiezienia roweru, o czym informują specjalne naklejki na drzwiach.

Z tym, że podróżowanie z rowerem nie jest tak łatwe i bezpieczne. Pewnego razu musiałem przetransportować rower z centrum miasta do zachodnich jego części.
Postanowiłem przy okazji poczekać na Skodę + oraz sprawdzić, jak to jest przewozić rower w tramwaju MPK.

Gdy drzwi się otworzyły i wsiadłem z rowerem do prawie pustego tramwaju, nikomu niczego nie utrudniając, postanowiłem przy drzwiach, które się nie otwierają. W tym momencie rozległ się głos motorniczego z głośnika, że muszę postawić rower w miejscu do tego przeznaczonym. Nie kłócąc się, poszedłem z rowerem w wyznaczone miejsce, a wtedy zaczęły się problemy.

Po pierwsze, na przeciwko miejsca dla rowerów siedzieli pasażerowie - w związku z tym nie było już tam dużo miejsca. Po drugie, było bardzo ciężko postawić rower na ten podest, żeby nie ubrudzić i nie uderzyć osób siedzących. Po trzecie, nie było możliwości zapięcia i zabezpieczenia roweru, żeby się nie wywrócił. Żadnego mocowania, paska, zapięcia, uchwytu.

Musiałem więc stać w niekomfortowej pozycji i trzymać jedną ręką rower, a drugą poręcze tramwaju. Dodam, że dużo miejsca stojąc tam nie było wśród osób siedzących na przeciwko mojego roweru. Nie było nawet możliwości, aby usiąść i trzymać rower, bo fotele znajdowały się za daleko.

Wszyscy wiemy jak wygląda niezabezpieczony przedmiot, który porusza się w pojeździe, a ten pojazd ulegnie wypadkowi. O to się obawiałem trzymając rower.
Osoby z wózkami inwalidzkimi i matki z wózkami z dziećmi także powinny mieć możliwość zabezpieczenia przewożonego wózka podczas podróży .

Uważam, że MPK powinno zrobić jakieś uchwyty albo uniwersalne, żeby można bezpiecznie podróżować, gdy jest potrzeba przewiezienia roweru. W 2010 roku MPK poinformowało, że są specjalne linie dla rowerzystów. Teraz okazuje się, iż trudno jest wybrać się za miasto rowerem, żeby pojeździć po terenach zielonych czy też zwiedzić okoliczne zamki.

Zobacz także: Rower w autobusie i tramwaju - można przewieźć, czy nie?

A co Wy sądzicie na ten temat? Czy macie zdanie podobne do Pana Bartłomieja? Zapraszamy do dyskusji na forum!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Drożeją motocykle sprowadzane z Niemiec

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto