18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wrocław: Seniorzy opowiedzą nam "Króla Leara"

Katarzyna Kaczorowska
Laboratorium operowe prowadzi Michał Znaniecki - reżyser operowy i teatralny
Laboratorium operowe prowadzi Michał Znaniecki - reżyser operowy i teatralny Paweł Relikowski
Seniorzy szykują się do premiery "Króla Leara" w reżyserii Michała Znanieckiego. Spektakl będzie dopiero w grudniu, ale warsztaty w czterech wrocławskich domach pomocy społecznej trwają już od dwóch tygodni. Temat: "Król Lear" Williama Szekspira.

Na razie jednak pensjonariusze czterech DPS-ów opowiadają o sobie, o tym, co szczególnie ważnego i dramatycznego przeżyli w swoim życiu. A w ostatni poniedziałek mierzyli się z burzą. Taką, jaka może nas spotkać w życiu i taką, która czasem spada na nas z nieba.

Laboratorium operowe realizowane jest w ramach projektu Europejskiej Kultury 2016. Firmuje je Michał Znaniecki, reżyser operowy i teatralny. Jego prawą ręką w realizacji projektu jest Zofia Dowjat, co tydzień przyjeżdżająca do seniorów, by krok za krokiem wprowadzać ich w świat szekspirowskiego dramatu. Premiera "Szukając króla Leara: Verdi" w grudniu, we wrocławskim Teatrze Capitol. W lipcu zobaczymy wersję kameralną z towarzyszeniem fortepianów. Udział w projekcie potwierdzili m.in. Ewa Biegas, Wojciech Malajkat i Łukasz Borowicz.

- Podobne projekty realizowałem już w Turynie i w Bari - mówi Michał Znaniecki, który przyznaje, że praca z ludźmi u schyłku życia i z różnymi, często trudnymi doświadczeniami, łatwa nie jest.

Przeczytaj też o ambitnych filmach dla seniorów w Dolnośląskim Centrum Filmowym (ZDJĘCIA)

- W jednym z włoskich spektakli wziął udział mężczyzna, który tak jak Lear miał trzy córki. Oddały go do domu opieki wiele lat temu i nie utrzymywały z nim żadnego kontaktu. Zapytałem, czy na pewno chce wziąć udział w tym przedstawieniu. Chciał. A na premierę przyjechała jedna z tych córek - opowiada Znaniecki, który przyznaje, że w dramacie genialnego stratfordczyka jest to wszystko, z czym często u schyłku życia mierzy się wielu ludzi: opuszczenie przez dzieci, wypędzenie z domu, oskarżenia o szaleństwo, poczucie samotności, opuszczenia.

Ale spotkania przygotowujące wrocławskich seniorów, choć dotykają rzeczy dla nich niełatwych, wywołują też żywe zainteresowanie. I budzą się prawdziwe aktorskie talenty, bo - jak zapowiedział reżyser - na scenie wszyscy będą musieli grać.

- Państwo będziecie na scenie razem z aktorami i śpiewakami. I będziecie mieli poważne aktorskie zadania do wypełnienia, więc proszę o tym pamiętać, że będą na was patrzeć widzowie - tłumaczył Michał Znaniecki na pierwszym, wprowadzającym w przedsięwzięcie spotkaniu.

Przeczyta: Specjały z Nadodrza podbiją miasto

- Już wiemy, jak się zachowujemy w czasie burzy. Teraz pomyślmy, co wtedy wołamy. Przywołujemy dzieci, zwierzęta. Modlimy się. Krzyczymy - Zofia Dowjat przechodzi do praktycznej części kolejnych zajęć z cyklu. Tłumaczy zgromadzonym w sali DPS przy ulicy Mącznej pensjonariuszom, jakie gesty wykonuje dyrygent, kiedy chce, by dźwięki brzmiały głośniej, a jakie - gdy ciszej. Bo tak będzie na scenie w czasie spektaklu.

- Proszę państwa. I zaczynamy. Nadchodzi burza - pada polecenie. Salę wypełniają powtarzane słowa: "O Boże, burza", "Dzieci do domu" "Zamykajcie okna", "O Boże, chroń nas". Ktoś zaczyna śpiewać modlitwę. Dowjat podnosi ręce do góry, dając sygnał, że czas, by głosy stały się donośniejsze. Szepty w sali narastają i naprawdę w powietrzu czuć grozę zbliżającej się burzy. Po chwili, kiedy ręce prowadzącej warsztaty opadają w dół, krzyki znów przechodzą w szept. Równie niepokojący.

- Świetnie! A za tydzień opowiemy sobie o królu Learze - kończy zajęcia Zofia Dowjat.

Czytaj więcej o wrocławskich WYDARZENIACH KULTURALNYCH

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wrocław: Seniorzy opowiedzą nam "Króla Leara" - Dolnośląskie Nasze Miasto

Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto