18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wrocław: Panoramy Racławickiej zobaczysz w internecie

Jacek Antczak
Jan Zięba uważa, że fotografowie tworzący panoramy wirtualne, robią to samo, co XIX-wieczni twórcy Panoramy Racławickiej
Jan Zięba uważa, że fotografowie tworzący panoramy wirtualne, robią to samo, co XIX-wieczni twórcy Panoramy Racławickiej www.zieba.wroclaw.pl
Dokładnie 116 lat temu, 5 czerwca 1894 roku, w parku Stryjskim we Lwowie otwarto Panoramę Racławicką. Przez niemal pół wieku dzieło lwowskiego malarza Jana Styki i słynnego batalisty Wojciecha Kossaka było jedną z największych atrakcji Lwowa. Po II wojnie światowej trafiło do Wrocławia.

14 czerwca minie 25 lat, gdy to jedyne w Polsce i jedno z nielicznych w świecie "dzieło XIX-wiecznej kultury masowej" odrestaurowano i udostępniono we Wrocławiu. Odtąd Panorama Racławicka jest wielkim magnesem przyciągającym do miasta setki tysięcy turystów.

Malarsko-przestrzenna Panorama Racławicka ma fanów na całym świecie, ale jedynym, który zaprasza na niezwykły wirtualny spacer po niej - zupełnie za darmo - jest wrocławianin Jan Zięba. Analityk systemów informatycznych, a prywatnie jeden z pierwszych w Polsce twórców internetowych panoram sferycznych, zaprasza na swojej stronie www.zieba.wroc.pl m.in. na kilkadziesiąt "spacerów po Wrocławiu", jak twierdzi autor - najpiękniejszym mieście w Polsce.

Wśród wykonanych dzięki połączeniu skomplikowanych technologii informatycznych z umiejętnościami fotograficznymi panoram Jana Zięby Panorama Racławicka zajmuje miejsce szczególne. - Bo właściwie to, co stworzyli Styka z Kossakiem w XIX wieku i inni ówcześni twórcy panoram, jest tym samym, co od kilku lat robią, korzystając z najnowszych technologii, twórcy panoram wirtualnych - uważa Zięba. - Oczywiście przygotowanie Panoramy Racła-wickiej było nieporównywalnie trudniejsze, artyści odtwarzali rzeczywistość, a my ją fotografujemy, ale idea była taka sama: pokazać świat bliski temu, co widzimy naprawdę. Styka i Kossak chcieli pokazać miejsce bitwy w taki sposób, by zwiedzający czuł się, jakby tam był. Twórcom wirtualnych panoram chodzi o to samo.

Jan Zięba stworzył panoramę Panoramy Racławickiej, wykupując bilet do muzeum dla fotografów. Próbował zainteresować swoim dziełem dyrekcję wrocławskiego Muzeum Narodowego - po prostu im je sprzedać. Odmówiono, twierdząc, że mają własnych fotografów. Na stronie muzeum pojawiło się panoramiczne zdjęcie dzieła Styki i Kossaka. - Każdy zwiedzający może porównać, która wirtualna panorama lepiej promuje dzieło Styki - mówi nie bez satysfakcji Zięba. Jak dodaje, wielu szefów naszych muzeów sądzi, że udostępnianie zbiorów w internecie odstrasza od ich "realnego" odwiedzenia. - A jest dokładnie odwrotnie - mówi.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto