Hydroterapia to jedna z metod leczenia Hydroterapia to jedna z metod leczenia

Hydroterapia to jedna z metod leczenia. Strumieniami wody masuje się chore miejsca (© fot. tomasz hołod)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

1 mln 700 tys. zł - tyle kosztował sprzęt medyczny w otwartym w piątek Centrum Rehabilitacji Akademickiego Szpitala Klinicznego przy ul. Borowskiej.

- Jest na najwyższym poziomie - chwali wyposażenie Ryszard Andrzejak, rektor wrocławskiej Akademii Medycznej.

Centrum robi wrażenie, bo na tysiącu mkw. jest aż 15 gabinetów fizykoterapii, 5 sal gimnastycznych, jeden masażu leczniczego, hydroterapii i krioterapii. Pracujący tu rehabilitant Władysław Wierzejski jest pod wrażeniem.

- Takiego centrum nigdzie nie ma - mówi, pokazując kolejne pomieszczenia, które już od poniedziałku mają służyć pacjentom. Na razie tylko tym, którzy leżą w szpitalu przy ul. Borowskiej. A to dlatego, że placówka na razie nie ma podpisanego kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia, aby móc rehabilitować pacjentów, którzy z domu mogliby przychodzić na zabiegi.
Piotr Pobrotyn, dyrektor ASK, liczy, że uda się pozyskać te pieniądze na leczenie, bo zapowiedziano już zmianę planu finansowego Funduszu.
- Złożyliśmy wniosek i czekamy - mówi Pobrotyn, oceniając, że dodatkowy kontrakt uda mu się podpisać w lipcu.

Joanna Mierzwińska, rzecznik dolnośląskiego oddziału NFZ we Wrocławiu, jest większą optymistką.
- To będzie koniec czerwca - przypuszcza Mierzwińska.
Bez tego kontraktu nowoczesne Centrum Rehabilitacji ASK przy ul. Borowskiej może jednorazowo obsługiwać 30-40 pacjentów. Gdyby NFZ znalazł dodatkowe pieniądze, to w jednym czasie mogłoby tu dochodzić do zdrowia nawet stu. Dziś to niemożliwe. Szpitalowi na takie ogromne przedsięwzięcie potrzebne jest 3 mln zł rocznie.

Władzom Akademii Medycznej i ASK zależy, by sprzęt rehabilitacyjny był wykorzystywany w 100 procentach. Taką perełką, którą placówka może się pochwalić, to tor z przeszkodami do nauki chodzenia, a także urządzenie do stawiania chorych dzieci do pionu. Natomiast dzięki nowoczesnej bieżni można pacjentowi elektronicznie ustawić tempo, dobierając je do wagi ciała, a także do jego wieku. Przed 19 rehabilitantami, którzy będą pracować w nowo otwartym centrum, żadne z urządzeń nie ma tajemnic.

Z bieżni, rowerów i 5 sal gimnastycznych cieszy się rektor Andrzejak.
- Tego dotychczas nie mieliśmy - podkreśla.
Teraz pacjentów rehabilituje się w klinikach Akademii Medycznej, znajdujących się w różnych częściach miasta. Od poniedziałku to się ma zmienić i wszystkie zabiegi będą wykonywane przy ul. Borowskiej.

Wszystkie muszą trafić pod jeden dach do grudnia przyszłego roku. Wtedy zakończy się ponad 30-letnia budowa tego szpitala.

Kolejki na zabiegi się nie kończą

We Wrocławiu na rehabilitację trzeba czekać nawet pół roku. Chodzi o pacjentów, którzy nie leżą w szpitalu. W lutym pisaliśmy o tłumach rodziców czekających na zarejestrowanie dzieci w centrum diagnostyczno-rehabilitacyjnym fundacji Promyk Słońca przy ul. Swobodnej. Ta placówka nie rejestrowała pacjentów na bieżąco tłumacząc, że nie pozwalają na to niewielkie kontrakty z Narodowym Funduszem Zdrowia. Problem w tym, że nie każdego pacjenta stać na prywatne zabiegi. Średnio za jeden trzeba we Wrocławiu zapłacić ok. 50 zł. Kilka w tygodniu to już poważne obciążenie dla portfela pacjenta. Miesięcznie musiałby na prywatną rehabilitację wydać około 600 zł. MAG

Jakie inne oddziały powinny szybko pojawić się w szpitalu przy ul. Borowskiej?
Podyskutuj na naszej stronie.

Wiadomości Wrocław, Wydarzenia Wrocław

Komentarze (5)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

nie normalni ludzie (gość)

Pół roku czekać na rejestracje bo nie ma miejsca wy jesteście chorzy !
Każdy normalny człowiek po pół roku dochodzi już do pełni sprawności, to po jaki grzyb mu jest potrzeba taka rehabilitacja wtedy ! ~możecie sobie ją wsadzić wtedy w Du Pe.

Żeby rehabilitacja odnosiła skutek pozytywny trzeba ją stosować po 2 tyg od ściągnięcia gipsu z nogi czy ręki itp. A nie czekać pół roku. Pieniądze tylko bierzecie całe życie z nic
i jeszcze wam brakuje. Jesteście chorzy !

med12 (gość)

moim zdanie na borowskiej powinny znaleźdź sie wszytkie kliniki AM, no i cały czas czekamy na budowę budynku C z przeznaczeniem dla klinik pediatrycznych. czas pokaże...

_tG_ (gość)

..przedWYBIÓRCZA. Czyli pała i marchewa, poszły w ruch. Jak to robi, PO_st komu_na.
_ _ _PO pierwsze. PO_straszyć. CZYMKOLWIEK. Im więcej PO_straszonych. Tym lepiej.
_ _PO chwili ''głębokiego namysłu''. Jest ! Mamy ! Genialne !
Rozwiązanie jest oczywiste. Nic nie zmieniamy, zostaje jak było.
A większość PO_straszonych, i tak nie wie. PO co była, cała ta ''afera''.
A PO tak ''szczęśliwym'' końcu, DMUCHANEJ ''afery''. Ilość szczęśliwych PO_straszonych,
rośnie. I O TO WŁAŚNIE CHODZI :D
Nic nie zrobić a PO_straszeni ? Syci i zadowoleni. Głaszczą się, po brzuszkach :D
_ _ _Teraz PO_ra na wybawce. To nie może być, byle kto.
Taki Brom_ek, musi dać.. ''z siebie, Tobie'' wszystko !
Co tylko chcesz ! :D
Tylko.. daj ! głos !.. :D Na właściwego!.. Brom_ka! :D
_ _ _Dobre, sprawdzone sPO_soby. PO_st komu_ny :D
A teraz, domowej roboty, kieł_Bacha ;)
_ _Nie ma chleba ! No to czas! Igrzysk ! Zaczynamy ! :D
_ _ _ _ _ _ _ _MZiOS ostrzega !
_ _ _Tylko Brom_ek ! K. ! Ci PO_może !
[ nie mylić! z Jarkiem K. ! ]
Żarliwy elektorat. Towarzysza Brom_ka Komu_ruskiego;
_ _ _http://www.youtube.com/user/minPRAWDY#p/a/u/0/XVj2Qj-2K7A
Towarzysz Brom_ek Komu_ruskij i jego drużyna;
_ _ _http://www.youtube.com/watch?v=hw3WGermXY4
Z braterskim ! pozdrowieniem !
_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _PO_st! Komu_na! :D
http://www.ministerstwoprawdy.pl/
_* tekst niestety, niesponsorowany :D

Ewa (gość)

Po cp inni specjalisci jak juzte raz rejestruja na wizyte u Neurochirurga na maj przyszlego roku ,ne ma problemu jak ktos potzenuje zabieg musi sc do prywatnego gabinetu lekarza na kilka wizyt i dostanie konsultacje ,leczenie a tak NFZ ma tak podpisana umowe aby przyjmowac 4 pacjetow dziennie na konsultacje ,skoro to cemtrum rehabilitacji jest dla pacjentow szpitala to dostana sie do niego w pierwsej kolejnosci tylko pacjeci co sa leczeni przez tamtejszych lekarzy i prywatnie przez nich bo cala reszta umrze zanim doczeka sie swojej kolejki ,zanim sie napisze artyku; wystarczy zadzwonic na rejestracje i spytac jak mozna wogole dostac sie do jakiejkolwiek poradni i jak dlugo sie czeka w kolejce do lekarza,ktory zleci rehablitacje ,moze w 1,5 roku ktos da rade to zalatwic ,jak to wszystko tak ma funkcomowac to po co pisac o mozliwosciach leczenia.