Dwieście osób przeszło przez miasto w marszu z okazji rocznicy Nocy kryształowej. W ten sposób uczczono pamięć Żydów, zamordowanych w nocy z 9 na 10 listopada 1938 roku przez hitlerowców w ówczesnym Breslau. Wtedy tez spalono synagogę, która mieściła się przy ul. Łąkowej.

Zanim uczestnicy marszu udali się na ul. Łąkową, pod synagogą zabrał głos przewodniczący Gminy Żydowskiej, Aleksander Gleichgewicht. - Chciałem wszystkich ostrzec przed nienawiścią wobec mniejszości, której nie brakuje także w dzisiejszym świecie. Noc kryształowa, którą dziś upamiętniamy, była początkiem zagłady Żydów w Europie. Nasz marsz będzie Marszem Wzajemnego Szacunku, jest wyrazem pamięci o tamtych wydarzeniach i naszej niezgody na nie - mówił.

Na placu przed synagogą można było zobaczyć kompozycję autorstwa wrocławskiego artysty Jerzego Kaliny "Czarny kryształ", przedstawiającą wykonane z lodu macewy, symbolizujące nietrwałość ludzkiego życia.

Wiadomości Wrocław, Wydarzenia Wrocław

Komentarze (7)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

polak antyżyd (gość)

żydowska propaganda , niestety są oni wszędzie nawet kupując art higieniczne w lidlu to zobaczcie że są produkowane w israelu

Max (gość)

A kogo obchodzi jakaś kryształowa noc ???? Niech sobie obchodzą ten wspaniały dzień ale na Madagaskarze !!!! żydzi ręce Precz od Palestyny !!!!

hmm (gość)

Ciekawe czy izraelici tez maszeruje ku czci polakow ktorzy stracili zycie pomagajac im w czasie okupacji?Nie wydaje mnie sie.Kazdy powinien "tupac" za siebie.

Jarek (gość)

A kiedy będziemy obchodzić Święto Niepodległości Palestyny okupowanej przez żydów !!??
Jak długo Świat będzie patrzył z założonymi rękami na to co wyprawiają żydzi w nie swoim Kraju ?? Nienawiść żydów do Palestyńczyków przekroczyła już wszelkie normy, żydzi chcą z Palestyny zrobić Getto i budują jeszcze większy mur od tego jaki budowali Niemcy dla nich podczas okupacji !!! Palestyńczycy codziennie przechodzą udręki i upokorzenia i jakoś nikt głośno o tym nie mówi !!! Dlatego pozwolę sobie nie komentować tej Kryształowej Nocy ...

Janus (gość)

Szacunek dla tych co zginęli w niemieckich obozach śmierci i dla tych którzy przypominają dzisiejszemu pokoleniu czym był Holokaust. Musimy ciągle przypominać do czego może doprowadzić propagowanie nienawiści wobec obywateli też naszych którzy wyznają inną religię i posiadają inną kulturę. Pozdrawiam wszystkich tych którzy uczestniczyli w dzisiejszym marszu wzajemnego szacunku