Wrocław: Łatwiej o paszport dla dziecka

Już od 19 lutego wyrobienie paszportu dla dziecka będzie łatwiejsze. Przepisy, które się właśnie zmieniły, ułatwiają życie rodzicom i opiekunom prawnym maluchów do piątego roku życia

Fotografia ilustracyjna
Masz zdjęcie do tego tematu? Wyślij

Fotografia ilustracyjna (© Michał Pawlik)

- Nie muszą z nimi przychodzić, kiedy będą składać wniosek o paszport i przy jego odbiorze. Do tej pory to był obowiązek - wyjaśnia Tomasz Bruder, dyrektor Wydziału ds. Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców w Dolnośląskim Urzędzie Wojewódzkim we Wrocławiu.
∨ Czytaj dalejJak dodaje, chodzi o wyrobienie paszportu tymczasowego. Inaczej wygląda sytuacja, gdy chcemy wyrobić paszport biometryczny. Ten dokument pozwala zidentyfikować tożsamość na podstawie linii papilarnych. Dziecko trzeba wtedy zabrać ze sobą.

Większość zmian w przepisach zapewne zadowoli rodziców, ale niektóre oznaczają więcej obowiązków. Ustawodawca zmusi ich na przykład, by wybierając się z pociechą za granicę na wczasy, w urzędzie pojawiali się znacznie częściej niż do tej pory.

Dlaczego? Dyrektor Tomasz Bruder mówi, że paszporty teraz wydawane najmłodszym będą ważne jedynie przez rok. Dotychczas dokumenty biometryczne były wyrabiane na pięć lat.
Rodzice nie będą mieć wyboru.

Muszą pamiętać o tym i pilnować terminów, by złożyć dokumenty na czas i nie mieć problemów za granicą.

Co jeszcze się zmieni? Wniosek o paszport będziemy składać w urzędach, które są właściwe ze względu na nasze zameldowanie w miejscu stałego pobytu. Jeżeli go nie mamy, a chcemy wyjechać za granicę, będziemy musieli wykazać się dokumentem z zapisem adresu, pod którym byliśmy zameldowani.

Do tej pory było tak, że osoby które czasowo przebywały poza miejscem zameldowania, mogły złożyć wniosek w dowolnym urzędzie paszportowym w kraju.

Więcej na temat

Komentarze (0)

avatar

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!

Wybierz kategorię