Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wrocław. Jesteś chory, to musisz chudnąć! To bzdura! W tym ośrodku ci pomogą. Za darmo, bez skierowania

Robert Migdał
Dr Anna Zmarzły (na zdjęciu w środku) ze swoim zespołem
Dr Anna Zmarzły (na zdjęciu w środku) ze swoim zespołem archiwum Ośrodka
Z doktor Anną Zmarzły, specjalistką chorób wewnętrznych, szefową Ośrodka Żywienia Klinicznego we wrocławskim szpitalu przy ul. Koszarowej, rozmawia Robert Migdał

Jakoś dziwnie brzmi stwierdzenie, że w XXI wieku, w Europie, ludzie mogą głodować, chudnąć z głodu, zagłodzić się na śmierć.

Dr Anna Zmarzły: Niedożywienie związane z chorobą jest kolejną plagą wśród dorosłych pacjentów krajów rozwiniętych, zarówno w opiece medycznej ambulatoryjnej jak i stacjonarnej, staje się niestety kolejnym znakiem i problemem naszych czasów. Rozpoznawanie i leczenie niedożywienia, od początkowych do zaawansowanych jego stadiów, jest ważnym i niezbędnym aspektem terapii każdego pacjenta. Choroba, zła dieta, skutki leczenia, niepełnosprawność mogą prowadzić do niedoboru pożywienia - różnego stopnia głodzenia. Skutek to brak składników odżywczych: białek, tłuszczów, węglowodanów, mikro  i makroelementów. W sumie niedobory dotyczą co najmniej 80 substancji chemicznych i bardzo negatywnie wpływają na zdrowie. Szacuje się, że u nawet 45% hospitalizowanych pacjentów stan odżywienia pogarsza się.

Ludzie tkwią latami w przekonaniu, że gdy człowiek jest chory, to musi chudnąć, bo jak człowiek chory, to mu się nie chce jeść, apetytu brak…
Nic bardziej mylnego. To bardzo zły i niebezpieczny stereotyp, z którym walczymy od lat. Pacjentowi należy dostarczyć składników odżywczych by mógł przejść leczenie, zdrowieć, wygrać z chorobą.

Głodowanie w chorobie, może mieść fatalne, ba tragiczne skutki, dla leczenia, dla zdrowia i życia chorego.
Zdecydowanie. Głodzenie jest przyczyną  upośledzenia odporności, gorszego gojenia ran, częstszych zakażeń, przedłużenia hospitalizacji, pogorszenia jakości życia chorych. W skrajnych przypadkach bywa przyczyną śmierci.

Pani i Pani zespół ludzi pomagacie osobom, które chudną w chorobie, które choć się nie odchudzają, to z jakichś powodów tracą na wadze.

Jest wiele przyczyn niedożywienia. Częste przyczyny niedożywienia u dorosłych to choroby nowotworowe (w tym skutki leczenia onkologicznego: operacyjnego, chemio i radioterapii), przebyte ciężkie zabiegi operacyjne, choroby neurologiczne (udar mózgowy, choroba Parkinsona, demencja), choroby gastrologiczne (zapalenie trzustki, choroba wrzodowa, zespoły złego wchłaniania, choroba Crohna), przewlekła choroba nerek, depresja, psychogenne zaburzenia odżywiania, rany przewlekłe, w tym odleżyny, niepełnosprawność, zaburzenia połykania. Niedożywienie często występuje u seniorów chorujących jednocześnie na wiele jednostek chorobowych. Część pacjentów wymaga żywienia dojelitowego lub pozajelitowego-takie formy terapii żywieniowej są zapewnione przez NFZ. Niestety nie ma dostępu do poradnictwa żywieniowego dla chorych jedzących naturalnie.

Od kilku lat działa na Dolnym Śląsku unikatowy, pani autorski program pomocy takim osobom. Na czym on polega?

Jestem pomysłodawcą tego programu, ale zawdzięczamy go przede wszystkim Zarządowi i personelowi mojego szpitala i ogromnej życzliwości Zarządu Województwa Dolnośląskiego. Kolejny raz Samorząd Dolnego Śląska udowodnił, że troszczy się o losy niedożywionych chorych. Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. J.Gromkowskiego otrzymał w 2019 dotację na kolejny rok Programu „Działania edukacyjne, profilaktyka, diagnostyka i leczenie niedożywienia u dorosłych mieszkańców z terenu województwa dolnośląskiego” zwanego popularnie "Programem Niedożywienie”. Dzięki temu powstało jedyne w Polsce miejsce, gdzie chory ambulatoryjny z niedożywieniem ma możliwość konsultacji lekarskiej, dietetycznej, psychologicznej, neurologopedycznej. To możliwość wykonania badań, ustalenia wsparcia żywieniowego, wykonania analizy składu ciała czy kalorymetrii.

Kto się może zgłosić i gdzie do Państwa o pomoc?

Pacjenci, którzy mogą jeść doustnie, a zaobserwowali niezamierzoną redukcją masy ciała (chudnięcie) z powodu choroby (nawet jeśli masa ciała jest prawidłowa lub podwyższona), mający niedowagę lub niedożywienie, mogą i powinni zgłosić się do Ośrodka Żywienia Klinicznego Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. J.Gromkowskiego przy ul. Koszarowej 5. Fachowy personel potrafi nauczyć chorego jak prawidłowo się odżywiać, jakie odżywki będą niezbędne, jakie leczenie...

Pomoc jest darmowa? Nie trzeba skierowania od lekarza rodzinnego? 

Skierowanie nie jest potrzebne, wizyty są bezpłatne. Obowiązuje wcześniejsza rejestracja telefoniczna po nr (71) 395-76-20, codziennie w godzinach 8:00-10:00.Informacja mailowa: [email protected].

Ilu osobom już pomogliście?

W ramach programu od 2012 roku odbyło się ponad 3,500  wizyt (pacjenci dorośli i dzieci). Przeszkoliliśmy wielu lekarzy, pielęgniarki, dietetyków - i szkolenia z zakresu leczenia i rozpoznawania niedożywienia odbywają się nadal. Wydajemy broszurki informacyjne i książki. Pamiętam wielu chorych, który pomógł i pomaga mój zespół. Każdy jest inny. Z sentymentem wspominam 82-letniego staruszka po resekcji żołądka, który dowiedział się o nas z gazety i dzielnie pracował z dietetykiem. Na pierwsze wizyty z Krzyków przywoziła go córka, bo był taki słaby, po kilku miesiącach  przywiózł nam sam pomidory z własnej uprawy z ogródka. Pamiętam Panią Kasię z chorobą Crohna, która ważyła 27 kg…

rozmawiał Robert Migdał

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto