Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wrocław: Co dalej z palmiarnią w Ogrodzie Botanicznym?

Marcin Walków
Tak wyglądała palmiarnia tuż przed rozbiórką
Tak wyglądała palmiarnia tuż przed rozbiórką Tomasz Hołod
Co dalej z palmiarnią w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Wrocławskiego? Dla wielu osób pamiarnia była największą atrakcją Ogrodu Botanicznego. Czy są szanse na jej odtworzenie?

Niestety, dla osób które liczyły na odbudowę pamiarni mamy złe wieści. - Palmiarnia umarła śmiercią techniczną. Udało się uratować niewielki fragment, reszta została rozebrana - mówi prof. Tomasz Nowak, dyrektor Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Wrocławskiego. Nie daje nadziei na powrót palmiarni w najbliższej przyszłości, nawet gdyby ktokolwiek zaproponował, że podaruje jej konstrukcję za darmo.

- Uniwersytetu nie stać ani na budowę, ani na utrzymanie tak dużego obiektu jak palmiarnia. W sezonie tylko ogrzewanie tego jednego obiektu kosztowało około 400 tys. zł i kwota ta co roku rosła. Stan techniczny palmiarni był katastrofalny. Dlatego, choć decyzja o rozbiórce nie była nasza, zgodziliśmy się z nią bez zastrzeżeń - dodaje prof. Nowak.

Do dyspozycji wrocławian i turystów są szklarnie, które dotychczas pełniły funkcję kolekcjonerską - przechowywano w nich rośliny, ale nie wpuszczano tam gości ogrodu. Po adaptacji można je zwiedzać.

Dyrektor ogrodu liczy jednak, że wreszcie zostanie zrealizowany plan budowy nowego obiektu, w który musiałoby zaangażować się także miasto.

- Palmiarnia, i tak jest w innych miastach na świecie, jest obiektem kultury ogrodniczej. Tak samo ważnym, jak stadion piłkarski czy filharmonia. Niestety, w stolicy Dolnego Śląska szklarnia od lat przegrywa z tymi dwoma ostatnimi - mówi prof. Nowak. Przypomina, że już kilka lat temu wyznaczono grunt, na których mógłby stanąć nowy obiekt. Choć brano pod uwagę m.in. Park Południowy i Park Szczytnicki, ostatecznie najlepsze okazały się tereny ogrodu u zbiegu ulic Wyszyńskiego i Hlonda. - Ten pomysł wciąż ma szanse powodzenia, jednak dla samej uczelni jest nie do udźwignięcia - zastrzega prof. Nowak.

XIX-wieczną palmiarnię zamknięto blisko 10 lat temu. Obecnie w miejscu dawnej palmiarni urządzane są wystawy malarskie i inne wydarzenia towarzyszące.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto