Oto nowy, rewolucyjny pomysł miasta na kłopoty mieszkaniowe: budowanie czynszówek

Oto nowy, rewolucyjny pomysł miasta na kłopoty mieszkaniowe: budowanie czynszówek (© Mikołaj Nowacki)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Mieszkanie może być tanie. Władze miasta mają plan - czynszowe bloki od dewelopera są już tylko o krok

- Chcielibyśmy, żeby w ciągu kilku lat powstało u nas około tysiąca mieszkań na wynajem. Wrocławianie płaciliby za nie znacznie mniej niż obecnie - tłumaczy Wojciech Adamski, wiceprezydent Wrocławia. - Pomysł jest prosty: dajemy grunt za darmo, zwalniamy dewelopera ze wszystkich opłat na, powiedzmy, 30 lat, a on się zobowiązuje, że w tym czasie nie sprzeda nowych mieszkań, lecz będzie je wynajmował, oczywiście na wolnym rynku - dodaje.

Adamski deklaruje, że grunty na Jagodnie, Brochowie czy w Leśnicy są już gotowe. - Jest także kilka atrakcyjnych działek bliżej centrum, ale nie zdradzę jeszcze, gdzie - mówi.
Oczywiście, żeby wszystko odbyło się zgodnie z prawem, deweloperzy, by wejść z miastem w taki interes, musieliby wystartować w przetargu. Wygrałby ten, który zaoferuje najniższą cenę podstawową najmu i najkorzystniejsze zasady jego waloryzacji przez te 30 lat.

- Z opracowania firmy doradczej, która wyliczała mi ekonomiczną stronę tego pomysłu, wynika, że koszt metra kwadratowego wynajmu wyniósłby 15-20 zł - mówi Adamski.
Co to oznacza? Jeśli za wynajem metra kwadratowego płacilibyśmy 20 złotych, to dwupokojowe, 50-metrowe mieszkanie kosztowałoby około 1000 zł za miesiąc.

- Za wynajem takiego samego lokum płacę dziś dwa tysiące. Gdybym mogła zaoszczędzić połowę, nie zastanawiałabym się ani chwili - wyznaje Izabela Guzdek, która wynajmuje mieszkanie przy ul. Strzegomskiej.
Dlaczego miasto chce się zaangażować w taką akcję? Zamiast, na przykład, budować nowe mieszkania komunalne? Powodów jest wiele. Po pierwsze, pieniądze. Wrocław ma całkiem sporo wolnych gruntów pod budownictwo mieszkaniowe i wielorodzinne, ale lwia część wolnych środków z budżetu idzie na stadion i przygotowania do Euro 2012.

Więc sama gmina budynków nie postawi. Po drugie, większość ludzi wynajmujących mieszkania zarabia za dużo, by spełniać kryteria przydziału mieszkania komunalnego. A nie zawsze muszą mieć pieniądze na wkład własny w Towarzystwie Budownictwa Społecznego. Po trzecie, na przykład studenci są zainteresowani tylko wynajmowaniem mieszkania. Po czwarte, tylko w ten sposób władze miasta mogą wpłynąć na obniżenie cen najmu we Wrocławiu.

Kiedy powstaną pierwsze wrocławskie czynszówki? Wojciech Adamski chciałby rozpocząć projekt w tym roku. Czeka tylko na ostatnią ekspertyzę prawną.
- Żeby zbudować czynszówki, musimy znaleźć rozwiązanie, w którym ominiemy ustawę o ochronie praw lokatora. Chcemy, by oprócz mieszkań komunalnych i tych z TBS-ów, powstały lokale na wynajem - tłumaczy Adamski. - Nie wiem jeszcze, czy może je budować spółka Wrocławskie Mieszkania, czy musimy szukać deweloperów i namawiać ich do współpracy. Gdy będę miał odpowiedź od prawników, podam datę pierwszego przetargu.

Komentarze (6)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Ella7 (gość) (Piotr)

Co za bzdury. Proszę o adres chociaż jednego 50-metrowego mieszkania za 1.000 zł miesięcznie. Chętnie przeprowadzę się

matusz (gość)

Byłoby swietnie bo ceny wynajmu mieszkań w tym mieście potrafią przyprawić o zawrót głowy.

Piotr (gość)

Przecież to kompletna bzdura.Ja wynajmuje studentom 60metrowe mieszkanie z garażem za 1350zł.Dodam że jest to mieszkanie w bloku z 2001r blisko centrum.Jest też bardzo dużo mieszkań 50 metrowych po 1000zł.Dlatego uważam że miasto nie powinno się angażować w tego rodzaju inicjatywy.

Paweł Grabarczyk (gość)

Każda taka inicjatywa warta jest uwagi, ale czy czasami nie lepiej kupić mieszkanie, gdy ma sie zdolność. Ja też biegałem z jednego mieszkania na drugie przez kilka lat, aż w końcu podjąłem decyzję o przenoszeniu się na swoje. Wtedy kupiłem książkę "Jak kupić mieszkanie, które uratuje Tobie życie" i zaczłaem liczyć . Bardzo szybko okazało się, że o wiele łatwiej jest wziąć kredyt. Szcególnie, gdy ktoś Ci otworzył oczy.
Polecam http://ebookidealny.pl/ebooki/jak-kupic-mieszkanie

mano (gość)

W Sejmie jest już ustawa o wykupie mieszkań od TBSów. Projekt złożyła komisja Przyjazne Państwo. Całość tutaj:
http://tbs24.pl/artykuly/217-powstal-projekt-ustawy-umozliwiajacy-wykup-mieszkan-tbs.html

Więcej na temat: