18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wrocław: Archeolodzy odkopali fundamenty kościoła przy dworcu PKS. Metra nie znaleźli (ZDJĘCIA)

Marcin Hołubowicz
Przy dworcu PKS stoi metalowe ogrodzenie. Firma Unibail-Rodamco szykuje się do budowy galerii handlowej. Jednak najpierw trzeba przeprowadzić tu badania archeologiczne. W trakcie wykopów archeolodzy natknęli się już na pierwsze znalezisko – fundamenty dawnego kościoła Zbawiciela.

- Był to największy kościół protestancki we Wrocławiu – tłumaczy dr Aleksander Limisiewicz z firmy Akme prowadzącej prace archeologiczne. – Odkryliśmy dopiero mały kawałek. Jesteśmy aktualnie przy ścianie zewnętrznej, kopiemy etapami, a nasze badania wymagają czasu i cierpliwości – dodaje.

Ewangelicki kościół Zbawiciela (z niem. Salvator Kirche). został wybudowany w latach 1871-76 na terenie dawnej wsi Huby, która już wówczas była częścią Wrocławia. Świątynia z 66-metrową wieżą uległa zniszczeniu w czasie II wojny światowej. Po wojnie postanowiono ją rozebrać.

- To bardzo interesujący fragment miasta – mówi dr Aleksander Limisiewicz – Jeszcze po wojnie w pobliżu dzisiejszego dworca PKS funkcjonowały stawy rybne. Wrocławianie najpierw łowili tutaj ryby, a potem prawdopodobnie szli na dworzec PKP napić się piwa, które było wówczas tam sprzedawane – dodaje z uśmiechem archeolog.

Ulica Gliniana bierze swoją nazwę od wydobywania na tym terenie gliny. Stąd powstały stawy, a od nich kolejna nazwa – ulica Stawowa. Archeolodzy oprócz fundamentów kościoła odkryli również zabytkowy wodociąg prowadzący do nieistniejącego już pobliskiego dworu. - Niestety, jak na razie mimo krążących od wielu lat plotek, nie natrafiliśmy jeszcze na tunele metra w tym miejscu– śmieje się Limisiewicz.

Archeologia miejska ma długą tradycję. We Wrocławiu niemalże w każdym miejscu, w którym wbijemy łopatę, natrafimy na pozostałości po dawnej zabudowie. Archeolodzy prowadzą żmudne prace i nie zawsze natrafiają na złote skarby. Najczęściej są to rzeczy, które mają wielką wartość dla historyków pod względem informacji, które przekazują o dawnych czasach i życiu codziennym mieszkańców. Dla przykładu prace archeologiczne przy ul. św. Mikołaja pozwoliły odkryć zabudowę z XIV-XV wieku, a także XV-wieczny wodociąg, który funkcjonował do czasów II wojny światowej.

Wcześniej archeologicznym „eldorado” były prace wykopaliskowe na pl. Dominikańskim przy okazji budowy Galerii Dominikańskiej czy na pl. Nowy Targ przed budową parkingu podziemnego. W obu przypadkach odkryto fundamenty dawnej zabudowy, ceramikę, monety, figurki szachowe i różne inne przedmioty codziennego użytku. Na pl. Nowy Targ znaleziono nawet... uciętą rękę skazańca. W dawnych czasach tego typu „przedmioty” miały charakter magiczny i miał przynosić szczęście kupcom.

Przypomnijmy, że na ok. 4-hektarowej działce w kwartale ulic Suchej, Joannitów, Dyrekcyjnej i Borowskiej ma powstać galeria handlowa. Według planów, przestrzeń przeznaczona na handel wielkopowierzchniowy miałaby mieć powierzchnię 70 tys. mkw. Zanim ruszą prace, trzeba jednak sprawdzić teren. - Przeprowadzenie prac archeologicznych to standardowa procedura przed rozpoczęciem faktycznej budowy - wyjaśniała nam Iwona Kowalska z firmy Unibail-Rodamco, inwestora. - Potrwają one przynajmniej do końca 2014 roku zakładając, że archeolodzy zakończą swoje prace - dodaje Kowalska.

CZYTAJ TEŻ:Wrocław: Ulica Sucha stanie się deptakiem, a samochody zostaną zastąpione przez tramwaje

Prace archeologiczne nie zakłócają działalności dworca PKS, jednak na czas budowy galerii zostanie on przeniesiony. Gdy galeria powstanie, dworzec miałby powrócić na swoje obecne miejsce.

Budowa galerii handlowej rozpocznie się nie wcześniej niż w 2015 r., a zakończy - według wstępnego harmonogramu - do 2017 r.

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto