Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wrocław: 10 przedszkoli nauczy dzieci języków obcych

Anna Gabińska
Przedszkolaki śpiewały na przeglądzie w trzech językach: angielskim, niemieckim i francuskim
Przedszkolaki śpiewały na przeglądzie w trzech językach: angielskim, niemieckim i francuskim Piotr Warczak
We Wrocławiu 10 przedszkoli pokazało, jak uczy mowy sąsiadów z Europy.

Das Rote Pferd - piosenka o czerwonym koniku została przebojem Prezentacji Przedszkoli Językowych we Wrocławiu. Wykonały ją po niemiecku dzieci z Przedszkola nr 109 przy ul. Nowowiejskiej. Reszta uczestników z dziewięciu przedszkoli - nr 3 z ul. Nowowiejskiej, nr 31 z Kolbuszowskiej, nr 43 z Kościuszki, nr 52 z Łączności, nr 54 z Wittiga, nr 68 z ul. Długosza, nr 71 z Kiełczowskiej, nr 79 z Piwnej i z Zespołu Żłobkowo-Przedszkolnego przy ul. Kwidzyńskiej - dostała wyróżnienia. Przegląd po raz 9. zorganizowały nauczycielki z placówki.

Czytaj także: Wrocław: Biblioteka Uniwersytecka prawie gotowa

- Dużo mówi się o tym, że najmłodsze dzieci mają najbardziej chłonne umysły, więc warto to wykorzystać w osłuchaniu się z językiem obcym - tłumaczy Joanna Mielcarek, dyrektor ZŻ-P nr 2 przy ul. Kwidzyńskiej. W jej zespole dzieci mają zajęcia z angielskiego i francuskiego. Za angielski rodzice dodatkowo płacą, za francuski - nie, bo prowadzą go za darmo studentki z kolegium języków obcych.

Zdaniem specjalistów dziecko można uczyć języka obcego równolegle z rodzimym. - Przez zabawy, gry i piosenki maluch się z nim osłuchuje, a o to właśnie chodzi. Języka obcego uczymy się słuchając - podkreśla Barbara Muszyńska, metodyk z Dolnośląskiej Szkoły Wyższej we Wrocławiu. Najlepiej więc, by jeden rodzic mówił do dziecka w jednym języku, a drugi - w drugim. Albo jeden rodzic może mówić w dwóch, ale np. po angielsku w domu, a w każdym innym miejscu - po polsku. Posyłając dziecko do przedszkola z językiem obcym, trzeba zadbać, by potem mogło się go uczyć w podstawówce i gimnazjum. Zdaniem Muszyńskiej dlatego warto, by malec w przedszkolu miał kontakt z dobrym angielskim, bo do 7-8 roku życia kształtują mu się ośrodki mowy w mózgu. Jeśli będzie poznawał dalej język, zostanie mu ładny akcent na całe życie.

Drugi język można wprowadzić w klasie I szkoły podstawowej, ale naukę pierwszego należy kontynuować. - Do czasu nauki w ławce dziecko powinno bawiąc się językiem obcym polubić go, by mieć ochotę na uczenie się - tłumaczy Urszula Sajewicz-Radtke, psycholog rozwojowy ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej.

Dwa w szkole
Uczniowie w Polsce mają obowiązek nauki dwóch języków obcych. Pierwszy rozpoczynają w kl. I podstawówki. Drugi język obcy dochodzi w klasie I gimnazjum. Od kilku lat język obcy muszą zdawać na egzaminie gimnazjalnym. Nie jest on jednak jeszcze brany pod uwagę przy punktacji. Minister edukacji zapowiada, że zacznie się liczyć dopiero w roku 2016. Resort chce też wprowadzić j. obcy na sprawdzianie 6-klasisty. ANA

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto