Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Władze Oleśnicy chcą składać kwiaty pod polskim pomnikiem

Katarzyna Kijakowska
Pomnik Braterstwa Broni nie zmieni swojego miejsca. Nadal pozostanie w parku przy ulicy Mickiewicza
Pomnik Braterstwa Broni nie zmieni swojego miejsca. Nadal pozostanie w parku przy ulicy Mickiewicza fot. Grzegorz Kijakowski
Ten pomnik zostanie na miejscu, ale powstanie też nowy

Zacznijmy od obelisku, który od lat budzi kontrowersje wśród oleśniczan. Są tacy, którzy uważają, że powinien zniknąć z parku przy ul. Mickiewicza, a właściwym dla niego miejsce jest cmentarzy żołnierzy radzieckich. Są też tacy, którzy stawają w obronie pomnika upamiętniającego przyjaźń, która podczas wojny miała połączyć polskiego i radzieckiego żołnierza. Przypomnijmy, że składa się on z dwóch części. Cokół to pozostałość po pomniku Cesarza Niemiec Fryderyka. Po 1945 roku postać cesarza zdjęto, a w jej miejsce ustawiono sylwetki żołnierzy.

W wykazie znajduje się także oleśnicki pomnik braterstwa broni - Michał Skrzypek, rzecznik prasowy burmistrza

Przez wiele lat przed tym obeliskiem składano kwiaty podczas świąt narodowych. Nowe władze Oleśnicy już sprawdzały, czy przeniesienie pomnika w inne miejsce jest możliwe. - Rządy polski i rosyjski, w latach 90., podjęły zobowiązanie, aby w odpowiednich wykazach umieścić miejsca pamięci i spoczynku swoich obywateli, znajdujące się na terytorium drugiej strony - mówi Michał Skrzypek, rzecznik burmistrza . - W tym wykazie znajduje się też oleśnicki pomnik braterstwa broni.

Burmistrz Michał Kołaciński uważa, że sprawa oleśnickich obelisków nie do końca kojarzy mu się z ...polskim patriotyzmem. - Zastanawiamy się, co zmienić, by polskich tradycji niepodległościowych nie czcić pod pomnikami pruskimi, austriackimi, czy rosyjskim - mówi. Pomnik wspomniany przez burmistrza stoi na skwerze Kombatantów. To obelisk osadzony na prostokątnym cokole. Na nim znajduje się odlana metalowa płyta z napisem Kombatantom i Byłym Więźniom Politycznym Społeczeństwo Ziemi Oleśnickiej. Jest to dawny Pomnik Pokoju postawiony w 1899 r. i poświęcony wojnie prusko-austriackiej w 1866 r.

Czy zatem w mieście powstanie nowy, odnoszący się do polskich tradycji, pomnik? Tego Kołaciński nie wyklucza, ale zastrzega, że tą sprawą władze Oleśnicy nie zajmą się na pewno w pierwszym roku kadencji. - Platforma Obywatelska miała w swoim programie budowę pomnika. Chętnie przyjrzymy się propozycjom przedstawionym przez to ugrupowanie - mówi.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na olesnica.naszemiasto.pl Nasze Miasto