Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wieś Bagno. Uwaga, bo...wciąga!

Katarzyna Jarczewska
Wielbiciele gier terenowych mają do wyboru dwa questingi: "Z dziejów klasztoru z Bagna" i "Grzesznice z Bagna". "Grzesznice" zaczynają się tak: "Stanąłeś w Bagnie suchą nogą,/ kieruj się w prawo asfaltową drogą./ Po prawej stronie miniesz żółtą budkę"...
Wielbiciele gier terenowych mają do wyboru dwa questingi: "Z dziejów klasztoru z Bagna" i "Grzesznice z Bagna". "Grzesznice" zaczynają się tak: "Stanąłeś w Bagnie suchą nogą,/ kieruj się w prawo asfaltową drogą./ Po prawej stronie miniesz żółtą budkę"... Katarzyna Jarczewska
Wieś Bagno: Cisza, spokój, lasy, zioła. No i kasztanowiec jadalny oraz płaczący buk, pod którym spełniają się ponoć życzenia.

Wieś Bagno położona jest w powiecie trzebnickim, zaledwie 10 km od Obornik Śląskich na Wzgórzach Trzebnickich, w okolicy pięknych lasów, stawów i terenów rolniczych. Do miejscowości najlepiej dojechać drogą wojewódzką z Obornik Śląskich w kierunku Skokowej.

Bagno od początku swojego istnienia było wsią o charakterze feudalnym, czyli z właścicielem ziemskim i ludnością od niego zależną. Pierwotnie osada nazywała się Heinzendorf, a pierwszym właścicielem Bagna był rycerz Poppo von Haugwitz, który w 1337 roku przyłączył wieś do swoich posiadłości. Po jego bezpotomnej śmierci osada została sprzedana i od tej pory bardzo często zmieniała właścicieli. W 1905 roku miejscowość kupił Georg Kissling - wrocławski browarnik, który w latach 20. XX w. opuścił posiadłość, a cały majątek przeszedł na stan Śląskiego Towarzystwa Kredytowo- Ziemskiego, które sprzedało posiadłość w 1930 roku salwatorianom.

ZOBACZ TEŻ: Interesuje cię gotowanie? Jedź do wioski Lipiany

Wieś Bagno jest wyjątkowa pod wieloma względami: ma bogatą historię, ciekawą architekturę, dużo zieleni, ale przede wszystkim wyjątkowych i aktywnych mieszkańców. W 2009 roku Bagno przystąpiło do Programu Odnowy Dolnośląskiej Wsi, a w 2011 we wsi zostało założone Stowarzyszenie Razem dla Bagna, które działa na rzecz rozwoju miejscowości i polepszenia jakości życia mieszkańców.

Przez wieś Bagno prowadzi aleja lipowa z początku XX wieku, posadzona na przyjazd cesarza Wilhelma II. W centrum, przy kościele parafialnym, znajdują się wiekowe lipy (z którymi wiąże się legenda "O trzech siostrach") oraz rzadki okaz kasztana jadalnego. W centrum miejscowości, przy kościele znajduje się kapliczka, z tyłu której umieszczone są nazwiska poległych we wsi Wolica. Osoby, które chciałyby poznać legendę "O trzech siostrach" albo losy mieszkańców Bagna, zachęcamy do przejścia wyprawy odkrywców pn. "Grzesznice z Bagna", która rozpoczyna się na parkingu przed kościołem.

CZYTAJ TEŻ: Niezwykła Wioska Ognia i Wody blisko Wrocławia
Najciekawszym miejscem wartym odwiedzenia w Bagnie jest kompleks pałacowo-parkowy, w którym znajduje się Wyższe Seminarium Duchowne Księży Salwatorianów. Całość usytuowana jest wśród przepięknego parku utrzymanego w stylu angielskim, na terenie którego stworzona została wyprawa odkrywców pt.: "Z dziejów klasztoru w Bagnie". W parku możemy podziwiać: altanę filozofów, drewnianą kapliczkę, kamienną grotę i wiele okazów kilkusetletnich drzew, a nawet płaczący buk, pod którym - jak głosi legenda - spełniają się życzenia. Teren udostępniony jest do zwiedzania dla turystów, dlatego warto w weekend wybrać się w przepiękne okolice wsi Bagno i zapoznać się z ofertą miejscowości tematycznej "Bagno - wioska ziół".

Za wsią, około kilometra w kierunku Godzięcina, znajduje się średniowieczne grodzisko z XII-XIII wieku, które zostało oczyszczone przez mieszkańców celem stworzenia atrakcji dla turystów odwiedzających gminę Oborniki Śląskie.

Wieś Bagno to nie tylko piękne krajobrazy i zabytki, ale przede wszystkim miejsce aktywnego wypoczynku dla osób w każdym wieku. Ukształtowanie terenu, bliskość lasów oraz liczne trasy piesze i rowerowe sprzyja aktywności fizycznej o każdej porze roku. Bagno jest miejscowością w pełni oznakowaną - na turystę czekają tablice informacyjne, witacze i strzałki kierunkowe. Ulotki i informacje o projektach realizowanych we wsi można pobrać ze strony internetowej miejscowości, gminy Oborniki Śląskie, Lokalnej Grupy Działania Kraina Wzgórz Trzebnickich. Ustawione są liczne tablice edukacyjno-informacyjne; produkowane są potrawy z użyciem lokalnych ziół: nalewki, chleb, lebioda, ciasta, przetwory...

W Wiosce Ziołowej od 2011 organizowane jest w sierpniu "Święto Chleba i Ziół".

Razem dla Bagna
Działające we wsi Stowarzyszenie Razem dla Bagna wspólnie z Lokalną Grupą Działania Kraina Wzgórz Trzebnickich od 2013 r. tworzy ofertę turystyczną miejscowości, która skierowana jest głównie do grup szkolnych, rodzin i miłośników turystyki aktywnej. Oferta miejscowości Bagno: warsztaty artystyczne prowadzone przez lokalnych artystów: zapachowe woreczki, kartki ziołowe, deqoupage, potworki z Bagna; questing - wyprawa odkrywców: "Z dziejów klasztoru z Bagna". "Grzesznice z Bagna", gry i zabawy na świeżym powietrzu, zwiedzanie okolicy z przewodnikiem; kontakt: [email protected], www.wiesbagno.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto