Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wielki Zegar Binarny (BBC) na Politechnice Wrocławskiej

Redakcja
Takiego zegara we Wrocławiu jeszcze nie było. Pokazuje on czas w systemie binarnym.

Wielki Zegar Binarny czyli BBC (Big Binary Clock) powstał za sprawą studentów działających w Studenckim Kole Naukowym MOS. Tych samych, którzy już trzy razy z rzędu przygotowywali Juwenaliowyprojekt "P.I.W.O.". Uruchomiono go 13 listopada.

BBC został umieszczony na budynku C-13, którego okna, mające w zamyśle przypominać karty perforowane, pasowały idealnie do koncepcji świecących się okien. Budynek C-13 znajduje się przy Wybrzeżu Stanisława Wyspiańskiego 23. Niestety od strony Odry i ulicy kolorowych okien nie zobaczymy. Zostały one umieszczone od strony dziedzińca. A to nie tylko po to, by umilać czas studentom (i to dosłownie), ale także ze względu na "wymogi techniczne". Z przodu budynku ciężko bowiem znaleźć trzy rzędy po sześć okien w każdym. A tego wymaga konstrukcja zegara.

Wskazówka zegara binarnego


Na oknach, od wewnątrz, zamonstowane zostały specjalnie przygotowane kręgi składające się z super jasnych diod LED - 120 diod w każdym oknie. Wygląda to niezwykle, szczególnie gdy zapada zmrok.

Dla niewprawionego oka zasada działania może wydać się niezrozumiała. Jednak wystarczy tylko chwila, aby zrozumieć koncepcję wyświetlania czasu w formie binarnej. Kilkuminutowy trening pozwoli nam w miarę płynnie odczytywać godzinę.

Każdy rząd okien przekazuje inną informację. Górny, czyli okna świecące się na niebiesko pokazują godzinę. Zielone okna wybijają minuty, a czerwone - sekundy.
W zależności od tego, które okna się świecą, należy wykonać prostą operację matematyczną dla każdego z rzędów osobna. Podnosimy liczbę dwa do potęgi odpowiadającej numerowi okna, które się świeci (zaczynamy od 0 licząc od okien z prawej strony, a więc: 2 do potęgi 0, 2 do potęgi 1, 2 do potęgi 2, aż do 2 do potęgi 5) i sumujemy z tak obliczonymi pozostałymi wynikami.

Kilka innych fimików o BBC na YouTubie


Dodając wartości 1, 2, 4, 8, 16 i 32 w zależności od tego, które okna świecą się, a które nie, uzyskać możemy dowolną liczbę od 0 d 59 minut i sekund lub od 0 do 23 godzin.

Proste, prawda?

BBC otrzymał także oficjalną stronę na serwerach Politechniki: bbc.pwr.wroc.pl
Oprócz ciekawostek na temat zegara, jego konstrukcji oraz twórców, zobaczymy tam symulację pokazującą w czasie rzeczywistym działanie kolorowych, okiennych wskazówek.

Przypomnijmy, że budynek C-13 został nominowany w konkursie 7 Cudów Wrocławia. Z całą pewnością dzięki błyskotce jaką jest Wielki Zegar Binarny jest on teraz nieco bardziej uroczy i cudowny.

Jeśli chcesz zagłosować na budynek C-13 wyślij SMS o treści WR.C13 na numer 73601 (3,66 zł z VAT) lub wejdź na stronę konkursu i zagłosuj poprzez formularz.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto