Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wielkanocne śniadanie - jakie dania powinny znaleźć się na wielkanocnym stole?

MW-G
Fot. Dariusz Gdesz
Wielkanocne śniadanie to po rezurekcji bez wątpienia najważniejszy moment nadchodzących świąt. Rodzinne śniadanie w świątecznym, radosnym nastroju to najpiękniejszy moment Wielkanocy. Jakie dania powinny znaleźć się na wielkanocnym stole? Podpowiadamy.

Wielkanocne śniadanie - co podać na świąteczny stół?

Wielkanocne śniadanie poprzedza tradycyjne święcenie potraw, czyli święconka w Wielką Sobotę a także msza wraz z procesją rezurekcyjną w sobotę wieczorem lub w niedzielę wcześnie rano.

Nim zasiądziemy do wielkanocnego stołu, by zjeść wspólnie wielkanocne śniadanie, najpierw zgodnie z tradycją dzielimy się jajkiem, składając sobie najlepsze życzenia.

Zgodnie z tradycją święconkę, czyli wszystko co umieściliśmy w koszyczku wielkanocnym i co zostało poświęcone w Wielką Sobotę, powinno zostać zjedzone.

Najważniejszym elementem wielkanocnego śniadania są jajka. W każdej postaci: gotowane na twardo w majonezie, sosie chrzanowym, tatarskim i różnych innych sosach, jaja faszerowane, jaja zapiekane w klopsach, drożdżowych bułkach, kulebiakach... Jajka są symbolem życia i odrodzenia, a to własnie jest sens Wielkanocy - zmartwychwstanie.

Poza jajami na stole wielkanocnym obowiązkowy jest żurek, choć są tacy, którzy w Wielkanoc wybierają biały barszcz czy zupę chrzanową. Żurek tradycyjnie podawany jest z jajkiem i białą kiełbasą.

A skoro o kiełbasie mowa, to kolejną rzeczą, której nie może zabraknąć na wielkanocnym stole jest mięso - głównie z wieprzowiny, która uosabia dostatek i sytość. Z mięs najczęściej w Wielkanoc podaje się wędliny: szynkę, dobrej jakości kiełbasy, kabanosy, wieprzowinę pieczoną, schab w ziołach lub faszerowany, boczek, szynki, pasztety lub klopsy.

Dużą popularnością na wielkanocnym stole cieszą się także przystawki: sałatki jarzynowe z wiosennymi akcentami, śledziki, pasty twarogowe, galaretki drobiowe oraz pasztety bezmięsne lub ryba faszerowana w galarecie. Obowiązkowo podajemy też chrzan, który symbolizuje łzy Chrystusa oraz zdrowie.

Wielkanoc jest także świętem chleba i domowego ciasta drożdżowego. Na deser nie może więc na wielkanocnym stole zabraknąć wielkanocnej baby. Baba może być drożdżowa lub piaskowa, z lukrem lub polewą, z bakaliami, kakao lub czekoladą. Kolejną wybitnie polską tradycją jest pieczenie na Wielkanoc mazurków, czyli ciast na kruchym spodzie z półpłynnym nadzieniem (zazwyczaj kajmakowym) i ozdobiony bakaliami w motywy bazi i innych wielkanocnych symboli.

I choć co roku powstają nowe przepisy i nowe pomysły na wielkanocne potrawy, to jednak te tradycyjne, kojarzące się z rodzinnym domem wciąż nie tracą na popularności. Śniadanie wielkanocne jest posiłkiem bogatym i radosnym a trwa często przez... cały dzień.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pila.naszemiasto.pl Nasze Miasto