Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy 2018 we Wrocławiu [ZDJĘCIA, ŚWIATEŁKO DO NIEBA]

Błażej Organisty, Karolina Banaszkiewicz
Trzy sceny, kilkudziesięciu wykonawców, ponad tysiąc wolontariuszy, bieg wokół Rynku i licytacja figury Roberta Lewandowskiego i Światełko do nieba - takie atrakcje czekały nas podczas 26. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy we Wrocławiu.

W tym roku Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy grała dla noworodków, a konkretnie dla wyrównania szans w ich leczeniu.

- W najbliższym Finale skupimy się na pozyskaniu wsparcia dla podstawowych oddziałów neonatologicznych – powiedział Jurek Owsiak. - Wybór celu Finału to każdego roku najtrudniejsza decyzja.

Neonatologia była celem Finałów WOŚP już siedmiokrotnie. Dzięki Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy na wszystkie oddziały noworodkowe w Polsce trafiły 3 844 urządzenia medyczne za łączną kwotę blisko 122 mln zł.

Czytaj: WIELKA ORKIESTRA ŚWIĄTECZNEJ POMOCY - ILE PIENIĘDZY ZEBRANO NA WOŚP 2018

Po 26. Finale na wsparcie WOŚP mogą liczyć oddziały podstawowe. Wyposażone one zostaną w stanowiska do resuscytacji noworodków, nowoczesne inkubatory, aparaty do nieinwazyjnego wspomagania oddychania, pompy infuzyjne, a także sprzęt diagnostyczny.

26. Finał WOŚP z tradycyjnym „Światełkiem do nieba” odbył się w niedzielę, ale we Wrocławiu orkiestra grała już od piątku i to przez cały weekend. Trzy sceny i kilkudziesięciu wykonawców, bieg w Rynku i ponad tysiąc wolontariuszy. WOŚP we Wrocławiu z roku na rok przybiera na sile i staje się trzydniowym festiwalem muzycznym. Muzyka rozbrzmi ze scen w Starej Piwnicy przy ul. Krupniczej, w Starym Klasztorze przy ul. Purkyniego i na placu Nowy Targ.

W piątek i sobotę w Starym Klasztorze wystąpili przedstawiciele polskiej sceny folkowej oraz szantowej. Do wspólnej zabawy zachęcił bałkański zespół Bubliczki. Później zagrał wrocławski zespół Kapela Timingeiru w repertuarze cygańskim, bałkańskim i żydowskim. Z kolei Radykalna Wieś to połączenie folkowych melodii, dubowego brzmienia i punkowej energii. Na koniec Shamanika, czyli Natalia Norko, znana z zespołu Zebra. Szanty wykonali m.in. Szkocka Trupa i Orkiestra Samanta.

Niedziela – Wielki Finał

Wielki Finał odbył się jednocześnie na dwóch scenach: plenerowej na placu Nowy Targ i klubowej w Starym Klasztorze. Na Nowym Targu czekać będą stoiska gastronomiczne, foodtrucki i stoiska z gorącymi napojami. Na liczne atrakcje mogli liczyć najmłodsi uczestnicy imprezy, dla których organizatorzy przygotowali niespodzianki. Były też licytacje WOŚP. Tradycyjnie wszyscy wolontariusze mogli rozgrzać się herbatą z sokiem.

Głównym punktem muzycznego programu na Nowym targu był występ Dżemu, który podczas wrocławskiego finału wystąpił po raz pierwszy. Na placu Nowy Targ pojawił się również Dr Misio, Gitarowa Orkiestra Krasnoludków oraz zespół Lipali, Foliba, a także Paśko i Zespół Co To.

Atrakcją finału były także pokazy pojazdów zabytkowych. Wrocławianie zobaczyli samochody z lat 1960-1990.

O godzinie 20. było tradycyjne Światełko do nieba! Tym razem bez fajerwerków, a z latarkami, lampami z telefonów i zimnymi ogniami. "To wysłanie w stronę nieba, czyli w kierunku Dobrych Aniołów, światełka w postaci np. zapalonej zapałki, świeczki, pochodni czy sztucznych ogni” - tłumaczy na stronie internetowej WOŚP.

- Jak co roku światełko zorganizowaliśmy na placu Nowy Targ - mówi Dominika Tarnowska, szef sztabu WOŚP we Wrocławiu.

Lewandowski i bieg

W niedzielę o godz. 9. w Rynku wystartował bieg „Policz się z cukrzycą i ucz się pierwszej pomocy”. To już 12. edycja tego wydarzenia, ale po raz pierwszy organizowana w stolicy Dolnego Śląska. Biegacze zmierzą się z dystansem 5,5 km, czyli przebiegną 10 pętli wokół Rynku.

Czytaj: Bieg WOŚP 2018 we Wrocławiu. 300 osób pobiegło przeciwko cukrzycy [ZDJĘCIA]

Tymczasem na Stadionie Wrocław można oglądać figurę z klocków Lego, która przedstawia postać Roberta Lewandowskiego. Wystawa potrwa do 18 lutego. Potem figura idzie pod młotek na aukcji WOŚP. Figura zbudowana jest z 70 tysięcy klocków LEGO w skali 1:1

WOŚP grał także w Pasażu Grunwaldzkim, gdzie w niedzielę od godz. 12. zaplanowano koncerty, licytacje (m.in. koszulki z podpisami zawodników WKS Śląsk Wrocław), spektakl dla dzieci i spotkanie ze zwyciężczynią programu MasterChef Junior.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto