Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wiceburmistrz Malborka: znaczna liczba 6-latków uczęszcza do szkół

(DJ), (RK)
Wszystko wskazuje na to, że - wbrew wcześniejszym zapowiedziom Ministerstwa Edukacji Narodowej o jego wdrożeniu - obowiązek szkolny dla sześciolatków zostanie odroczony o kolejne dwa lata. - Jestem zdecydowanym zwolennikiem tego, by 6-latki poszły do szkół - mówi Jerzy Skonieczny, wiceburmistrz Malborka.

Minister edukacji przekazała do konsultacji społecznych projekt nowelizacji ustawy o systemie oświaty, w którym jest mowa o odroczeniu obowiązku szkolnego 6-latków o dwa lata. Przypomnijmy, że dzieci w tym wieku obowiązkowo miały rozpocząć naukę w I klasie od września 2012 roku. Jeśli jednak ustawa zostanie znowelizowana, to decyzja, czy sześciolatek pójdzie od września do szkoły, czy też nie, będzie zależeć wyłącznie od woli rodziców.

Rzecznik ministra edukacji Grzegorz Żurawski wyjaśnia, że przesunięcie obowiązku szkolnego ma umożliwić samorządom odpowiednie przygotowanie do wprowadzenia tej reformy we wszystkich szkołach. Podkreśla jednak, że wcześniejsze posłanie dziecka do szkoły jest dobrym pomysłem, ponieważ zapewnia mu szybszy rozwój, wcześniejsze odkrywanie talentów i korygowanie ewentualnych deficytów.

W Malborku, jak mówi zastępca burmistrza ds. oświatowych Jerzy Skonieczny, już teraz znaczna liczba 6-latków uczęszcza do szkół.

- Uważam, że nie ma problemu związanego z tym tematem w mieście. Jestem zdecydowanym zwolennikiem tego, by 6-latki poszły do szkół [przed proponowaną nową datą obowiązku szkolnego – red.]. Jeśli rodzic uzna, że jego dziecko nie nadaje się do wypełniania obowiązku szkolnego w tym wieku, to po konsultacjach z poradnią psychologiczno-pedagogiczną może dziecka do tej szkoły nie wysyłać. Obowiązek 6-latków do edukacji szkolnej funkcjonuje w krajach anglosaskich już od lat, a przecież nie są to „inne” dzieci, nasze dzieci są tak samo zdolne – mówi Jerzy Skonieczny, zastępca burmistrza Malborka.

Magistrat zapewnia, że wszystkie szkoły podstawowe zostały doposażone w sprzęty w ramach programu „Radosna Szkoła”. Ponadto, budynki mają przystosowane toalety do potrzeb najmłodszych uczniów.

- Kadra nauczycielska jest przygotowana do nowych zadań, zna nowe podstawy programowe, ma stosowne kwalifikacje do nauki i opieki nad dziećmi rozpoczynającymi edukację – dodaje wiceburmistrz Skonieczny.

Według danych z początku września br., do klas pierwszych w szkołach podległych samorządowi miejskiemu poszło w tym roku szkolnym ponad 40 sześciolatków.

Odnośnie tego, że MEN zmienne jest w swoich decyzjach, najlepszego zdania nie mają dyrektorzy szkół.

- Jeżeli poprzednia pani minister, Katarzyna Hall, powiedziała „A”, to teraz powinno się powiedzieć „B”, czyli skoro mówiła, że obowiązek szkolny dla 6-latków wchodzi w życie od 2012 roku, to powinno tak być, a nie – zmieniać! Dziecko w tym wieku już powinno być w pierwszej klasie, bo podstawy programowe są wprowadzone dla 6-latków, a nie 7-latków – mówi nam dyrektor jednej z malborskich szkół.

Huśtawka nastrojów dotyczy nie tylko rodziców przyszłych pierwszoklasistów. Obniżenie o rok obowiązku szkolnego sprawi, że zmniejszy się liczba dzieci w przedszkolach. W końcu odejdzie jeden rocznik. Dlatego niektóre placówki przedszkolne – licząc, że reforma wejdzie w życie 1 września 2012 r. – "zabezpieczyły się", tworząc na początku bieżącego roku dodatkową grupę w najmłodszym roczniku. Wszystko po to, by za rok nie stracić finansowo na odejściu 6-latków. W tej chwili mają więc, zamiast czterech, pięć grup maluchów… Udział byłej pani minister w tym zamieszaniu jest ewidentny.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto