Wędkarskie sukcesy

Przemysław Peszek

Poznaliśmy tryumfatorów naszego konkursu wędkarskiego ,,Ryba Sezonu 2009" i nagrodziliśmy najlepszych.

W kategorii ryby drapieżnej zwyciężył Daniel Kruszyński, który zdobył 377 punktów konkursowych za miętusa - 3,77 kg (norma Złotego Medalu PZW została przekroczona o 1,77 kg, do rekordu Polski zabrakło tylko 0,07 kg!) złowionego 23 listopada na miejskim odcinku Brdy. Na drugim miejscu z wynikiem 256,6 punktu konkursowego uplasował się Rafał Wałdoch - boleń 7,7 kg (norma Złotego Medalu PZW została przekroczona o 2,7 kg, do rekordu Polski zabrakło 0,35 kg) złowiony 4 maja na miejskim odcinku Brdy. Trzecie miejsce z 246,6 punktu konkursowego przypadło Piotrowi Kulpińskiemu - sum 37 kg (norma Złotego Medalu PZW została przekroczona o 2 kg) złowiony 19 lipca na lewym brzegu Wisły w pobliżu Świecia.

W klasyfikacji wędkarzy, którzy zgłosili do naszego konkursu największą liczbę medalowych drapieżników, tryumfatorem został Patryk Bębnista - złowił 7 okazów - okoń: 1,5 kg, 1,35 kg, 1,15 kg, 1,14 kg, 1,08 kg, 1kg i boleń 3,2 kg.

Medalowe liny

W kategorii ryby spokojnego żeru bezapelacyjnym zwycięzcą został Stefan Chojnacki. Medalowe liny zdominowały trzy pierwsze pozycje: 3,85 kg (norma Złotego Medalu PZW została przekroczona o 1,35 kg) złowiony 14 lipca w jeziorze Średniak, 3,8 kg (norma Złotego Medalu PZW została przekroczona o 1,3 kg) złowiony 17 sierpnia w Jeziorze Smerzyńskim i 3,75 kg (norma Złotego Medalu PZW została przekroczona o 1,25 kg) złowiony 13 lipca w jeziorze Średniak.

Ten sam wędkarz wygrał również kategorię największej liczby zgłoszonych do naszego konkursu ryb spokojnego żeru - 11 medalowych okazów - lin: 3,85 kg, 3,8 kg, 3,75 kg, 3 kg, 2,7 kg, 2,6 kg, 2,1 kg, 2 kg, 1,5 kg, leszcz: 5,8 kg, 5,4 kg, 3,8 kg i płoć 1,2 kg. W kategorii ryby łowiska specjalnego zwyciężył Krzysztof Górski, który zdobył 240 punktów konkursowych za karpia 19,2 kg (norma Złotego Medalu PZW została przekroczona o 4,2 kg) złowionego 28 sierpnia na łowisku Rybowo. Na drugim miejscu z wynikiem 233,3 punktu konkursowego uplasował się Tomasz Wolski - sum 35 kg (norma Złotego Medalu PZW) złowiony 25 czerwca na łowisku ,,U Jankesa" w Cielu. Trzecie miejsce z 198,8 pkt konkursowego przypadło Krzysztofowi Górskiemu - karp 15,9 kg (norma Złotego Medalu PZW została przekroczona o 0,9 kg) złowiony 13 czerwca na Jeziorze Długie w Lisewie Kościelnym.

Rodzinne hobby

W kategorii wędkarskiego odkrycia sezonu zwyciężyła rodzina Bębnistów (ojciec Jacek oraz synowie Patryk i Dawid przyp. red.), którzy do naszego konkursu zgłosili łącznie 12 medalowych ryb (6 okoni, 2 bolenie i po jednym kleniu, jaziu, leszczu i linie).

Do ubiegłorocznej ,,Ryby Sezonu" zgłoszono rekordową liczbę w historii konkursu - 68 ryb (32 drapieżniki i 36 ryb spokojnego żeru), z czego 67 to ryby medalowe (norma Złotego Medalu PZW - 20 ryb, norma Srebrnego Medalu PZW - 20 ryb, norma Brązowego Medalu PZW - 27 ryb). W kategorii ryby drapieżnej złowiono 12 okoni, 6 boleni, 4 szczupaki, 3 klenie i 3 sumy oraz jednego pstrąga potokowego, sandacza, brzanę i miętusa. Natomiast w kategorii ryby spokojnego żeru złowiono 18 linów, 9 leszczy, 4 karpie oraz po jednym jaziu, karasiu, amurze, tołpydze i płoci. Najwięcej ryb złowiono w lipcu - 20, maju - 12, sierpniu - 8, czerwcu i wrześniu - po 7, kwietniu - 5, lutym i listopadzie - po 3, październiku - 2 i grudniu - 1.

Różne metody, różne miejsca

Metodą spinningową złowiono 27 ryb (39,7 proc.), a spławikowo-gruntową 41 ryb (60,3 proc.). Najwięcej złowiono w rzekach (Brda - 31 ryb, Wisła - 5 ryb, pozostałe - 1 ryba) - razem 37 ryb (54,4 proc.), jeziorach - 20 ryb (29,4 proc.), łowiskach specjalnych - 6 ryb (8,8 proc.), kanałach - 4 ryby (5,9 proc.) i zalewach - 1 ryba (1,5 proc.).

W metodzie spinningowej najskuteczniejszymi przynętami były woblery - 11 ryb (40,8 proc.), następnie wabiki silikonowe (twistery, rippery, paproszki, kopyta itd.) - 9 ryb (33,3 proc.), obrotówki - 4 ryby (14,8 proc.) i wahadłówki - 3 ryby (11,1 proc.). W metodzie spławikowo-gruntowej najskuteczniejszą przynętą okazała się kukurydza - 13 ryb (31,7 proc.), następnie białe robaki - 5 ryb (12,2 proc.) i makaron - 5 ryb (12,2 proc.), żywiec - 4 ryby (9,8 proc.), czerwone robaki - 3 ryby (7,3 proc.), ,,kanapka" - 3 ryby (7,3 proc.), pellet - 3 ryby (7,3 proc.), serek - 2 ryby (4,9 proc.), pęczak - 2 ryby (4,9 proc.) i kulka proteinowa - 1 ryba (2,4 proc.).

Wędkarze zostali obdarowani kołowrotkami firmy ,,Shimano" oraz wędziskami firmy ,,Dragon", ufundowanymi przez właścicieli sklepu wędkarskiego ,,Dapio" Mirosławę Nawrocką i Piotra Kalinowskiego. Z kolei sklep wędkarski ,,Przemysław Łoś"obdarował wędkarzy wędziskami firmy ,,Cormoran" i ,,Ron Thompson" oraz odzieżą wędkarską firmy ,,Daiwa". Oprócz tego nasi tryumfatorzy otrzymali zestaw upominków wędkarskich w postaci żyłek, haczyków, spławików, czapeczek itd., których fundatorami były internetowy sklep wędkarski www. spinn.pl oraz czołowi producenci i eksporterzy sprzętu wędkarskiego - firmy ,,Expert" i ,,Max Fishing Tackle" z Kruszyna Krajeńskiego. Z kolei reprezentujący Zarząd Okręgu PZW w Bydgoszczy dyrektor Arkadiusz Nicpoń przekazał zwycięzcom zestaw upominków o tematyce wędkarskiej.