Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

We wrocławskim Odrarium pływają już ryby, w Afrykarium też są pierwsi goście (ZDJĘCIA)

Weronika Skupin, Maciej Kołtuniewicz
fot. Paweł Relikowski
W pawilonie Odrarium we wrocławskim zoo pływają już ryby. Nowa ekspozycja zostanie otwarta prawdopodobnie pod koniec sierpnia. Z kolei już w przyszłym tygodniu będzie można oglądać pingwiny i kotiki (uchatki) na zewnętrznych wybiegach Afrykarium. Mieszkają już one w nowym oceanarium, ale na razie nie wychodzą na dwór. Aklimatyzują się.

Zarybianie Odrarium rozpoczęło się w czwartek po południu. W nowym pawilonie zobaczymy rodzimą faunę i florę rzeczną, od Wrocławia aż po ujście Odry. Zbiornik będzie można obserwować przez ogromne szyby, pozwalające niejako obserwować rzekę w przekroju.

Pierwszy ze zbiorników Odrarium pozwoli na obserwowanie życia w biegu Górnej Odry. Już wpuszczono tam różne gatunki pstrągów, niedługo znajdą się tam też głowacice i lipienie. W osobnych zbiornikach, gdzie właśnie trwają nasadzenia roślin, znajdą się płotki, karasie, ukleje i szczupaki. Do zbiornika reprezentującego starorzecze wpuszczone też zostaną żółwie błotne. Znajdzie się też miejsce dla ryb, które od kilku lat nie żyją już w Odrze, m.in. dla jesiotra.

Odrarium ma być połączone ze ścieżką edukacyjną dotyczącą ekosystemu Odry, a także jej historii i wykorzystania przez człowieka. Zwiedzać je będzie można prawdopodobnie w tym miesiącu, dokładny termin nie jest znany. Koszt budowy tego pawilonu to ok. 3 mln zł.

Z kolei w poniedziałek lub wtorek będziemy mogli oglądać pingwiny i kotiki (ssaki morskie, uchatki) w zewnętrznych basenach Afrykarium. Mieszkają już one w nowym miejscu, ale na razie siedzą zamknięte, by się zaaklimatyzować. Zostaną uroczyście wypuszczone do wody na początku przyszłego tygodnia, co będzie symbolicznym otwarciem zewnętrznej części Afrykarium. Na razie z Gdańska przyjechało 20 pingwinów, kolejne 40 trafi tu niebawem z Anglii. Kotiki od dawna mieszkają we wrocławskim zoo, przeprowadziły się o kilkaset metrów. Jedyne na świecie tematyczne oceanarium dedykowane faunie i florze Czarnego Lądu, zostanie otwarte jesienią. Koszt budowy to ok. 220 mln zł.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto