Księga Henrykowska z pierwszym zdaniem zapisanym w języku polskim, najstarsza mapa Śląska, oryginał Orędzia biskupów polskich do biskupów niemieckich, plany architektoniczne Hali Stulecia, a także naukowe dokonania pracowników Politechniki Wrocławskiej - to tylko niektóre spośród eksponatów, które zobaczymy na wystawie "7 cudów Wrocławia i Dolnego Śląska".

- Po raz pierwszy udało nam się zebrać w jednym miejscu najcenniejsze artefakty i dzieła regionu. To wielkie wydarzenie dla mieszkańców Wrocławia i okolic. To część tożsamości wszystkich Dolnoślązaków; rodowitych i przyjezdnych – mówi dr Wojciech Kucharski z Ośrodka "Pamięć i Przyszłość", który jest głównym organizatorem wystawy.

Wśród eksponatów znalazła się Księga Henrykowska z pierwszym zdaniem zapisanym w języku polskim: „Daj, ać ja pobruszę, a ty poczywaj”. Na wystawie zaprezentowane zostanie także najstarsze na świecie czasopismo medyczno-przyrodnicze.

- Gazeta wydawana była we Wrocławiu. Znajdują się w niej fascynujące ryciny medyczne i artykuły autorstwa światłych umysłów tamtych czasów – komentuje Kucharski.- Księga henrykowska to z kolei nie tylko początek literackiej polszczyzny, ale również dowód na to, że Dolnoślązacy od lat wykazywali się nienagannymi manierami.

Ekspozycję będzie można obejrzeć w Starym Ratuszu od 4 lutego. Czynna będzie do 14 maja. Bilet normalny kosztuje 7 zł, ulgowy - 5 zł, rodzinny zaś 10 zł. Symboliczną złotówkę zapłacimy za wstęp w ramach grup szkolnych.

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!