Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Warszawiacy przepłacają za ogrzewanie? UOKiK wszczął śledztwo ws. możliwej zmowy cenowej!

Redakcja
Warszawiacy przepłacają za ogrzewanie? Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął śledztwo ws. możliwej zmowy cenowej! Szczegóły w artykule poniżej.

Postępowanie wszczęte przez UOKiK dotyczy czterech spółek. Istnieje podejrzenie, że Veolia Energia Warszawa, Veolia Energia Polska, PGNiG i PGNiG Termika, podzieliły między siebie rynek w ten sposób, żeby ze sobą nie konkurować.

Efekt zmowy cenowej miałby być taki, że mieszkańcy Warszawy płacą za ogrzewanie więcej niż mogliby, gdyby firmy rywalizowały miedzy sobą o klienta według zasad wolnego rynku.

CZYTAJ TAKŻE: Ile wydajemy na remont? Mazowsze daleko w tyle. Znamy też ulubiony miesiąc na domowy remont [RAPORT]

Portal Fixfy, zrzeszający fachowców, przeprowadził badanie dotyczące remontów domowych. 

Zapytano ponad tysiąc osób z całego kraju, o remonty, budżety z tym związane oraz sposoby. Podobno przeciętny Polak bierze tydzień urlopu i "ze szwagrem" tapetuje przedpokój.

To oczywiście mity. Jak jest na prawdę? Samemu woli malować i tapetować (68%), szpachlować (58%) oraz układać podłogę (56%). Pozostałe czynności pozostawiamy fachowcom. Co ciekawe z wymianą okien, układaniem kafelków czy wykonaniem zabudowy z karton-gipsu ponad 2/3 czeka na specjalistę. A jeszcze kilka lat temu sytuacja wyglądała zupełnie inaczej...

Ile wydajemy na remont? Mazowsze daleko w tyle. Znamy też ul...

W 2013 r. spółka Veolia Energia Warszawa rozpoczęła planowanie budowy elektrociepłowni w Ursusie. W tym czasie PGNiG Termika zintensyfikowała działania na rynku sprzedaży ciepła do odbiorców końcowych. Po zrealizowaniu inwestycji przez spółkę Veolia obie spółki toczyłyby zażartą walkę o klienta. Nic takiego nie miało jednak miejsca, bo w 2014 roku przedsiębiorcy nawiązali ze sobą współpracę. To ona właśnie, według UOKiK, może naruszać zasady konkurencji. - Podczas przeszukania w siedzibach firm zdobyliśmy dowody na to, że spółki wspólnie ustaliły, że nie będą ze sobą rywalizować i skupią się na swojej podstawowej działalności, czyli PGNiG Termika na wytwarzaniu ciepła, a Veolia Energia Warszawa na jego sprzedaży. Jeżeli takie działania nie są wynikiem indywidualnych kalkulacji biznesowych, ale zostały uzgodnione wspólnie przez niezależne i rywalizujące podmioty, to może to być naruszenie reguł konkurencji poprzez podział rynku – mówi wiceprezes UOKiK Michał Holeksa.

Na jakie towary VAT wzrośnie, a na jakie zmaleje? Sprawdźcie!

Nowe stawki VAT 2019. Podatek na jakie towary obniżono, a co...

Ustalenia między spółkami Veolia Energia Warszawa i PGNiG Termika polegała na tym, że ta pierwsza rezygnuje z budowy elektrociepłowni, a druga ograniczy i zaprzestanie sprzedaży energii cieplnej. Dodatkowo obie spółki mogły ustalać wysokość taryfy, które były przedstawiane do akceptacji prezesowi Urzędu Regulacji Energetyki. - Budowa nowego źródła ciepła zwiększyłaby bezpieczeństwo energetyczne aglomeracji warszawskiej. Badane przez nas spółki miały tego świadomość, mimo to zgodnie z ustaleniami między sobą zrezygnowały z tej inwestycji. Może to mieć konsekwencje w przyszłości i wpłynąć bezpośrednio na mieszkańców Warszawy i okolic podczas rozległych awarii – mówi prezes UOKiK Marek Niechciał.

Zarzuty zostały postawione dwóm menadżerom, którzy pełnią bądź pełnili wysokie funkcje w spółkach zamieszanych w proceder. Maksymalna kara w tej sytuacji to 2 mln złotych.

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto