Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wakacje z bezpiecznymi autobusami

Michał Potocki
Michał Potocki
Koniec czerwca to początek wzmożonego ruchu turystycznego. Z Wrocławia latem wyjeżdża więcej wycieczek niż w innych porach roku. Warto sprawdzić, czym jesteśmy przewożeni.

Rośnie świadomość na temat bezpiecznego transportu turystycznego. Coraz więcej osób zgłasza propozycje kontroli pojazdów, którymi jechać będą na wycieczki. Najaktywniejsi są rodzice troszczący się o swoje pociechy.

- Prowadzimy standardowe działania. Kontrolujemy główne ciągi komunikacyjne, sprawdzamy autokary, które zgłaszają ludzie i przyjeżdżamy na miejsca postojowe przy atrakcjach turystycznych, jak np. Panorama Racławicka - mówi Adrian Gierczak, wojewódzki inspektor transportu drogowego.

Każdy może zgłosić chęć sprawdzenia autokaru przed podróżą. Najlepiej na dwa, trzy dni przed terminem wyjazdu. Inspektorat transportu drogowego przyjmuje zgłoszenia drogą internetową i telefoniczną.

- Sprawdzamy przede wszystkim stan techniczny pojazdów i trzeźwość kierowców. W zeszłym roku stwierdziliśmy trzy przypadki, gdzie niesprawny był układ hamulcowy i kierowniczy. Na szczęście jest coraz lepiej - mówi Gierczak. Żeby nie zabierać czasu dzieciom i nie opóźniać wyjazdu kontrolujemy w okolicach atrakcji turystycznych, gdy podróżni zwiedzają, a autobus bezczynnie stoi na parkingu - dodaje.

Kontrolę autobusów prowadzi również wrocławska drogówka. Obie służby wymieniają się informacjami o zgłoszeniach, żeby się nie dublować.

- Ruszyliśmy z kontrolami już w maju, kiedy dzieciaki zaczęły wyjeżdżać na zielone szkoły. Mamy stały punkt przy Ślężnej pod Wzgórzem Andersa, patrole kontrolują również autobusy na trasie - mówi Paweł Petrykowski, rzecznik prasowy Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu.

Na parking przy Ślężnej można podjechać autobusem od poniedziałku do soboty od 6.00 do 10.00. Policjanci zachęcają, żeby przyjeżdżać tam pustym autem, wtedy dzieci nie muszą czekać i nie ma problemu opóźnienia się wyjazdu wycieczki.

- Stan techniczny autobusów i poziom odpowiedzialności kierowców z roku na rok poprawiają się. Ostatnio policjanci w Głogowie zatrzymali autobus, który był prowadzony przez wypoczętego kierowcę i był sprawny technicznie, ale za to jeden z rodziców jadący z dziećmi miał aż trzy promile alkoholu we krwi - mówi Petrykowski. - W przeszłości autobusy często miały pęknięte szyby, łyse opony, wyciekały z nich płyny. Teraz jest tego o wiele mniej, a kierowcy wycieczek bardzo rzadko są nietrzeźwi. Zgłoszeń mamy dużo, bo świadomość ludzi, że mają prawo sprawdzić stan techniczny autobusu wzrosła. To też zasługa mediów - uzupełnia rzecznik policji we Wrocławiu.

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto