Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wakacje w Zabrzu: W mieście dzieci nie będą się nudzić [PROGRAM]

Maria Olecha, Bartosz Pudełko
Twoje dziecko nie wyjeżdża na wakacje? Nie chcesz, żeby się nudziło? Sprawdź, jakie atrakcje przygotowały miejskie placówki i społecznicy. Wybraliśmy najciekawsze propozycje.

Kto zdobędzie tytuł ekobajtla, zostanie mistrzem żonglowania, albo chodzenia na szczudłach? Czy wiesz, że Twoje dziecko może spędzić atrakcyjną noc pod gołym niebem i poznać konstelacje gwiazd, ułożyć śląski obraz z puzzli, albo samodzielnie wykonać ceramiczną misę czy dzbanek? Może także zostać pasowane na... górnika. Wystarczy, że zapiszesz je na półkolonijne zajęcia w Zabrzu.

Wybór jest w tym roku naprawdę bardzo duży i co ważne, propozycje są ciekawe. Sprawdziliśmy, które miejskie placówki stanęły na wysokości zadania i zadbały o to, aby nasze dzieci nie nudziły się spędzając wakacje w mieście. Milusińscy będą mieli również zapewnioną opiekę. Organizatorzy najczęściej przewidują ponadto drobny poczęstunek i konkursy z nagrodami. Będzie się działo!

Tradycyjnie moc atrakcji dla najmłodszych przygotowały: Stowarzyszenie Guido oraz Dzielnicowe Ośrodki Kultury w Pawłowie i Biskupicach. Krótkie, choć intensywne, półkolonie proponuje dzieciom SP nr 14 z Oddziałami Integracyjnymi i kilka innych szkół.

O historii w sposób ciekawy i niebanalny mówić będą pracownicy Galerii Cafe Silesia Muzeum Miejskiego w Zabrzu oraz Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu. W tej drugiej placówce zaplanowano m.in. układanie śląskich puzzli, warsztaty z robienia ekozabawek i pasowanie na górników.

A maluchom spragnionym głośnego czytania bajek i zajęć plastycznych proponujemy półkolonie w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Zabrzu. Poszczególne filie przygotowały sporo atrakcji.

Dla amatorów fotografii doskonałą propozycją będą warsztaty fotograficzne w MOK-u.


Oto nasz subiektywny ranking półkolonijnych zajęć w Zabrzu:

1. Wyprawa do leśniczówki, noc duchów i objazdowa szkółka piłkarska to propozycje Stowarzyszenia Guido.

2. SP nr 14 (23.06-8.07) zorganizuje wycieczki wyjazdowe. Będzie zwiedzanie ruin zamku w Olsztynie, wyjścia na basen, do kina, stadniny koni, chorzowskiego ZOO oraz konkursy filmowe.

3. Z kolei ZSS nr 40 zapewni m.in. zwiedzanie wytwórni filmów animowanych w Bielsku-Białej (27.06-8.07).

4. MOK zaprasza na warsztaty fotograficzne (11-12.07 i 1-2.08), ceramiczne (27.07) czy teatralne (26.07).

5. W DOK w Biskupicach nauczymy się chodzić na szczudłach (22.08).

6. DOK w Pawłowie (lipiec i sierpień) zapewni zwiedzanie zabytków Pszczyny i Chudowa.

7. MGW przybliży podczas wycieczek przemysłową historię Zabrza oraz zabierze nas do prehistorycznej dżungli (lipiec i sierpień).


Latem zajrzyjcie do MOSiR-u

MOSiR nie zapomina o amatorach sportu. W lipcu i sierpniu będzie można skorzystać bezpłatnie z takich jego obiektów, jak hala i boisko przy ul. Szafarczyka czy hala przy ul. Matejki. Szczegóły na stronie internetowej.

Ponadto ośrodek zorganizuje liczne turnieje i warsztaty sportowe. W planach m.in. zawody w tenisie ziemnym, siatkówce, piłce nożnej czy jeździecki obóz kondycyjny. Pozostaje jeszcze normalna oferta wszystkich obiektów ośrodka.

Z Jarosławem Pabiankiem, prezesem Stowarzyszenia Guido rozmawia Maria Olecha

Stowarzyszenie Guido od kilku lat organizuje półkolonie letnie i zimowe. Zawsze cieszą się one ogromną popularnością wśród dzieci. Jaka jest recepta na udane półkolonie?
Zasada jest bardzo prosta: dzieci nie mają prawa się na takich zajęciach nudzić. Trzeba ciekawie zorganizować im czas i zapewnić atrakcje. Musi być różnorodnie, ciekawie, trochę historycznie, trochę sportowo, aktywnie, muzycznie i tanecznie. Dorośli nie zawsze jednak wiedzą, co spodoba się dzieciom...
Dlatego my zawsze pytamy dzieci, co chciałyby robić. Podpatrujemy na początku, jak się bawią, co im się podoba. Mamy pewne doświadczenia i wiemy, co sprawdza się zawsze. Do tego dodajemy nowe atrakcje i jakoś nam się udaje.

Chłopcy pewnie uwielbiają grę w piłkę nożną, a dziewczynki zabawę w gotowanie i konkursy tańca...
Dokładnie. Ale mimo że dzieci to lubią, nie można im takich zajęć robić codziennie, bo po trzech dniach będą znudzone. Zawsze sprawdza się dyskoteka i noc duchów, czyli noc pod gołym niebem przed Domem Harcerza. Rozbijamy namioty, astronom opowiada o gwiazdach, dzieci wspominają swoje wyjazdy na przykład na kolonie. Jest zawsze wesoło. Dobrze jest zorganizować konkursy z nagrodami, nawet drobnymi, bo dziecko, które coś wygra ma zawsze ogromną satysfakcję.

Co tym razem przygotowaliście dla dzieci?
Pojadą do leśniczówki i będą opiekować się zwierzętami, raz w tygodniu przygotują samodzielnie posiłek. Będzie objazdowa szkółka piłkarska, dużo konkursów i oczywiście noc duchów. Bez niej nie byłoby półkolonii (śmiech).

ZAMÓW NEWSLETTER "ZABRZE I ŚLĄSK"

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na zabrze.naszemiasto.pl Nasze Miasto