Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W pierścieniu Ślęzy i Oławy

Katarzyna Michalska
Stawiają na rozwój rolnictwa i rekreacji Żyzne gleby, wspaniałe krajobrazy, rozliczne zabytki i atrakcyjnie położone działki inwestycyjne to atuty powiatu strzelińskiego.

Stawiają na rozwój rolnictwa i rekreacji

Żyzne gleby, wspaniałe krajobrazy, rozliczne zabytki i atrakcyjnie położone działki inwestycyjne to atuty powiatu strzelińskiego. Najwięcej jednak sławy przyniosły tym terenom złoża granitu

Powiat strzeliński leży w południowo-wschodniej części województwa dolnośląskiego. W jego skład wchodzą trzy gminy wiejskie: Borów, Kondratowice, Przeworno oraz dwie miejsko-wiejskie: Strzelin i Wiązów.
Wspaniała przyroda
Tereny wokół Strzelina wyróżniają się charakterystycznym i ciekawym położeniem geograficznym. Południowa część powiatu wchodzi w skład Przedgórza Sudeckiego. Dominują tu Wzgórza Strzelińskie, z których najwyższy – Gromnik – ma 392 m n.p.m. Natomiast południowo-zachodnie tereny okalają Wzgórza Niemczańskie, oddzielone doliną Oławy oraz Kotliną Henrykowską.
Ziemia strzelińska kryje w sobie wiele bogactw naturalnych, jakimi niewątpliwie są złoża granitu, a także łupków kwarcytowych, bazaltów, wapieni krystalicznych i kaolinów. Okazy z Masywu Strzelińskiego mają przede wszystkim doskonałe właściwości techniczne. Eksploatuje się je w ogromnych kamieniołomach zaliczanych do największych w Europie (głębokość głównego wyrobiska to ponad 100 m).
Na terenie powiatu istnieje też wiele nieczynnych już wyrobisk granitowych, zalanych wodą. Przyciągają one przede wszystkim amatorów łowienia ryb i nurkowania.
Działki dla każdego
Ze względu na położenie geograficzne oraz bardzo dobre ziemie uprawne, teren powiatu ma charakter rolniczy. Wielkość gospodarstw rolnych jest zróżnicowana, od małych 5-hektarowych do dużych o areale ponad 1500 ha. Łączna powierzchnia użytków rolnych w powiecie przekracza 80 proc. Występują tu bardzo urodzajne gleby, przeważnie 1, 2 i 3 klasy. Uwarunkowania te powodują, że preferowanym profilem inwestycyjnym jest przetwórstwo rolno-spożywcze na bazie lokalnego rolnictwa. Do największych firm w regionie należy zakład produkcji frytek McCain. W powiecie zarejestrowanych jest prawie 3 tys. podmiotów prowadzących działalność gospodarczą. W gminach podległych istnieją tereny inwestycyjne z przeznaczeniem na obiekty nieuciążliwego dla środowiska przemysłu i produkcji.
W jedności siła
Z ogromnym poparciem i zainteresowaniem kilkunastu samorządów z Dolnego Śląska spotkała się inicjatywa powiatu strzelińskiego dotycząca ochrony i zagospodarowania wód zlewni Ślęzy i Oławy. Władze zaproponowały gminom leżącym w zlewni obu rzek wspólne opracowanie programu, pozwalającego na kompleksowe zagospodarowanie tego obszaru. W ten sposób powstał „Związek Międzygminny Ślęza-Oława”. Na taką inwestycję z Funduszu Spójności będzie przekazane około 400 mln zł. Prace obejmą stworzenie systemu kanalizacji sanitarnej wraz z budową, rozbudową i modernizacją oczyszczalni ścieków na terenie 13 gmin. Dzięki realizacji tego zadania możliwe będzie profesjonalne poprowadzenie sieci zaopatrzenia w wodę wielu miejscowości, przy jednoczesnym polepszeniu jakości wody zlewni Ślęzy i Oławy. •

Powiat strzeliński
Powierzchnia – 622,86 km kw.
Liczba mieszkańców – 45 676 osób

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto