Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Uniwersalna łódź pomoże ratować ludzi. Stworzono ją na Politechnice Wrocławskiej (ZDJĘCIA)

AS
Łódź płaskodenna zaprojektowana na Politechnice Wrocławskiej
Łódź płaskodenna zaprojektowana na Politechnice Wrocławskiej materiały prasowe Politechniki Wrocławskiej
Łódź płaskodenna, która może być wykorzystywana m.in. do ewakuacji rannych, dowozu zaopatrzenia, gaszenia pożarów oraz służby patrolowej, została zaprojektowana przez pracowników Politechniki Wrocławskiej i zbudowana przez firmę Rafann z Łowicza.

Pracownicy Politechniki Wrocławskiej zaprojektowali łódź płaskodenną, jaką zbudowała firma Rafann z Łowicza. Łódź wykonana została w całości z aluminium i jest przystosowana do pływania po rzekach, jeziorach i terenach powodziowych. Dzięki specyficznej konstrukcji łódź ta może pokonywać płycizny i wpływać na plaże.

Zbudowany prototyp został przystosowany do potrzeb straży pożarnej. Jest wyposażony m.in. w specjalną instalację zaciągającą wodę do gaszenia pożarów bezpośrednio spod kadłuba. Łódź osiąga prędkość 58 km/h i może przewieźć sprzęt i zaopatrzenie o wadze ok. 1,5 tony.

Pomysłodawca projektu i konstruktor łodzi dr inż. Damian Derlukiewicz z Wydziału Mechanicznego Politechniki Wrocławskiej, jako inne zalety łodzi wymienia opuszczany trap dziobowy, ułatwiający ewakuację ludzi oraz szeroki pokład, na który może wjechać nawet quad.

- Łódź nie ma żadnych elementów, które mogłyby się stopić bądź spalić, docelowo wersja dla straży pożarnej wyposażona będzie również w hartowane szyby. – dodaje Derlukiewicz.

Damian Derlukiewicz podkreśla również, że cechą charakterystyczną, a zarazem innowacyjną konstrukcji jest jej ruchoma nadbudowa, którą można w dowolny sposób modyfikować, co daje możliwość łatwego przystosowania łodzi do potrzeb służb ratowniczych, policji, wojska czy straży granicznej, lub na potrzeby turystyczne.

Pierwsze testy prototypu odbyły się na zamkniętym zbiorniku wodnym pod Łowiczem, kolejne podczas majowego pikniku Odra River Cup. Obecnie łódź jest w fazie wdrożenia do produkcji. Prace nad nią trwały trzy lata.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto