W dużych budynkach przy ul

W dużych budynkach przy ul. Parkowej mieści się II LO i Szkoła Mistrzostwa Sportowego (© Mikołaj Nowacki)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

W dużych budynkach przy ul. Parkowej mieści się II LO i Szkoła Mistrzostwa Sportowego

Potężny, ceglany budynek dzisiejszego Zespołu Szkół nr 22 przytłacza i zupełnie nie pasuje do willowego charakteru ulicy Parkowej na osiedlu Zalesie. Nigdy zresztą nie miał. Postawiono go po to, by członkom młodzieżówki NSDAP, czyli Hitlerjugend, w surowych murach tej szkoły wykuwać żelazne charaktery ludzi bezwzględnych.
Legenda głosi, że placówka została wybudowana na planie swastyki. Można ją ponoć zobaczyć z lotu ptaka. Ile w tym prawdy? - Gdyby budowę szkoły dokończono, to niewykluczone, że tak by było - mówi Bronisław Zathey, wrocławski przewodnik turystyczny. - Niemcy na przykład planowali tu basen, ale go nie wybudowali.
Ta kuźnia nazistowskich kadr była znana w całej Rzeszy. Kult Hitlera podkreślano wszędzie. Wykuto np. swastykę na froncie (dzisiaj nie ma po niej śladu) i wszędzie wieszano flagi z symbolem nazizmu.

Po wojnie szkoła też miała zabarwienie ideologiczne. Była pod specjalnym nadzorem PZPR. Partia chciała, by stała się placówką wzorcową i przykładem dla innych.
- Tu np. najszybciej w mieście zniesiono lekcje religii - wskazuje Bronisław Zathey.
Ale to tutaj też zainicjowano nową metodę uatrakcyjnienia pracy w szkole. Dyrekcja kładła nacisk na nowe sposoby prowadzenia zajęć. Uczniom organizowano wycieczki do zakładów pracy, bibliotek czy teatrów.

Dzisiaj swoją siedzibę ma przy Parkowej II LO, a także licealna Szkoła Mistrzostwa Sportowego. Trenują tu lekkoatleci, siatkarze i koszykarze. Placówka odziedziczyła np. dużą salę sportową. Jest też boisko z bieżnią, zbudowane w latach 60.


Blaski i cienie

Spokój i cisza. Mieszkańcy ul. Parkowej podkreślają, że jest tu bardzo spokojnie. Choć są tu szkoły, nie ma wielkiego ruchu samochodów.
Okolica jest zielona. Spacery tuż przy Odrze, to jedna z relaksujących rozrywek. Niedaleko stąd jest do zoo, a także do Hali Ludowej.
Dobry dojazd do centrum miasta. Parkowa jest za mostem Szczytnickim, więc w kilka minut dojedziemy do pl. Grunwaldzkiego.
Niewiele jest tu sklepów. Na większe zakupy mieszkańcy muszą jeździć do centrum miasta, np. na plac Grunwaldzki.
Niewiele tutaj miejsca na nowe inwestycje. Ulica jest zabudowana zabytkowymi obiektami. Nie ma też działek pod budowę.
Brakuje miejsc parkingowych. Żeby zatrzymać się przy ul. Parkowej, trzeba bardzo długo szukać wolnego placu.

Komentarze (4)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

loni (gość) (GJ)

No super twoja opinia ukazuje porażający brak wiedzy z historii. W 1929 rku partia NSDAP już istniała i cieszyła się dużą popularnością w Niemczech. Na czele tej partii stał Adolf Hitler, późniejszy kanclerz Rzeszy

Benek.
Nie wiem czym jeździsz, ale pokaż mi miejsce do zaparkowania około godz. 11 - 12 to będę szczęśliwy.

GJ (gość)

co to za glupi tekst nie majacy nic wspolnego z prawda.

Szkole wybudowano w 1929, wiec dobre pare lat zanim hitler sie pojawil i nie na planie swastyki, bo ramie jest odwrocone w druga strone.

benek (gość)

Nie wiem po co ciągle pisać tak jakby do Parku Szczytnickiego nie dało się dojechać niczym innym niż autem. Na Parkowej jest więcej miejsc parkingowych niż potrzeba bo to dzielnica willowa .Tam tylko aut jest za dużo bo dziennikarze nie piszą że w okolicy są linie tramwajowe i autobusowe oraz ze ruch jest uspokojony tak, że można bezpiecznie jeździć rowerem.Po Parku Szczytnickim również wyznaczono drogi dla rowerów .
A zatem pytam jakimi liniami tramwajowymi i autobusowymi tam najlepiej dojechać ?
Równie śmieszą stwierdzenia : "Choć są tu szkoły, nie ma wielkiego ruchu samochodów".
Czyżby młodzież zgłupiała i norma jest jazda autem do szkoły do szkoły , a brak aut pod szkołą na Parkowej aż dziwi ?
Dziennikarze zapomnieli, że to od nich zależy kreowanie zachowań ludzkich.
No ale dziennikarz też kierowca , tylko niech potem nie stęka w artykułach, że miasto zakorkowane a trawniki zajeżdżone i chodniki pozapadane.
Jak na ul.Parkowej nie ma gdzie zaparkować to obok na ul.Kopernika już kierowcy sobie doskonale radzą http://goo.gl/7Oa1.qr