Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Trwają przygotowania do nocnych dyżurów LPR

(ew)
Zespół lotniczej karetki w cztery minuty gotowy jest do startu. Transportuje do szpitala pacjentów w stanie zagrażającym życiu.
Zespół lotniczej karetki w cztery minuty gotowy jest do startu. Transportuje do szpitala pacjentów w stanie zagrażającym życiu. fot. Łukasz Kasprzak
Ponad 300 lotów, z czego ok. 75 proc. do wypadków i nagłych zachorowań (reszta to transporty międzyszpitalne), wykonała w tym roku załoga Lotniczego Pogotowia Ratunkowego w Łodzi.

Śmigłowiec korzysta z Lublinka lub lądowisk przy Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki i szpitalu im. Kopernika. Lekarze z LPR przeważnie ratują ofiary wypadków komunikacyjnych (ok. 20 proc. lotów).

- Najczęstsze przypadki to: zawały, udary, urazy wielonarządowe, urazy głowy, schorzenia neurologiczne i kardiologiczne - mówi Justyna Sochacka, rzecznik Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. - Śmigłowiec wzywany jest do pacjentów tam gdzie nie może dojechać karetka pogotowia.

- Naszym zadaniem jest jak najszybsze dostarczenie chorego do szpitala - mówią latający lekarze. - Im szybciej to nastąpi, tym większe są szanse na jego uratowanie.

Helikopter wyposażony jest w sprzęt medyczny ratujący życie w ciężkich przypadkach, m in. w defibrylator, pulsoksymetr, respirator, elektryczne strzykawki. Ma również inkubator, w którym rocznie ponad 200 noworodków z różnych rejonów kraju transportowanych jest na operacje kardiochirurgiczne do ICZMP.

Od lipca br. baza LPR w Łodzi dysponuje nowoczesnym śmigłowcem Eurocopter EC135, który zastąpił wysłużonego Mi-2. Wraz z wdrożeniem do służby nowej maszyny zwiększył się podstawowy promień działania z 60 do 80 km przy gotowości do startu do 4 minut. Nowe śmigłowce mogą latać z pacjentem po zmroku.

Obecnie trwają przygotowania do wydłużania dyżurów o porę nocną (szkolenia pilotów, strażaków PSP, a w przyszłym roku rozpocznie się szkolenie dyspozytorów medycznych pogotowia).

Lotnicze Pogotowie Ratunkowe działa w Łodzi od 2004 r. Dyżuruje w nim ośmiu lekarzy - chirurdzy i anestezjolodzy. Śmigłowiec stacjonuje na Lublinku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej. Budowa w Żukowie (kwiecień 2024)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto