Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Troje wrocławian pojedzie do San Sebastian tworzyć projekty w ramach ESK 2016

red
mat. prasowe
Gerard Lebik, Aleksandra Wałaszek i Anna Nosowicz, w październiku tego roku wyjedzie na rezydencje artystyczne do San Sebastian w ramach Programu Rezydencji Artystycznych A-i-R Wro ESK 2016. W trakcie pobytu artyści będą realizować projekty we współpracy z lokalną społecznością, a ich twórcze działania będą możliwe dzięki współpracy Wrocławia z San Sebastian - baskijskim miastem, które razem z Wrocławiem będzie w roku 2016 nosić tytuł Europejskiej Stolicy Kultury.

- Program rezydencji artystycznych przynosi wielkie korzyści dla środowiska artystycznego Wrocławia. Nawiązywanie kontaktów, bliskiej współpracy z artystami z kraju Basków, Czech, Słowacji czy Ukrainy, daje energię i jest nie do przecenienia w procesie artystycznych poszukiwań. Mamy nadzieję, że program A-I-R WRO nie skończy się w 2016 roku, lecz pozostanie we Wrocławiu na długie lata – powiedział podczas dzisiejszej konferencji prasowej Kostas Georgakopulos, który był członkiem komisji oceniającej kandydatury dolnośląskich artystów, starających się o wyjazd w ramach programy A-i-R Wro.

Wyboru artystów dokonała komisja selekcyjna, w skład której weszli: Agnieszka Kubicka-Dzieduszycka (przewodnicząca komisji; Biennale Sztuki Mediów WRO), Berenika Nikodemska (wiceprzewodnicząca i sekretarz komisji; koordynatorka programu A-i-R Wro), Piotr Czerniawski (magazyn „Rita Baum”), Maciej Masztalski (Teatr Ad Spectatores) i Kostas Georgakopulos (Avant Art. Festival).

Tematem tegorocznej rezydencji jest kulturowa partyzantka, która poprzez działania artystyczne ma wpłynąć na zmianę oblicza San Sebastian. Dlatego też do udziału w naborze zaproszeni byli artyści otwarci na realizację projektów w przestrzeni publicznej miasta, chętni do współpracy z jego mieszkańcami i lokalnymi twórcami.

- Moja rezydencja w San Sebastian ma dotknąć wieloaspektowo fenomenu dzieł Eduarda Chilidy. Będę rozmawiał z mieszkańcami San Sebastian, którzy byli świadkami i uczestniczyli w ich tworzeniu w latach 70. Będę również pracował na przecięciu sztuki i nauki, badał m.in. wpływ pogody, czy zasolenia oceanu na rzeźby. Dla każdego artysty możliwość takiej pracy jest wielkim wyzwaniem – podkreślił Gerard Lebik, jeden z artystów, który odwiedzi Kraj Basków.

Program Rezydencji Artystycznych A-i-R Wro dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Artyści

Gerard Lebik – to artysta dźwiękowy i muzyk mieszkający we Wrocławiu, absolwent wrocławskiej Akademii Muzycznej. W swojej twórczości skupia się na improwizacji oraz muzyce eksperymentalnej i pośredniej. Autor licznych instalacji dźwiękowych i interwencji dźwiękowych w przestrzeni publicznej. Bada pole zjawisk dźwiękowych za pomocą różnych narzędzi i technik; w swojej pracy wykorzystuje, m.in.: saksofony, generatory fal zopan, sprężarki powietrza, nagrywarki VHS, sprzęt elektroniczny, wideo czy urządzenia analogowe. Uczestnik wielu międzynarodowych projektów, współtworzył z różnorodnymi przedstawicielami sceny muzycznej, improwizowanej i eksperymentalnej z Polski i zagranicy. Wśród nich znaleźli się m.in.: David Maranha, Eryck Abecassis, Kazuhisa Uchihashi, Keith Rowe, Clayton Thomas, Satoko Fuji, Brian Labycz, Hernani Faustino, Miguel A Garcia, Gabriel Ferrnandini, Noritaka Tanaka, Bettina Wenzel, hans w koch, Joker Nies, Rodrigo Pinheiro, Christian Marien, Marc Riordan czy Paweł Janicki.

Podczas swojej rezydencji planuje zrealizować projekt „El peine del viento – dźwięk zastygły w czasie”, nawiązujący do pracy Eduarda Chillidy – artysty pochodzącego z Kraju Basków. Będzie to badanie, dla którego punktem wyjścia są trzy monumentalne rzeźby baskijskiego artysty, znajdujące się w San Sebastian. Gerard Lebik, korzystając z pomocy lokalnej społeczności, ma zamiar zbadać wpływ czasu na rzeźby i poznać zmieniający się kontekst obyczajowo-społeczny. W swojej pracy skupi się przede wszystkim na tkance dźwiękowej, starając się artystycznie przetworzyć historię dzieł Eduarda Chillidy.

Anna Nosowicz - absolwentka Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, stypendystka VSVU (Wyższej Szkoły Sztuk Pięknych) w Bratysławie. Należy do grupy artystycznej „Błond w sztuce” i Związku Polskich Artystów Plastyków. Jest współzałożycielką wrocławskiej kooperatywy twórców PANATO. Uczestniczyła w licznych wystawach – zarówno indywidualnych jak i zbiorowych – w Polsce i zagranicą. Poza malarstwem abstrakcyjnym tworzy ekologiczne instalacje świetlne wykorzystując materiały wtórne, projektuje murale. Animatorka wielu warsztatów kreatywnych. Współtwórczyni dwuletniego programu Akademii Designu w Centrum Kultury AGORA. Realizuje projekty społeczne - „Moje Magiczne Nadodrze” – praca z młodzieżą ze środowisk zagrożonych wykluczeniem ( „Młodzież w działaniu”), rewitalizacyjny projekt „PA-NA-TO Podwórko”. Brała także udział w projekcie Brave Kids w ramach festiwalu BRAVE oraz projekcie „Jubilo” razem z Teatrem Pieśni Kozła dla mniejszości romskiej.

W trakcie rezydencji w San Sebastian Anna Nosowicz będzie realizować projekt „Portrety”, podczas którego – razem z mieszkańcami miasta – przygotuje instalację plastyczną, będącą wynikiem konsultacji społecznych na temat życia w mieście. Oprócz tego, przeprowadzi także cykl warsztatów dla dzieci i dorosłych „Papier – nożyce – kamień”, dzięki którym lokalna społeczność będzie miała szansę nauczyć się pracy z wykorzystaniem materiałów plastycznych. Wszystkie wydarzenia będą relacjonowane poprzez dedykowany rezydencji blog internetowy. Aleksandra Wałaszek – absolwentka wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych, w swojej pracy twórczej zajmuje się zarówno fotografią, tworzeniem instalacji, jak i performancem. Autorka wielu projektów artystycznych, zrealizowanych w Polsce i zagranicą, m.in. we Niemczech, Francji czy Stanach Zjednoczonych. Jej prace były prezentowane zarówno we Wrocławiu, jak i Berlinie, Sztokholmie, Nowym Jorku i Los Angeles.

Podczas swojej rezydencji artystycznej zrealizuje projekt „Panorama/Memorama”, którego podstawą będą nagrania terenowe – zebrane we Wrocławiu i San Sebastian. Artystka będzie poznawać historie mieszkańców miasta: zarówno te prywatne, jak i legendy czy ważne dla regionu wydarzenia. W ten sposób powstanie mapa, której wytycznymi będą konkretne opowieści, prezentujące różne oblicza tej samej przestrzeni. Konfrontując nagrania z Wrocławia i San Sebastian, artystka chce stworzyć pracę, która będzie twórczym dialogiem między dwoma gospodarzami Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto